Güncel

Ortaçağ’ın sırları Antalya’da tartışılacak

Ortaçağ’ın sırları Antalya’da tartışılacak

Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘21. Uluslararası Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’ 26 Ekim’de başlıyor. Yusuf Yavuz

Yusuf Yavuz-turizmhaberleri.com- Antalya

Kültür mirası açısından dünyanın en önemli coğrafyalarından biri olan Türkiye’nin önde gelen sanat tarihçileri Antalya’da düzenlenen sempozyumda bir araya geliyor. Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen 21. Uluslararası Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’ 26 Ekim’de başlıyor. İki gün sürecek olan sempozyuma, Orta Asya ve Anadolu’daki Selçuklu ve Bizans dönemleri konusunda bilimsel çalışmalar yapan çok sayıda bilim insanı bildiri sunacak. Ortaçağ ve Türk dönemi kazılarında elde edilen verilerin sunulacağı sempozyuma, Prof. Dr. Rüçhan Arık ve Prof. Dr. Oluş Arık, Prof. Dr. Ayşıl Tükel Yavuz, Prof. Dr. Selçuk Mülayim ve Prof. Dr. Haşim Karpuz’un da aralarında bulunduğu yaklaşık 60 bilim insanı ve uzman katılacak.


Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlenen 21. Uluslararası Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu 26 Ekim’de başlıyor. Prof. Dr. Mustafa Denktaş, Prof. Dr. Osman Eravşar ve Prof. Dr. Yıldıray Özbek, Prof. Dr. Burcu Ceylan Duggan ve Doç. Dr. Abdullah Karaçağ’dan oluşan düzenleme kurulu, sempozyumla ilgili hazırlıklarını tamamladı.

ORTAÇAĞ VE TÜRK DÖNEMİ KAZILARININ BULGULARI PAYLAŞILACAK
26 Ekim Perşembe saat 09:30’da Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Konferans Salonu’nda yapılacak açılışla başlayacak olan sempozyumda, Ortaçağ ve Türk Dönemi kazılarında elde edilen verilerin sunulması, sanat tarihi alanında yapılan yeni araştırmaların tanıtılması ve tartışılmasının yanı sıra akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerin karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmalarının sağlanması amaçlanıyor. Sanat Tarihi, Ortaçağ ve Sonrası Kazı ve Araştırmaları, Kültürel Miras ve Korunması, Arkeolojik Alan Yönetimi, Arkeometri, Restorasyon ve Müzecilik ile Metodoloji ve Terminoloji gibi ana başlıklar altında gerçekleştirilecek olan sempozyum kapsamında bir de çalıştay yapılacak.

ÜNLÜ SANAT TARİHÇİLERİ ANTALYA’DA BİR ARAYA GELECEK
Prof. Dr. Rüçhan Arık ve Prof. Dr. Oluş Arık, Prof. Dr. Ayşıl Tükel Yavuz, Prof. Dr. Selçuk Mülayim ve Prof. Dr. Haşim Karpuz’un da aralarında bulunduğu yaklaşık 60 bilim insanının katılması beklenen sempozyumda, Türkiye’nin yanı sıra Orta Asya ve Balkanlardaki Türk kültür mirasına ilişkin bulgular paylaşılacak. Sepozyumla ilgili ayrıntılı programa ve diğer bilgilere bu bağlantıdan ulaşılabilecek: (http://uotk.akdeniz.edu.tr/)

 

2017-10-26
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL