Güncel

Turizme değer katanlar: Ahmet Sipahioğlu

Turizme değer katanlar: Ahmet Sipahioğlu

“Turizme değer katanlar” yazı dizisinin 1.bölümünde Ahmet Sipahioğlu’nun hayat hikayesine,  Didim ve ülke turizmine katkılarına yer veren yazarımız Uğur Bulut;”turizmin gizli kahramanlarını ortaya çıkarma zamanı geldi” diyor. İşte ders alınacak örnek bir hayat hikayesi

UĞUR BULUT- turizmhaberleri.com/Londra

Turizme değer katanlar- 1. Bölüm

Turizmin gizli kahramanlarını artık ortaya çıkarma zamanının geldiğine inanıyorum.

Bu yazımda turizm sektörüne gönül vermiş, sektöre değer katan, davulla zurna ile iş yapmayan birkaç gizli kahramandan birini anlatacağım size. Yıllardır yapmış olduğu çalışmaları takdir ile karşıladığım bu kişiyi artık siz değerli okurlarıma aktarma zamanı.

Turizme ilk 1985 yılında Marmaris bölgesinde günlük tur teknelerinde kapıda resepsiyonda çalışarak başlayan Ahmet Sipahioğlu, günlük turların çıkmasına yardımcı olarak başladığı turizm serüvenine ilk adımını atmış olur. İkinci yılında mavi yolculuk rehberliği ile devam eden Sipahioğlu, 1987 yılında üç arkadaşı ile birlikte çadır kampı yapmak üzere otostopla Ege sahillerinde dolaşma kararı alır. Üç arkadaşı ile birlikte Kuşadası’nda kamp kuran kafadalar, Ahmet beyin arkadaşlarının kendisini yarı yolda bırakması üzerine yalnız kalır. Önder Camping de kalarak bir yandan eğlenerek bir yandan da çalışarak zaman geçirir. Kuşadası’nda çalıştığı sürede kazanılmış dostluklarla Didim de kendisine iş ayarlar. Uzun yıllar yaşayacağı Didim’e gelir. Bir yandan öğrenciliğine devam eder, bir yandan da çalışmaya başlar.

1988 yılında üniversiteyi bitirir, 1989 da stajını yapar. Bir dönem restoranlarda ve transferman olarak çalışır. İngilizce dil bilgisine pek hakim olunmayan yıllarda,  İngilizce dilini geliştirerek ender yabancı dil konuşan rehberler arasında yer alır. O dönemde yabancı dil bilme avantajını doğru kullanarak teknelere misafir olan İngiliz turistler arasında artık bilinen bir rehber olmuştur. Didim de 19 yıl boyunca aile geleneği olan dericilik ticareti ile uğraşarak annesinin deri mağazasında çalışmaya başlar. Yıllarını deri sektöründe ve ticaretin başka kollarında işler yaparak geçirir. Bir dönem yaşamını kışları İngiltere’de, yazları Didim bölgesinde çalışarak geçirir. Beş yıl boyunca kış aylarında dericilik üzerine Londra da ticaretine devam eder. Deri konusunda neredeyse ihtisas yapar. Londra da büyük deri firmaları ile distribütörlük anlaşmaları yapar. Zor dönemlerde ticaret yapmanın kendisine getirmiş olduğu bilgi birikimi ile yoluna devam eder. Hiçbir zaman Didim’i bırakmaz. Londra da deri işinin püf noktalarını birçok kimseye öğretir.

Güçlü pazarlama yönü, İngilizce, Fransızca, Almanca diline hakim, basketbol sever, iyi bir eş ve üç çocuk babası, iyi ki tanımışım dediklerimden, benim için örnek bir karakter kendisi.

Ahmet Sipahioğlu Didim de yaşadıkça Didim’e değer katmaya, özveride bulunmaya devam eder. Yaşadığı bölgeyi ve ekmek yediği yeri hiçbir zaman terk etmez. Didim’e  maddi ve manevi anlamda çok şeyler kazandırır. Didim de bir şeylere sahip oldukça artık bölgeden çıkması zor olur. Didim’den ne kazandıysa bölgeye yatırım yapmaya başlar. Aile mesleği dericilik sektöründe önemli atılımlar yapar.

Birçok tur operatörünü Didim’e kazandıran Ahmet Sipahioğlu, yaşamış olduğu bölgenin hakkını verenlerden. Kendisi tanıdığım birçok “Turizm Tanıtma Ateşesinden” bile daha faal çalışmakta. Didim’in turizm sektöründe tanıtılmasına ciddi katkılar sağlar. Birçok fuara katılarak network ağı kurar, tur operatörlerinin Didim’e gelmesini sağlar. Polonya, Bulgaristan ve Romanya pazarında paket tur satan otobüs tur firmaları ile güçlü bağlar kurar. Bilgi paylaşmaktan çekinmeden, bilginin ana kaynağına ulaşmak için mücadele etmeye devam eder. Kendi veri bankasını kuran Ahmet Sipahioğlu, tur operatörleri ile otelcileri buluşturmaya başlar. Yapmış olduğu görüşme ve bilgilendirme toplantıları ile Rusya, Ukrayna, Bulgaristan pazarlarında faaliyet gösteren tur operatörlerinin Didim de iş yapmalarını sağlar, Slovakya ve Çekya pazarlarının Didim’e gelmesi için büyük uğraşlar verir.

Didim Turizm Alt Yapı Birliği ile ilgili çalışmalar yapar. Her yıl istatistikleri inceleyerek hangi acenteler nereden kaç kişi getirmiş, verileri inceleyerek, acentelerin yaptıklarını takip ederek onları Didim’e kazandırır. Kimi zaman inat ederek kimi zamanda üstüne düşerek, gayret ederek, üstün çabalar ile Didim’in bilinirliğini artırır. Ön yargılardan uzak tüm pazarlara bilgilendirme yaparak, oteller ile tur operatörleri arasında bir köprü olur.

Ahmet Sipahioğlu hep uyanık olmamızı, krizlerde beklemek yerine üretmekten yana olduğunu, pozitif düşünmenin önemini bir kez daha vurgular. Sadece kendi işletmesinin ayakta kalmasının yeterli olmayacağının farkında olan, otellerin, taşıyıcıların, otobüs firmalarının, acentelerin, tur operatörlerinin ayakta kalmasını sürekli vurgulayan bir iş adamı.

Didim’in hak ettiği yerde olmadığını belirten Sipahioğlu, tahsis verilen alanların bir an önce yatırımlara başlanılmasına dikkat çeker.  Didim de birçok alanın tahsis yapıldığı için boş kaldığını, olması gereken tahsis alanlarda hala bir gelişme olmadığını dile getirir. Aquasis De Luxe Resort’n yapılmasında ciddi emeği olur. Katılmış olduğu birçok turizm fuarlarında birebir görüşmeler yaparak alternatif pazarların Didim’e gelmesi için tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde bulunur. Didim’in tanıtılması ve turizm dünyasında hak ettiği yeri alması için mücadele veren fahri turizm elçisi.

Ayrıca bazı yatırımcılara danışmanlık yapan Ahmet Sipahioğlu, vermiş olduğu raporlar sayesinde turizm profesyonel yöneticilerinin Didim de çalışması için öncülük yapmaktadır.

Otelcilere tek satıcılığı önermeyen Sipahioğlu pazarların gelişmesi ve firmaların büyümesi anlamında büyük kavgalar verir. Otelcisinden operatörüne, acentecisinden taşıma firmasına kadar herkesten toplamış olduğu bilgi ve verileri kendi analitik düşünceleri kurgulayarak ortaya sağlıklı bir yapı çıkarır. Hiçbir pazarı ihmal etmeyen, ahde vefayı bilerek hareket eder. Otellerin doluluk raporlarına göre tur operatörlerini bilgilendir. Küçük pazarların önemini her defasında yaptığı işler ile vurgular. Sosyal medyadan binlerce takipçisine güncel bilgileri aktararak haber ağı trafiği kurarak bilgilendirmeler yapmaya devam eder.

Pandemi krizinde bile yılmadan aylar boyu Didim ve Türk turizmi adına binlerce paylaşım yaparak, bilgi vererek, sektöre katkı sağlayan, güncel bilgileri takip eden birçok tur operatörüne ulaştırmaktan yılmayan biri. Oturarak değil, üreterek, birçok bağlantılar kurulmasına öncü olan, doğru insanları buluşturarak network ağı kurmayı sağlayan Türkiye Turizmi tanıtımına katkıları inanılmaz boyutta. Didim de yaşadığı süre boyunca 15.000 ağaç diken, bölgesinin yeşillenmesine katkıda bulunur. Yeşili ve ağaçları korumak için inanılmaz çaba sarf eder. Didim Basketbol Turizm Tanıtım Derneğini kuran, sporun gelişmesine katkı bulunarak gençlerin önünü açan, Aydın’da basketbol alanında isim yaptıran biri. Ahmet Sipahioğlu, Didim Tanıtım Ofisi’ni kurup çalışmalarını ayrıca yürütmektedir. Bu faaliyetleri yaparken ticari beklenti içinde olmadan yürütmesi takdire şayan.

Gençlere  iyi bir eğitimin yanı sıra dericilik alanında yapılacak dizayn konusunda kendilerini geliştirmeleri tavsiyesinde bulunan Sipahioğlu; Didim’de yapılan Vegan festivalinin yanlış bir festival olduğunu,  vegan restoranı bile olmayan bir bölgede gerçekleşmesini ayrıca eleştirmekte. Alt yapısı olmayan bir turizm kentinde bu tip festivallerin başarılı olmayacağını, Didim’e özgü festivallerin yapılabileceğini vurgulayan Sipahioğlu, kendi özümüzde yapılacak bahar festivallerine atıfta bulunuyor. Bölgenin büyük bir kültürel zenginliği olan Temple of Apollon Tapınağının ve Milet Müzesinin yeteri kadar tanıtılmadığını uyarmadan geçmiyor. Dünyada müzecilik kavramının önemine dikkat çekiyor. Bu tarihi güzelliklerin tanıtımında büyük rol oynuyor. Didim’in Türk turizmde gerçek yerine ancak hepimizin çalışarak ve üreterek geleceğini vurguluyor.

Son olarak karayolu ile 1,5 milyon turistin geldiğine vurgu yapan Sipahioğlu, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Balkan ülkelerinden otobüs tur paketleri satan firmaların Turizm Bakanlığınca desteklenmesi gerektiğini söylüyor. Gerekirse bu tur operatörlerine otobüs başına katkı payı verilmesi yönünde telkinde bulunmakta. Hükümetin bu konuda yardımcı olmasını, gümrükte bekleme süresinin kısalması önerilerinde bulunuyor. Didim de İngiliz pazarı çekildikten sonra Bulgaristan, Çekya ve Slovakya pazarları ile ayağa kalktığını, ülke geleceğinin otobüs paket tur satışlarında olduğuna dikkat çekmekte. Mevcut otobüs ile tur paketleri satan operatörler üzerinde bir çalışması yapılmalı, otobüs ile paket tur satan acenteler araştırılmalı ve desteklenmeli uyarılarında bulunuyor.

Pandemi sonrası turizme Didim ve Didim Otelcilerinin hazır olduğunu belirten Ahmet Sipahioğlu’nun her zaman olduğu gibi yüzünde gülümsemesi hiç eksik olmuyor. İnsana insan olduğu için değer veren, spor sever süper baba. Didim Bölgesi böylesi bir değere sahip olduğu için gerçekten çok şanslı ve kıymeti bilinmeli.

Yolunuz sizin gibi hep iyi insanlarla kesişsin…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL