Güncel

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya : “Dış pazar sonbahara hareketlenebilir”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya : “Dış pazar sonbahara hareketlenebilir”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, yurt dışı kuruluşlardan ve uzmanlardan aldıkları bilgilerle; dış turizmde pazarın sonbahara doğru başlayabileceğini öngördüklerini söyledi.

Bağlıkaya, “Yurt dışı turizm pazarlarında ilk hareketliliği BDT – Bağımsız Devletler Topluluğu başta Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan olmak üzere Orta Doğu ve Çin gibi pazarlardan bekliyoruz. Ancak şu günlerde Rusya’da Covid-19 salgını tekrar tırmanışa geçti. Bu durum Rus Turistlerin seyahat etmesine engel olabilir. Avrupa turist Pazarında ise yurt dışı seyahatlerin açılması biraz daha zaman alacaktır. Salgının tamamen sona ermesi durumundaysa turizmde beklenen ivme yakalanır. 2021 Ocak ayından başlayarak turizmde bir talep yoğunluğu bile yaşanabilir. Ama öncelikle bu pandemi sürecini iyi yönetmek gerekiyor. Türkiye’ye olan talepte salgın sonrası hareketlenme olabilir” diye konuştu.

TÜRSAB Genel Merkez Binası
TÜRSAB Genel Merkez Binası

Bağımsız Devletler Topluluğu: 8 Aralık 1991 tarihinde Beyaz Rusya, Ukrayna ve Rusya Federasyonu, birlikteliğinde imza altına alınan anlaşma ile oluşturulmuş devletler topluluğudur. Anlaşma sonucunda Sovyetler Birliği resmi olarak dağılmış oldu. Bugün BDT üyesi ülkeler; Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya ve Tacikistan’dır. Türkmenistan ise 2005’te üyelikten ayrılmış ve Topluluğa gözlemci ülke olarak katkıda bulunuyor.

 

Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL