Güncel

A. Nejat Şardağı yazıyor: TURİZMDE MUTASYON

European Network for Accessible Tourism ENAT Türkiye Temsilcisi A Nejat Şardağı; Koronavirüs süreci ve sonrasını mutasyon kavramı üzerinden değerlendiriyor ve erişilebilir turizme, engelli haklarına güçlü bir ışık tutuyor..   A.Nejat..

A. Nejat Şardağı yazıyor: TURİZMDE MUTASYON

European Network for Accessible Tourism
ENAT Türkiye Temsilcisi A Nejat Şardağı; Koronavirüs süreci ve sonrasını mutasyon kavramı üzerinden değerlendiriyor ve erişilebilir turizme, engelli haklarına güçlü bir ışık tutuyor..

 

A.Nejat Şardağı- Turizmhaberleri.com- İzmir
European Network for Accessible Tourism
ENAT Türkiye Temsilcisi

TURİZMDE MUTASYON
Enerjisini kendi üretmediği için canlı olduğu kabul edilmeyen virüslerin, bazı bilim çevrelerinde yarı canlı olduğu iddia ediliyor.

Milyarlarca çeşidi olan virüslerden, Koronavirüs’ün COVİD-19’a dönüşmesinden sonra günlük konuşma dilimize giren MUTASYON kelimesini merak edip araştırırsanız Latince kökenli MUTARE’den geldiğini görürsünüz.

Değişim – gelişim anlamında kullanıldığı ancak tıp dilinde genetik mutasyon söz konusu ise bir genin DNA dizilimindeki değişikliği anlamalıyız. Söz konusu ekonomik mutasyon ise olumlu yönde değişim anlaşılmaktadır.

COVİD-19 süresince turizm sektöründe ekonomik sorunlar olacağını söylemek kehanet değil bir gerçektir. Dünyada en çok turist hem ağırlayan hem de gönderen gelişmiş ülkelerdeki ekonomik durgunluk, turist ağırlayan ülkemize daha da olumsuz olarak yansıyacaktır. Sadece bu konuda son bir haftada Fransa’da yayınlanan turizm stratejilerinde uzman Atout France – Veille Tourism’in haricinde 100’den fazla incelemenin linklerini ilişikte bulabilirsiniz.

Turizmde mutasyon…
Bu satırlarda yer alan görüşlerim, son noktayı koymak değil, tam tersine yeni bir bakış açısı için değerli sosyolog-ekonomist ve turizm profesyonellerinin katılımı ile ülkemiz turizminin yönünü belirlemeye katkı sunmaktır. Görüşlerime yer veren gazeteniz kadar sizlerin de bu köşeyi okurken beni hoşgörü ile karşılayacağınızı umuyorum.

Su kayığı hem yüzdürebilir hem de batırabilir. Biz de turizmimizi yüzdürmek için yalıtılmış bir yaşam sürdüğümüz bu dönemde turizmde mutasyonu gerçekleştirmeliyiz. Öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın denetleyici değil, çok daha icracı olması gerekir. Aşağıda kabul tarihi bulunan,

Karar Sayısı : 2009/15137
3/12/2008 tarihli ve 5825 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan ekli “Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme”nin onaylanması; Dışişleri Bakanlığının 13/5/2009 tarihli ve HUMŞ/619 sayılı yazısı üzerine, 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27/5/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.“

“Engelli Hakları’’ ile ilgili sözleşme uyarınca Bakanlık bünyesindeki müze – ören yerlerini erişilebilirliğini sağlarken Turizm belgeli işletmeleri bu yönde teşvik eder ve Turizm Yatırımcılarını özendirirse seyahat acentelerimize gereksinim duydukları ürün yelpazesini sunmuş olacaktır.

Bakanlığımız bu yönde çalışma yürütürken Yerel Yönetimler de sorumlulukları çerçevesinde hareket ederlerse kısa bir sürede daha önce konulan hedeflere ulaşılacağına inanıyorum.

‘’Zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür’’ önermesini göz önüne alarak turizm zincirinin ilk halkası ulaşımdan başlayarak;
1- Hava alanlarımızda kuş sürülerine karşı uçuş güvenliği için robot şahinler kullanılmalı.
2- Hava alanlarımızda tam erişim için görme engellilerinin faydalanacağı kapalı alan yönlendirme sistemleri kurulmalı
3- Bireysel seyahat eden, hareket kabiliyeti sınırlı yerli ve yabancı yolcuların ulaşımı sağlamak için taksi duraklarına, uygun araç bulundurma zorunluluğu getirilmeli.
4- Profesyonel turist rehberleri-acente-restaurant ve otel personeline yabancı dilde işaret dili eğitimi verilmeli
5- Turistik belgeli işletmelerde erişilebilirlik etiketini zorunlu hale getirilmeli
6- Şehirlerimizi ve ören yerlerimizi dokunulabilir maketlerle, açık alan yönlendirme sistemi ile donatılmalı.
7- Profesyonel rehberlerimize sadece birkaç gün gibi kısa sürede öğrenebilecekleri sesli betimleme kursları tertip edilmeli.

Değerli turizm camiası; EUROPEAN ASSOCİATİON OF SERVİCE PROVİDERS for PERSONS with DİSABİLİTİES
( EASPD ) 15.000 bin civarında medical üretici ve tedarikçisinin tepe kuruluşudur. Bakımdan – erişime her türlü tıbbi ürün hakkında bilgi bulabilirsiniz.Daha önce de bu konuda görüş bildirmiş olmama rağmen bir kez daha hatırlatma fayda görüyorum.

Dünyada 36 milyon görme engelli bulunmaktadır, sadece Fransa’da 207 bin az görenin 61 bini hiç görememektedir. Çekirdek aileyi üç kişi kabul etsek bile yaklaşık 200 bin kişi söz konusudur, yine Fransa’da 80 bin kişi işaret dili kullanmaktadır. Sadece Fransa’daki görme -işitme engelli ve refakatçıları 500 bin kişi civarındadır. Bir önceki yazıda verilen adreslerden faydalanılarak ücretsiz online eğitim alınırken, yerel ve merkezi yönetimlerin fiziki koşulları düzenlemesi ile evde bulunduğumuz süreyi değerlendirerek turizmde mutasyonu gerçekleştirme zamanıdır.

(İlgili köşe yazısını okumak için: turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp¿ID=4488 )

Dünyada TURİZM VE TURİZM ENDÜSTRİSİNE Koronavirüs’ün etkilerini sorgulayan yazılar ve istatistikleri okumak için aşağıdaki linkleri tıklayınız
Dossier d’actualité – L’impact du coronavirus sur le tourisme …
www.veilleinfotourisme.fr › d…

4 gün önce – Dossier d’actualité – L’impact du coronavirus sur le tourisme dans le … en période de confinement, Tourism Review, 20/4/20 (en anglais).

• Coronavirus: impact on the tourism industry worldwide | Statista
www.statista.com › study › co…

This dossier provides insight into the potential economic impact of the coronavirus on the industry, including information on revenue, spending, employment, …

 

2020-04-27
Turizm Haberleri Arşiv

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL