Güncel

Asil S. Tunçer yazıyor: BOŠKO İLE ADMİRA

Asil S. Tunçer yazıyor: BOŠKO İLE ADMİRA

Admira Ismić ve Boško-Bato Brkić, Saraybosna’da savaşın yok ettiği büyük bir aşkın kahramanları. Yazarımız Asil S. Tuncer, bu kez savaşın acımasızlığını ve Boško ile Admira’nın ölümsüz aşk hikayesini yazıyor.

Asil S. TUNÇER-turizmhaberleri.com-Kuşadası
Araştırmacı Tarih ve Turizm Yazarı
Profesyonel Turist Rehberi

BOŠKO İLE ADMİRA
Savaşın Kıydığı İki Genç

Admira, Müslüman Boşnak bir kız. Boško ise Ortodoks Sırp bir oğlan. Savaşın ortasında Saraybosna’da yaşanan ama daha tam yeşeremeden yine acımasız savaşın yok ettiği, kin ve husumete direnememiş bir aşk.


Öyle ki herkesin karşı çıktığı ve lanetlediği sevgiye ölümüne bağlı kalmaya ant içmiş iki sevgilinin birbirlerini ölesiye sevmiş olmaları ve öldükten sonra da yan yana gömülmeleri. Bosna Savaşı’nda bilinen trajik bir aşk öyküsü.

23 Mayıs 1993’te savaşın ablukaya aldığı Saraybosna’dan kaçmaya çalışırlarken Vrbanja Köprüsü’nü geçtikleri anda, kim olduğu tespit edilememiş bir keskin nişancının kurşunlarına hedef olmuş ve sekiz gün boyunca cansız bedenleri ortada kalmış iki sevgilinin acı hikâyesi.
Bundan yaklaşık 25 sene önce hayatlarını kaybeden bu masum âşıklar katledildikleri köprüye yaklaşık 1 km mesafedeki mezarlıktaki yine birlikte gömülü oldukları kabirleri bir anıtla ölümsüzleşti. Ve bize savaşın anlamsızlığına karşı sevginin anlamını anımsattı. Ve de ölümsüz aşkların ebediyen yaşayacağını, yaşatılacağını insanlığa gösterdi. Sonsuz aşk… Ebedi Sevgi.

Acılarını yüreklerine gömmüş iki gencin aileleri bundan sonra savaş değil barış olsun dileklerini yineleyerek, kin ve husumetin ortadan kalkmasını, yerine huzur ve refahın gelmesi temennisinde bulundular.


Katil ya da katillerin kim olduklarının çok da önemli olmadığını, bulunup cezalandırılsalar bile kaybettikleri evlatlarını geri getirmeyeceğini, onun yerine düşmanlığı bırakıp karşılıklı birbirlerine sarılmaları ve teselli etmeleri gerektiğinin altını çizdiler. Sözler hep insanlıktan, sevgiden, barıştan ve dostluktan yanaydı.

Admira Ismić ve Boško-Bato Brkić’in acıklı aşk hikâyesi, sevgi ve barış yerine savaş ve kavga tesis eden politikacıların ders alması gereken bir gerçek, bir hazin yaşanmışlık. Sarajbosna’daki ablukada 10.000’den fazla insan hayatını kaybetti, daha doğrusu ölüme yollandı. Çok acı çekildi, sayısız can yitirildi.


2015 Temmuz’unda açılışı yapılan anıt mezarı görmek isteyenler Saraybosna’daki onlarca toplu mezarlıktan biri olan Vrbanja’daki söz konusu kabristanı ziyaret edebilirler. Ayrıca bu acıklı aşk hikâyesini “Saraybosna Hatıraları” adlı hüzünlü bir şarkıyla anlatan videoları aşağıdaki linklerden izleyebilirler.
https://vimeo.com/110432988
https://www.youtube.com/watch¿time_continue=91&v=OMMfW3IqiFE

Not: Boško ve Admira’nın mezarlarının ayakucunda onların hikâyesini bizlere ulaştıran ve 24 Mayıs 2000’te Sierra Leone’de hayatını kaybeden Gazeteci Kurt Schork’un nişanlısı tarafından gömülü külleri de bulunmakta. Kurt ve Boško ile Admira tam 7 yıl sonra yine aynı günlerde hayatları kaybettiler.

Aynı zamanda, Bosna Savaşı’nı dört yıl boyunca yerinden dünyaya yansıtan İngiliz Reuters ajansının Amerikalı muhabiri efsanevi gazeteci Kurt Schork’un adı Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da, bir ana caddeye verildi.


 

2018-02-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL