Güncel

Karavan Turizmi için Yol Haritası Çıkarmanın Tam Zamanı..

Karavan Turizmi için Yol Haritası Çıkarmanın Tam Zamanı..

Turizmde fark yaratmanın tam zamanı olduğunu belirten  The European Network for Accessible Tourism ENAT- Türkiye Temsilcisi A. Nejat Şardağı; Kültür ve Turizm Bakanlığı, TTOK, yerel yönetimler  ve turizm profesyonellerini karavan turizmi için harekete geçmeye davet ediyor.

A.Nejat ŞARDAĞI- turizmhaberleri.com-İzmir

TÜRK SEYYAHİN CEMİYETİ

Ulu Önder, yaklaşık 100 yıl önceTürk Seyyahin Cemiyeti’ni kurması için Reşit Saffet Atabinen’i görevlendirmiş.

O günlerde uluslararası taşımanın az gelişmişliğini, ülkemizde henüz toplu taşıma aracı ve geceleme için tesis olmayışını düşününce, hatta bunları bir yana bırakıp,cemiyetin kuruluşundan kırk iki yıl sonra yani 1965 yılında, ancak 25 milyona ulaşan dünya turizm hareketini göz önüne aldığımızda, işte o zaman Atatürk’ün turizme ait öngörüsünün ne kadar olağanüstü ve yerinde olduğunu görebiliriz.

Türk Seyyahin Cemiyeti, Türkiye’nin turizm varlıklarını ve kültürel etkinliklerini tanıtmak, bu amaca yönelik teknik destek vermek üzere kurulmuş, sonradan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK) adını almıştır.

Kurumun tarihçesine göz attığımda ciddi eksikliklerin olduğunu görmeme rağmen, efsane Başkan Çelik Gülersoy’u rahmet ve saygı ile andığımın bilinmesini isterim. İçinde bulunduğumuz şartlarda, Atamızın 1923’lerde sahip olduğu imkânlardan daha fazlası mevcut olduğuna göre aşağıda vereceğim bilgi ve fikirlerden yola çıkarak iyi bir yol haritası ile zorlu süreci atlatabileceğimize inanıyorum.

TTOK ve Yerel Yönetimlerin bilgisine:

2 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon kanalına misafir olan Fransa İçişleri Bakanına bir vatandaşı “11 Mayıstan sonra karavanımla yurt dışına seyahat etmem mümkün olacak mı?” diye sordu ve“şimdilik değil” yanıtını aldı. Püf noktası; karavanla gezen turistlerin birazcık sayısal verilerine göz atalım:

  • Sadece Fransa sınırları içinde 7300 civarında çadır kamp yerinde 22 milyon kişi yaklaşık 112 milyon geceleme yapmaktadır.
  • Avrupa genelinde 2 milyon karavan ve 5 milyon gezgin, sadece Fransa’da 505 bin karavan ve 1,4 milyon gezgin bulunmakta ve onlara 5430 karavan kampı yeri hizmet vermektedir.

Peki, özel ve belediye işletmelerinde kalan karavancılar ne isterler? Araştırmalara göre karavancıların,

  • Tarihi ve kültürel alanlara yakınlık,
  • Denize ve plaja yakınlık,
  • Nitelikli bilgi yani nitelikli ağırlama veya festival, karnaval, spor, konser gibi etkinlikleri izleme,

beklentileri bulunmaktadır.

Yaklaşık %62’si Temmuz ve Ağustos’u tercih eden Fransız karavan yolcularının %72’si çift, %23’ü çocuklu aile ve yaş ortalaması 59’dur. Sejour süreleri 25,4 geceleme, bir yerde ortalama 3,5 gün/geceleme yapmaktadırlar. Kişi başı günlük harcama 15,5 Avro olup buna yakıt giderleri ile kamping için verilen ücret dâhil değildir.

Diğer önemli bir konu da karavancıların  % 50’si emekli, % 13’ü serbest meslek sahibi(büyük işletme şefleri veya üst düzey yöneticisi), %22’si ücretli, %6’sı öğrenci ve diğerleridir. Karavancıların ortak özelliklerinden biri de yaklaşık %80’inin bakmakla yükümlü oldukları çocukları yoktur.

Gezginlerin kullandığı araç,  biri aracın çektiği karavan (ortalama fiyatları 20 bin Avro) ve diğeri camping-car (ortalama fiyatları 79.500 Avro)olmak üzere iki tiptir. Bu veriler, karavancıların sosyo-ekonomik durumlarını ve harcama potansiyellerinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Yukarıda kuruluşundan bahsettiğim TTOK, yerel yönetimler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve turizm profesyonellerinin birlikte, kolay ve kalıcı bir alternatif turizm ayağı oluşturmasının mümkün olduğunu düşünüyor ve öneriyorum.

Karavan turizmi her şeyden evvel ulaşım açısından günümüz koşullarına (CoronaVirüs tedbirleri ve çekinceler) son derece uygun, uçak, otobüs, tren ile toplu seyahatten ve kitle turizminden uzak, yatırım maliyeti düşük, geceleme adedi normal turistten 4 kat fazla, gelirlerin dağılımı açısından daha geniş alana yayıldığı için daha çok insanın yararlanabileceği bir alternatif turizm alanıdır.

Pandemi nedeniyle 45 günde hastaneler yapabilen bir ülkenin turizmle ilgili yukarıda saydığım kurum, kuruluş temsilcileri ve profesyonelleri bir araya gelip “yerel yönetimler ortak master planı” çerçevesinde çalışarak, güzergâhlar belirlenebilir ve hemen bu sezona bile yetiştirilebilir.

Turizmde fark yaratmak için fırsatları zamanında değerlendirmek gerekir ki işte tam da o fırsat ortamını yaşıyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL