Genel

TÜRKİYE TANITIMINDA NEY İLE THERAPY ZAMANI…!

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı(TGA) geçtiğimiz günlerde tanıtım stratejilerini açıkladı. Türkiye’nin Turkish Therapy filminde Mercan Dede’nin müziği ile tanıtılması ve ’Togethertoday’ konseptinde Hz. Mevlana’nın sözleriyle tüm dünyaya sevgi ve..

TÜRKİYE TANITIMINDA NEY İLE THERAPY ZAMANI…!

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı(TGA) geçtiğimiz günlerde tanıtım stratejilerini açıkladı. Türkiye’nin Turkish Therapy filminde Mercan Dede’nin müziği ile tanıtılması ve ’Togethertoday’ konseptinde Hz. Mevlana’nın sözleriyle tüm dünyaya sevgi ve barış çağrısı dikkat çeken başlıklardı.

Ülkemizin önde gelen Ney sanatçılarından Neyzen Tv’nin kurucusu Kerem Tufan ile 5 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirdiğimiz röportajda “Ney ile bütün dünyanın gönlünü fethetmek mümkün“ açıklamasına bakıldığında; ülke tanıtımı korona sürecinde tam yerini bulmuş gibi görünüyor. Diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaşıldığında Covid 19 Pandemisi sınavını başarıyla veren Türkiye’nin Ney ve Mevlana ile tanıtımı doğru strateji ve zamanlamadır. İlgili haberimiz: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=34929

Ney sanatçısı Kerem Tufan’a hem TGA’nın tanıtım stratejisini ve bu konudaki önerilerini, hem de doğru nefes almanın, Ney’in şifa yollarını, gönüllü çalışmaları, Ney’i yeni öğrenecekler için püf noktalarını sorduk. İşte Koronavirüs için de çok çarpıcı açıklamaların yer aldığı sohbetimizden satırbaşları


NEY ÖNCE TOPLUMA HATIRLATILMALI VE TANITILMALI
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren TGA, tanıtım stratejilerinde “Therapy“ başlığında Ney ve Mevlana’ya yer verildiğini açıkladı. Ney ile Türkiye’nin tanıtımı konusunda görüş ve önerilerinizi paylaşır mısınız? Ney’in ülke tanıtımında fon müziği olarak kullanılması dışında neler yapılabilir.?

Evvela Ney sazı hatırlatılmalı toplumumuza ve anlatılmalı, tanıtılmalı. Davul Zurnanın tanınırlığına erişsek kâfi. Çok iyi İngilizce ve yabancı diller konuşma yetisine sahip vizyon sahibi geleneksel ruhla dünya insanı profilindeki icracılar seçilmeli ve PR stratejileri uzmanlarla belirlenmeli. Ney 11 Ayın Sultanı Ramazanı Şerif’in Kandilden sonra gelen 2. Sembolü olmaktan kurtulmalı, insanların kulağına 11 ayda bir evlerine iftar programlarıyla gelmemeli ya da Yeşilçam Filmlerindeki mezarlık sahnelerinin fon müziği olmaktan kurtulmalı.

Bizim Ülkemiz öz değerlerine sahip çıkan fedakar bir sistem ile yönetiliyor. Çok projeye sahip çıkıyor ve imkan sağlıyor, ortada başarı göremememizin sorumlusunun görevlendirmeden kaynaklı olduğunu düşüyorum. Her zaman ve her yerde yüksek sesle söylüyorum:”Bir Ney ile tüm dünyanın gönlünü fethetmemiz mümkündür ama ehli ve yakışanı ile….”


Sizce doğru nefes almayı biliyor muyuz? Ney üfleyerek doğru nefes almayı da öğrenebilir miyiz?
Doğru nefes almak öğrenilerek uygulanacak bir kavram. Toplumumuzda bireyler günlük hayatlarında akciğerleriyle soluyorlar ve bu yaşam kalitesi olumsuz etkiliyor. Halbuki hepimiz doğduğumuz an itibari ile diyafram nefesi ile yaşama başlıyoruz, 0-3 yaş döneminden sonrası bu yetiyi kaybediyoruz ta ki doğru nefes almanın önemini öğrenene kadar. Birçok insan belki de ömürlerini Diyafram nefesini teneffüs etmeden ömürlerini tamamlıyorlar.

Doğru Nefes almak demek beyine daha kaliteli ve fazlaca oksijen kazandırmak demek, kan dolaşımının metabolizmamızın tansiyonumuzun ruhsal ve psikolojik dinginliğe destekleyen değerler katıyor, yaşam kalitemizi yükseltiyor. Bu farkındalık spor, sanat gibi uğraşlar ile hayatımıza dahil olan bir armağan. Tiyatro oyuncuları, şan sanatçıları, nefesli enstrüman icracıları, spikerler ve sporcular gerçek potansiyelini kullanabilmenin sırrının doğru nefes almak olduğu bilinci ile hayatlarına sonradan yerleşen göğüs nefesi dediğimiz solunumdan egzersiz ve öğretilerle Diyafram hacimlerini genişletmeye yönelik çalışmalarını titizlikle uygularlar.

Ney sazının da icracılarına ve Ney öğrenme çabasında olan kişilere armağanı bu farkındalıktır. Göğüs nefesi ile diyafram nefesi ile olan süre arasında mukayese edilmeyecek oranda ciddi bir süre farkı vardır. Ney kişiyi farkında olmadan bu mühim gelişmeye ulaştırıyor.


Ney’in otizmliler üzerindeki pozitif etkisini anlatmıştınız. Solunum yolları hastalıklarına da iyi geliyor mu. Koronavirüs’ün iyileşme sürecine Ney’in katkısı olabilir mi sorusu ise çok yeni bir açılım. Öğrencinizin size aktardığı bu bilgiyi bilimsel açıdan nasıl yorumlayabiliriz?
Astım, koha gibi solunum yolları hastalığı olan kişilere doktor tavsiyesi ile balon şişirerek egzersiz yapmalarının gerekliliği bilinen bir destekleyici tedavi önerisidir. Son zamanlarda doktorlar nefesli enstrümanların en iyi yöntem olduğunu vurguluyor. Ankara Çubuk’ta Göğüs hastalıkları uzmanı bir doktor, 60 yaşında ev hanımı olan bir hastasına Ney üflemesini önermiş ve tedavi amaçlı hayatında ilk defa tanıdığı ney ile sağlığına kavuşmuş, bu vesile ile musiki zevkini keşfeder, Sanat Müziği Korosuyla hayatına bambaşka bir renk katmıştır.

2 yıl içerisinde süregelen Ney Derslerimde oluşan talebe kitlemizde 9 yaşındaki astım hastası talebemiz de sağlığına Ney sayesinde kavuşmuştur ve kullandığ spreyler ile vedalaşmıştır. Yine yakın zamanda covid 19 testi pozitif çıkan bir talebemiz tedavi süresince Ney üfleyerek rahat nefes alabilme yetisine tekrar kavuştuğunu tarafımıza ileterek bu mucizenin herkesle paylaşılması ricasıyla sağlığına kavuştuğunu bildirmiştir. Yine Sanat Tarihçisi bir hanımefendi mevsimsel alerjiden kaynaklı öksürük ve nefes alma zorluğuna Ney’in Şifası olduğunu bizlerle paylaşarak durumunu bizlere rapor etmiştir.

NEY’İN SEDASINI VE ŞİFASINI BİNLERCE İNSANLA BULUŞTURUYORUZ
Tüm dünya ile birlikte eve kapandığımız süreçte sanatın, meditasyonun insan hayatına pozitif ve şifacı etkileri ön plana çıkarken online sanat, yoga, nefes eğitimlerine katılımlar da çoğaldı. Neyzen tv’de ve online ney eğitimleri nasıl ilerliyor?

Malum gündemle birlikte insanlar evde olduğu için daha paylaşımcı ve duygusal olmaya başladılar. Hayatlarını sorguladıkları bu süreçte değer yargıları olgunlaştı, belki de bu musibet bin hayra vesile oldu. Sanatın önemi hiçbir zaman değişmez; o zaten önemli ve kutsaldır, bu süreç hakikati hatırlatabilir ancak sanırım bu oldu. Biz tam 2 yıldır Neyzen Tv Kültür ve Sanat platformu olarak; youtube, instagram yayın ve paylaşımlarımızla dünyanın ve ülkemizin dört bir yanında binlerce insana kültürel değerlerimiz ve müzikal terapi konularında uygulamalarımızla bilgi servis ediyoruz. Bu vesile ile tanıdığımız insanlar ile şehirlerinde buluşup tecrübe paylaşımı ve müzik terapi seansları uyguluyoruz.

Özellikle Yaşlı balkım evleri, cezaevleri, hastahaneler, köy okulları ve Engelliler okullarına özel ziyaretlerde bulunarak hem sazımızı tanıtıyor hem de sedasının şifasını insanlara götürüyoruz. Tüm bu çalışmaları hiç karşılıksız olarak kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Kuşadası’ndaki şifahanemizde 10 ay gibi bir sürede yaklaşık 4.000 ziyaretçimizi Neyin sedasıyla karşıladık. Bu kıymetten sebeplenen insanların sayısını artırmayı görev sayan gayretimizle internetin sağlamış olduğu fırsatla İnsanlara ulaşmaktan onur duyuyoruz.

KORONA GÜNLERİNDE ONLİNE EĞİTİMLERE İLGİ
Hayatında Bir Ney’e dokunmamış, bir enstrüman çalmamış müzik yeteneğinin olmadığı yüzlerce kişi bizim vesilemizle hem Neylerine kavuştular hem de neyden ses çıkarmak videomuz ile onu takip eden müfredatlı ders programlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeden yüzlerce kişi klasik bir peşrev üfleyebilme seviyesine ulaşmıştır. Bu da niteliğimizin ispatı olarak bizleri onurlandırmaktadır.10.000 aşkın Topluluğumuza her hafta pazar günü saat 20.00de ekran başında buluşarak 1 saatlik Ney meşkleri icra ediyoruz. Ödev ve egzersizleri ders öncesi mail yoluyla kendilerine iletiyoruz, gün boyu sorulan tüm sorulara itina ile cevap veriliyor ve videoları ile icralarını izleyerek kişiye özel değerlendirmelerle eğitim süreçlerini destekliyoruz.

KORONA İLE ÖNCE ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞTİ
Korona sonrasında insanları ne tür değişimler bekliyor?. Ne tür farkındalıklarla bu sınavdan çıkacağız?
Bu süreç çok şeyi değiştirdi bile, önce alışkanlıklar değişti. Öncelikle adapte olma süreci bence uzun zaman alacak, ruhsal ve psikolojik etkiler bırakacağı şüphesiz. Dilerim herkes bu musibetten payına düşeni hayrı ile alır ama tüm olanların sorumlusunu uzaklarda ya da reel hayatta aramamak gerek diye düşünüyorum. Hunharca yaşanan bir hayattan bahsedersek muhakkak bu günlerin sebepsiz olmadığına ikna oluruz. Dünyanın sonsuz olduğu sanılan rehavetten, maddeye ve maddiyata olan itibardan kurtulmadan, bencillikten uzaklaşmadan ömrün zaten bir sınav ve iyi bir insan olmanın sorumluluğu ile daha içe dönük bir yaşam en az bir maske kadar elzemdir sağlıklı bir yaşam yaşanmışlık için. Bu günler geçecek elbet ama unutulmaz değerler oluşursa hayat kaldığı yerden devam edecek. Bu evrenin insanoğluna belki de son ikazı; tedbirler kadar olgunlaşmayı bekleyen ve Dua isteyen bir evren hissediyorum. Dilerim bizi affeder ve fedakarlığına tekrar devam eder…

2020-05-01 00:00:00

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL