Güncel

Arnavutluk Turizm Teşvik Paketleri ile Gözde

Arnavutluk Turizm Teşvik Paketleri ile Gözde

Arnavutluk’un, 2018 yılları boyunca ziyaretçi sayılarında keskin bir artış görülmesi bekleniyor; çünkü ülke sürekli olarak turistler için radar altında bir varış noktası olarak ortaya çıkıyor.

Turizmhaberleri.com – Haber Merkezi
Arnavutluk Telgraf Ajansı’na verdiği röportajda Ulusal Turizm Ajansı Başkanı Ardit Collaku, sosyal ve sağlık turizmi de dâhil olmak üzere Arnavutluk turizminde geniş bir yelpazede yer alacak yeni turizm paketleri geliştirmek için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Turizm 2017’de önemli bir büyüme kaydetti.

Collaku, “Rakamlar kendileri için konuşuyor, ancak bir
yıl boyunca turizmin kurulması için daha sürdürülebilir bir teklif sunarak sadece sayıları artırmayı değil, aynı zamanda kaliteyi arttırmayı hedefliyoruz“ dedi. Bu arada, Arnavutluk en iyi turistik yer olarak büyük ölçüde önde gelen uluslararası medya tarafından desteklenmektedir.
Aşinalık gezisi alanında çok sayıda uluslararası seyahat ve tur operatörü ekledik. Arnavutluk turizmini, 20’den fazla uluslararası fuara terfi ettik, tur operatörleri arasındaki B2B
toplantıları bu uluslararası etkinliklerin oturum aralarında gerçekleşti.

Medya ve çeşitli yabancı operatörler arasındaki sık sık yapılan toplantılar, yalnızca ülkenin potansiyeli hakkında bilgi vermekle kalmamaktadır. Tüm bu büyük çalışma, Arnavutluk’u turist teklifinin özünde yer alan önde gelen uluslararası medyanın dikkatini çekti.

Arnavutluk, ziyaretçilerin sayısında bir önceki yıla göre üst düzey bir artış bekliyordur. Resmi verilere göre turizm endüstrisi, yalnızca 2017 yılında ülkenin GSYHsinin yaklaşık yüzde 8,4’ü civarında 1,5 milyar avro (1,8 milyar ABD doları) üretti. 2017 yılında gelen yabancı gelenler sayısı,
5.117.700 kişinin rekor seviyesine çıktı ve 2.37 milyonu turizm amaçlı Arnavutluk’u ziyaret etti.

2018’in 2017’den çok daha iyi olması bekleniyor. Sözü edilen değer, hükümetin turizm sektöründeki yatırımlar için yaptığı yeni maliye paketidir ve diğerleri arasında 5 yıldızlı oteller için on yıl süreyle vergi muafiyeti öngörüyor. Yeni vergi teşvikleri paketi, geçen sene bu sektöre yapılacak yatırımları artırmak ve kayıt altına almak için turizmde Katma Değer Vergisi oranını yüzde 20’den yüzde 6’ya indirmek için hükümet girişimine katılıyor.

 

2018-02-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL