Güncel

Veysel Eroğlu: Tesislerin Yenilenmesi Gerekiyordu

Veysel Eroğlu: Tesislerin Yenilenmesi Gerekiyordu

4 mevsim Uludağ çalıştayına katılan Orman ve Su bakanı Prof. Dr. Eroğlu dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Çalıştayın verimli geçmesi temennisinde bulunan Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

“Sizlerin tavsiyeleri, tenkitleri bizim için fevkalade önemlidir. Biz sizlerin hizmetkârınızız ne gerekiyorsa yapmak bizim boynumuzun borcudur. Turizm bizim için çok önemli. Uludağ’ın ayrı bir önemi var. Dolayısıyla bunu değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımız bir Bakanlar Kurulunda bu meseleyi dile getirdi. ’Turizmcilere her türlü teşviki vermemiz lazım, otellerin yenilenmesi lazım.’ dedi. Orada Kültür ve Turizm Bakanı, Maliye Bakanı ve bana kesin talimat verdi. ’Turizmcilerin isteklerini yerine getirin. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında 50 milyar dolar turizm geliri ve 50 milyon turist hedefi koyalım.’ diye söyledi. Onun için tesislerin yenilenmesi gerekiyordu.“

“Bu 7 grup inşallah güzel neticeler alır. Onların aldığı neticeleri yerine getirmek bizim de boynumuzun borcudur. Artık Uludağ’a gerçekten çok para harcayacak turistleri çekmemiz lazım. Biliyorsunuz tabiat turizminde deniz turizmine göre turist başına harcanan para 6 misli. Deniz turizminde bin dolar harcanıyorsa tabiat turizmine gelenler 6 bin dolar harcıyor. Dolayısıyla burada harcanan parayı artırmamız lazım diye düşünüyorum. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız. İstediğiniz alan varsa 49 yıla kadar tahsis eder gerekli altyapı desteğini veririz.
“Tuvalet İzni Alıp Otel Yapmış“

“Bursa büyürse Türkiye büyür. Uludağ’da turizm gelişirse Türkiye’deki turizm hedefleri yakalanır. Ben buna inanıyorum. Uludağ’da kurumlar gelmiş derme çatma tesisler kurmuş. Olmaz, burası kamu kurumlarının yatakhanesi değil. Kimse kusura bakmasın bu yanlış bir politika. Dolayısıyla ’kim olursa olsun bütün kamu binaları yıkılacak’ dedik. Önce kendimizden başlayarak binaları yıktık. Netice itibariyle bütün kamu kurumlarını yıktık. Ayrıca kaçak uydurma şeyler yapmışlar. Tuvalet izni alıp otel yapmış, böyle bir şey olamaz. Netice itibariyle onları da yıktık. Hizaya girecekleri soktuk, hizaya girmeyeceklere bizim anladığımız dilde kararlı şekilde gereğini yaptık.“

Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen çalıştay’da bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu bugün çok büyük bir heyecan yaşadığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na bugüne kadar Bursa’ya yaptıkları hizmetler için teşekkür eden Çavuşoğlu, “Ülkemizin bir değeri olan, Bursa’mızın da en önemli değerlerinden birisi olan Uludağ’ın yeni bir projeksiyonla, vizyonla ele alınarak, yeni bir döneme kapı araladığımız için çok heyecanlı ve mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.“ diye konuştu.

Çavuşoğlu, çalıştayın neticesinde ortaya çıkacak sonuç bildirgesinin çok büyük bir yol gösterici olacağını, bu bildirgenin 2023 hedeflerine ulaştırması bakımında da Türkiye’ye bir değer katacağını düşündüğünü aktardı.

 

2018-01-05
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL