Güncel

Seyahat Acentaları için Home Office Sistemi acilen yasalaşmalıdır

TURGÖN Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar; “tüm dünyada ve ülkemizde zor günlerden geçen turizm sektöründe Home Office sistemini talep eden seyahat acentalarının sesine kulak verilmesi gerekiyor.” dedi. NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com..

Seyahat Acentaları için  Home Office Sistemi acilen yasalaşmalıdır

TURGÖN Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar; “tüm dünyada ve ülkemizde zor günlerden geçen turizm sektöründe Home Office sistemini talep eden seyahat acentalarının sesine kulak verilmesi gerekiyor.” dedi.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Ocak ayı itibariyle tüm Avrupa ve dünyada 180 den fazla ülkeye yayılan Koronavirüs salgınında iş yerlerinin kapılarını kapatan seyahat acentalarına karantina sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararı ile Home Office  çalışmalarına izin verildi. Turizm adına yapacak fazla bir şey yoktu ancak seyahat acentaları Korona günlerinde  Home Office sisteminin kendileri için önemini hatırlamış oldular. Koronavirüs pandemisi ile evlerine kapanan sektörün Home Office sistemine geçmesi konusundaki ihtiyacı bu zorlu süreçte çok net ön plana çıktı. 1 Haziran’dan itibaren ofislerinin kapılarını açan seyahat acentelerinin en çok konuşulan gündemi Home Office…

Yeni yasa taslağı uzun süredir beklemede…Ne TÜRSAB ne de Bakanlık cephesinden bir ses yok.  Taslakta Home Office maddesi var ancak yasanın görüşülmesi, değerlendirilmesi ve yürürlüğe girmesiyle ilgili önemli bir gecikme söz konusu. Tüm bu gecikmeler sektörün zararına yazılmaya devam ediyor.

Home Office neden ve hangi seyahat acentaları için önemli?. Müşteri ile birebir görüşmesi gerekmeyen, küçük ölçekli özellikle incoming yapan seyahat acentaları için ofis açmak, kiralar ve diğer giderleriyle önemli bir maliyet. Oysa acenta talep ettiğinde  home office çalışmasına yasal izin verildiği takdirde iş hayatında giderlerin azalması açısından pozitif yönde ciddi bir fark yaratılacak.

TURGÖN PLATFORMU’NDAN HOME OFFICE ATAĞI…

Home Office izni için yasal altyapının hazırlanması konusunda sektörün talepleri çığ gibi büyüyecek gibi görünüyor. Zira 4.800 üyesiyle 2003 yılından beri Türkiye’nin en aktif turizm enformasyon portalı olan TURGÖN platformu’nda bugünlerde en önemli gündem sektörün sıkıntıları ve Home Office sistemi… Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı M Nuri Ersoy’a hitaben başlatılacak geniş katılımlı imza kampanyası hazırlığında olan TURGÖN Üyesi seyahat acentaları büyük bir farkındalık yaratmak ve gerekli adımların atılmasını sağlamak üzere harekete geçiyor.

TURGÖN Turizm Gönüllüleri Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar

ACENTALAR HOME OFFICE TALEBİNİN TAKİPÇİSİ OLACAKTIR..

TURGÖN Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar, konu ile ilgili açıklamasında; “tüm dünyada ve ülkemizde zor günlerden geçen turizm sektöründe Home Office sistemini talep eden seyahat acentalarının sesine kulak verilmesi gerekiyor. Başta meslek örgütümüz TÜRSAB olmak üzere tüm yetkililerden çalışmaların acilen hızlandırılarak bu konuda yasal zemin hazırlanması acentaların ayakta kalmasına ve ekonomik açıdan desteklenmesine yardımcı olacaktır. Üyelerimizle birlikte “seyahat acentalarına yasal home office izni verilmesi için gündem oluşturmaya, konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi

SEYAHAT ACENTALARINA HOME OFFICE SİSTEMİ ACİLEN YASALAŞMALIDIR

TURGÖN üyesi ve Ankara merkezli Ozzy Group Travel’ın sahibi  Tülay Yılmaztürk, konu ile ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Covid dönemi öncesinde de hep savunduğum konu home office sistemine geçilmesi. Hele ki kriz döneminde ve bu senenin bizler için kayıp bir dönem olması nedeniyle bunun  çok acilen yasalaştırılması gerekmektedir. Artık tüm turizmciler ofisinin kirasını, elektrik, su, internet ,ısınma bedellerini ödeyemeyecek duruma geldi. Hepimiz bir sonraki sabah neye uyanacağımızı bilmiyoruz. Hepimizde yarın korkusu nedeniyle kaygı bozukluğu başladı. Gerçekten sektörde birçok acentanın ofis kirası ödeyerek çalışmasına gerek yok. Ben kendimden örnek vereyim; benim acentam direkt müşteri ile çalışmamaktadır, bu nedenle tek ihtiyacım telefon, internet ve bilgisayar hepsi bu kadar, incoming çalışan acentalar da aynı durumda. Ayrıca çalışanlar içinde kolaylık ve yollarda geçen zaman kaybını da önleyecektir. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük metropollerde yaşıyorsanız. Mesela Hollanda da yapılan bir araştırmada ofise giderken yolda geçen zaman %19 iş kaybı olarak belirlenmiş ve birçok sektörün home office çalışması desteklenmiş. Dünyadaki ülkelerin büyük bir çoğunluğunda seyahat acentalarının ofis açma zorunluluğu yoktur ve çoğu da home office çalışmaktadır. Kısacası turizm sektöründe seyahat acentalarının bir nebze de olsa rahatlatılması;  Türsab ve Bakanlık tarafından gereken kolaylıklar sağlanarak biran önce yasalaştırılması gerekmektedir.” dedi.

KORONA SÜRECİNDE HOME OFFICE SİSTEMİ KAÇINILMAZ OLDU..

Damatur’un sahibi ve Turgön Üyesi Çetin Yılmaz ise “Biz Damatur olarak sadece kış turizmi yapıyoruz ve gerçekten 1 yılda 40-50bin TL bu yüzden boşuna veriyoruz Kaybettiğimiz ve yollarda boşuna geçen vakitlerdeki iş kaybını saymıyorum bile. Sadece yönetmelikteki ofis dayatmasından dolayı çok kayıplar yaşıyoruz.  Ofisin gerekli olduğunu düşünen gene ofisini açsın. Kaybıyla kazancıyla bizlere bu seçenek verilmeli. Home office kolaylığı sağlanırsa çok fazla acentenin bu sistemi kullanacağını düşünüyorum. Maliyetler konusunda inanılmaz tasarruflar sağlanacaktır. Zaten covid-19 dan dolayı sanki kaçınılmaz oldu gibi. Gündeme geldiğine çok sevindim.” şeklinde konuştu.

Andiamo Tour’un sahibi, Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu

ACENTALAR HOME OFFİCE İLE ENERJİSİNİ İKİYE KATLASIN…

10 yıl önce sektörde home office in gerekliliğini anlatmaya başladığını belirten Andiamo Tour’un sahibi ve TURGÖN Üyesi Cem Polatoğlu; “özellikle incoming yapan bir acentanın ofis açmasının ne gereği var. Kira, elektrik, ulaşım masraflarından kurtulsun, home office de enerjisini ikiye katlasın. 3-4 odalı ofislerde tek şirket çalışıyor, her odaya farklı firmalar yerleşebilir. Kararname ile bu formüller hayata geçirilebilir, şimdi tam zamanı. Bir ofiste 5 şirket çalışsın ne zararı var. Bugün online çalışan dev şirketler tek posta kutusuna sahip. O dünya bitti, şimdi dijital dünya geliyor. ”ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL