Güncel

İranlı Sanatçı Javadzade’nin Yersiz Zaman Sergisi

İranlı Sanatçı Javadzade’nin Yersiz Zaman Sergisi

Sanat yaşamına Türkiye ‘de devam eden İranlı ressam Hemad Javadzade ‘nin “Yersiz Zaman“ adlı kişisel sergisi 10 Şubat-3 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul Galeri Diani’de..

İranlı sanatçı Hemad Javadzade;“Bence bir sanat eseri derin kültürel katmanlarımızı ve kimliğimizi irdeleyerek ve geçmişimizi gözden geçirip esere aktararak zenginleşip kalıcı olabilir.“sözleriyle tanımlıyor sanatın kalıcılığını…

Sanat yaşamına Türkiye ‘de devam eden İranlı genç ve sanatçı Hemad Javadzade ‘nin mistik ve gerçeküstücü kompozisyonları, Doğu kültüründen aldığı esinle birleştirdiği yapıtlarının yer aldığı ‘Yersiz Zaman’ adlı kişisel sergisi 10 Şubat 2018’ den itibaren sanatseverlerle buluşuyor.

‘Yersiz Zaman’ genç bir İranlı sanatçı olan Hemad Javadzade “nin Türkiye ‘de ki ilk kişisel sergisi olması özlediğini taşıyor.

“Resim benim için sanki başka bir dünyaya açılan bir kapı, gerekçilikten gerçeküstücülüğe hep kaçmışımdır’ şeklinde konuşan Hemad Javadzade yapıtlarında son derece gerçekçi ögelerden yola çıkarak gerçeküstü bir dünya kuruyor. Örneğin uzaktan dörtnala koşan bir at olarak gördüğünüz figüre yakınlaştıkça üstüste yığılmış insan iskeletlerinden oluştuğunu kavrıyorsunuz.

Yapıtlarında son derece güçlü bir yetkinlikle kullandığı insan ve hayvan anatomisini kendi gerçeküstü anlayışıyla abartıp değiştiriyor. Batılı sanatçılar gibi yol alırken aynı zamanda doğduğu büyüdüğü coğrafyanın nesnelerini mitlerini, duygusallığını ve hatta tekniklerini kullanarak doğu ile batı arasında geçiş sağlıyor. Son derece incelikle işlenmiş yapıtlarında izleyiciyi gerçeklerden alıp kendi dünyasına götürüyor sanatçı. Sergide tual üzeri akrilik yapıtlar olduğu gibi kağıt üzerine mürekkep bir çok yapıt yer alıyor.

Hemad Javadzade Kimdir¿
1984 doğumlu ve İran kökenli Hemad Javadzade İstanbul’da yaşıyor. Grafik tasarım bölümünü 2007’de bitirdikten sonra profesyonel kariyerine 2011’de ilk kişisel sergisiyle başladı. Birçok ulusal yarışmada resim heykel ve grafik dallarında ödüle layık görüldü. 5 kişisel sergi açtı ve aralarında Mamut Art Project’in de olduğu 10’dan fazla karma sergiye katıldı. 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye’ de Eksik Parça Yayıncılık ve Yapı Kredi Yayınları için kitap illüstrasyonlarını yaptı.

 

2018-01-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL