Güncel

Seyahat acentaları home office sistemine geçmelidir

Seyahat acentaları home office sistemine geçmelidir

Ozzygroup Travel seyahat acentası sahibi ve TURGÖN Üyesi Tülay Yılmaztürk ile Covid 19 sürecinde yeni normalleşmeyi, sektörde kriz yönetimini, finansal destekler ve  home office sistemi başlıklarını konuştuk.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Covid 19 salgını nedeniyle Mart ayından beri kapılarını kapatan seyahat acentaları  pandemiden en ağır darbeyi alan sektörlerin başında geliyor. Turizmde duran çarklar 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme programı kapsamında harekete geçmeye hazırlanıyor. Ozzygroup Travel seyahat acentası sahibi ve TURGÖN Üyesi Tülay Yılmaztürk; hem TÜRSAB’ın kriz yönetmindeki performansını değerlendirdi hem de seyahat acentalarının ekonomik desteklerden faydalanmadığına dikkat çekti. Ayrıca incoming çalışan acentaların home office sistemine geçmesi konusunda acilen yasa çalışmalarının TÜRSAB tarafından hızlandırılması gerektiğini vurguladı. İşte Yılmaztürk ile sohbetimizden önemli başlıklar:

HENÜZ NE YAPACAĞIMIZI BİLEMİYORUZ.

1 Haziran itibariyle seyahat yasağı kalkıyor. Bu çerçevede firma olarak nasıl bir yol haritası ve strateji belirlediniz? Turizmde yeni normalleşme dönemi ve uygulamalar hakkında neler söyleyeceksiniz?

1 Haziran’da seyahat yasağı kalkıyor ancak henüz hiç kimse ne yapacağını bilmiyor. Sanıyorum bu belirsizlik bir iki hafta içinde netleşecektir. Şu anda Ozzygroup Travel olarak hizmet verdiğimiz bizimle seyahat eden kişilerden aldığımız öngörüler ile yat turizmi, doğa turizmi , villa kiralama ve günübirlik turlara yönelmiş bulunmaktayız ancak bunlardan hangisini başarabiliriz inanın tüm samimiyetimle bilmiyorum. Yeni uygulamalarda bu salgının yayılmaması ve önlenmesi için alınan tedbirler ne kadar yeterli olacağını önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Oteller hijyen sertifikası alacak , açık büfede aşçılar servis yapacak , girişte ve aralıklarla ateşleri kontrol edilecek, turlarda 46 kişilik otobüste 23 kişi olacak, maske kullanılacak vs. alınan tedbirler bu şekilde. Bunları duyduklarında bile insanlar tatil yapmaktan ürküyor. Hatta sürekli bizimle tatile giden bir misafirimizin sorusu çok ilginçti; “biz şimdi Antalya da bir otele gideceğiz, sahilde güneşleneceğiz ve  49 derecelerin üzerindeki  sıcaklıkta ateşimiz ölçülecek ve yüksek çıkacak o zaman biz covidli muamelesi mi göreceğiz.” Enteresan bir yorumdu , tabi ki verecek cevap bulamadım. Alınan tedbirler yeterli mi, şu aşamada turizmi canlandırmak için bir an önce başlamak açısından yapılacak ve alınacak başka tedbir yoktur diye düşünüyorum ama uygulaması kolay olacak mı derseniz işte orası tartışılır.

SEYAHAT ACENTALARI DESTEK DIŞINDA BIRAKILDI…

Sektörel destekler hakkındaki görüşleriniz nedir? Bu desteklerden faydalanabildiniz mi? Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu süreçteki  kriz yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salgın başladığından bu güne kadar turizm acentalarının yarasını saracak ayakta durmalarını sağlayacak herhangi bir destek verilmedi. Kredi dediler toplasanız 100 acenta belki alabilmiştir. Zararımız cidden çok büyüktür, çok fazla  turizm çalışanı işsiz kalmıştır. Yıllardır bizim ülkemizde turizm denilince otel ve havayolundan ibaret olduğu düşünülmektedir. Bu pandemide de yine böyle düşünüldü ve bakanlık desteğini seyahat acenteleri dışarıda bırakılarak , oteller ve hava yolları aldı.

TÜRSAB’IN KRİZ YÖNETİMİNİ BAŞARISIZ BULUYORUM

Meslek örgütünüz TÜRSAB’ın Covid 19 sürecindeki 3 aylık kriz yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bu 3 aylık süreç içinde ben bir birliğimiz olduğunu unuttum  ve her acentacı arkadaşım gibi başımın çaresine baktım çünkü ortada bizi temsil edecek derdimizi anlatmak için Türsab diye bir birlik ortada yoktu. Ben Sayın Firuz Bağlıkaya’nın yerinde olsam seni  beni, bana oy verenleri vermeyenleri bir kenara bırakır bu zor günde herkesi kucaklar destek ve çözüm bulmak için gerekirse bakanlığın kapısından ayrılmazdım. Herkese eşit mesafede olan biri olarak kendilerini kriz yönetiminde başarısız buluyorum.

HOME OFFİCE SİSTEMİNİN YASALAŞMASI GEREKİYOR

Covid 19 ile birlikte  home office sistemi ön plana çıktı. İncoming yapan acentaların Home Office sistemine geçmesi konusundaki görüşleriniz nedir. Türsab bu konuda neler yapıyor sizce?

Covid dönemi öncesinde de hep savunduğum konu home office çalışmaya geçilmesi. Hele ki bu kriz döneminde ve bu senenin bizler için kayıp bir dönem olması nedeniyle bunun kesin çok acilen yasalaştırılması gerekmektedir. Artık tüm turizmci ofisinin kirasını, elektrik, su, internet , ısınma bedellerini ödeyemeyecek duruma geldi. Hepimiz bir sonraki sabah neye uyanacağımızı bilmiyoruz. Hepimizde yarın korkusu nedeniyle kaygı bozukluğu başladı. Gerçekten sektörde bir çok acentanın ofis kirası ödeyerek çalışmasına gerek yok. Ben kendimden örnek vereyim benim acentam direkt müşteri ile çalışmamaktadır, bu nedenle tek ihtiyacım telefon, internet ve bilgisayar hepsi bu kadar, incoming çalışan acentalar da aynı durumda. Ayrıca çalışanlar içinde kolaylık ve yollarda geçen zaman kaybını da önleyecektir. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük metropollerde yaşıyorsanız. Mesela Hollanda da yapılan bir araştırmada ofise giderken yolda geçen zaman %19 iş kaybı olarak belirlenmiş ve bir çok sektörün home office çalışması desteklenmiş. Dünyadaki ülkelerin büyük bir çoğunluğunda seyahat acentalarının ofis açma zorunluluğu yoktur ve çoğu da home office çalışmaktadır. Kısacası turizm sektöründe seyahat acentalarının bir nebze de olsa rahatlatılması;  Türsab ve Bakanlık tarafından gereken kolaylıklar sağlanarak biran önce yasalaştırılması gerekmektedir.

2020 TURİZMDE KAYIP YIL OLACAK

Son yüzyılın en büyük felaketi olarak tanımlanan Covid 19 pandemisinden çıkış ve bu yılı saymazsak, 2021 yılı öngörüleriniz nedir?

Tüm dünyayı saran Covid 19 ne yazık ki bizim ülkemizde de hem can kaybına hem de maddi kayıpların oluşmasına neden olmuştur. Pandemi konusunda uzman birisi olmamakla birlikte 2020 yılı tüm dünya için kayıp bir yıl olacak. Eğer tüm dünyada insanlar uyulması gereken kurallara uyarsa ve en yakın zamanda aşısı bulunursa 2021 yılının ortaları gibi rahatlarız diye düşünüyorum.

SEYAHAT ACENTALARININ GÖRÜŞLERİNİ AKTARMAYA DEVAM EDİYORUZ

 

 

YORUMLAR (1)

  1. Aygül Kaya diyorki:

    Homofis istiyorum. Çünkü çok giderimiz var. Gereksiz zaman kaybı. Ofis Kira. Aidat . Stopaj. Telefon. İnternet gibi ödemeler var.inernetten müşterilerimiz arıyor.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL