Güncel

Seyahat acentaları gerçek çözüm odaklı destekler bekliyor

Seyahat acentalarının işyerlerini açmadan mesleklerini  home office sisteminde online yürütebilmeleri için verilen süre TÜRSAB’ın talebiyle Bakanlık tarafından 30 Haziran tarihine kadar uzatıldı. Ancak sektör çözüm odaklı ve kalıcı destekler bekliyor…

Seyahat acentaları gerçek çözüm odaklı destekler bekliyor

Seyahat acentalarının işyerlerini açmadan mesleklerini  home office sisteminde online yürütebilmeleri için verilen süre TÜRSAB’ın talebiyle Bakanlık tarafından 30 Haziran tarihine kadar uzatıldı. Ancak sektör çözüm odaklı ve kalıcı destekler bekliyor.

Nilgün ATAR-Turizmhaberleri.com

Tüm dünyada ve ülkemizde Covid 19 salgınından en fazla etkilenen turizm sektörü yeni normalleşme süreciyle birlikte çalışmalara başlasa da özellikle  bu zor dönemde ekonomik destek paketlerinden de yararlanamayan seyahat acentalarının işleri hiç çok kolay görünmüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararıyla, yasal yükümlülüklerin saklı kalması kaydıyla, tüketicilerin ulaşabileceği yetkili veya sorumlu personelin iletişim bilgilerinin (sabit telefon, cep telefonu, e-mail, web adresi) işyeri dışından görülebilecek şekilde, 31 Mayıs 2020 tarihine kadar faaliyetlerini işyerlerini açmadan da yürütebilmelerine imkan tanınmıştı.

30 HAZİRAN’A KADAR “HOME OFFICE” İZNİ

1 Haziran itibariyle başlatılan yeni normalleşme programı öncesinde seyahat acentalarının işyerlerini açmadan faaliyetlerini yürütebilmeleri için bu sürenin Temmuz ayına kadar uzatılmasını talep eden Türsab’a yanıt veren  Kültür ve Turizm Bakanlığı, seyahat acentalarının 30 Haziran 2020 tarihine kadar faaliyetlerini işyerlerini açmadan da yürütebilmelerine izin verdi.

SEKTÖR SONUÇ ODAKLI DESTEKLER BEKLİYOR..

Seyahat acentaları 30 Haziran tarihine kadar home office sisteminde  çalışabilecek, ya sonrası…! Sektör sorunlarının çözülmesi, dertlerine deva olunması için gerçek ve köklü çözümler bekliyor.  Banka kapılarından uygun görülmediği için eli boş evine dönen seyahat acentaları, uçak bileti iadeleri, ertelemeler, iptalleri uygulamadaki belirsizlik, cevaplanamayan sorular ve büyük ekonomik sorunlar altına ezilmekte, seslerini meslek örgütlerine, bakanlığa ve hükümete duyuramamaktadır. Sektör gerçekten işlerine yarayacak, soluk aldıracak ekonomik destek paketleri bekliyor, hem de acilen…Mesleki platformlardan yükselen ses bu yönde… Bir süre sonra, şartlar ağırlaştıkça bu sektörün sesi daha da yükselecek.

ACENTALARIN YASAL “HOME OFFICE” TALEBİ..

Korona sürecinde Bakanlık kararı ile online olarak işlerini yürütmeye çalışan  özellikle küçük ölçekli incoming seyahat acentaları  home office sisteminin yasalaşarak yürürlüğe girmesi konusunu TURGÖN Platformu’nda gündeme getirmeye devam ediyorlar.  Bu talep de sektörü  destekleyici bir çözüm modeli. Korona salgını öncesi Ekim 2019 tarihinde Andiamo Tour’un sahibi Turgön Üyesi Cem Polatoğlu; “seyahat acentalarına home office izni verilsin” başlıklı yazısını gündeme taşıdığında Korona salgını yoktu. Ne tesadüf ki, bu süreçte tüm acentalara zorunlu home office izni çıktı Bakanlıktan.

TÜRSAB SEKTÖRÜN TALEPLERİNİ DİKKATE ALMALI…

Ardından Ozzy Group Travel’ın sahibi Tülay Yılmaztürk, müşteri ile birebir bağı olmayan incoming acentaların yasal olarak home office sistemine geçmesi için  TURGÖN Platformu’nda çağrıda bulundu, gazetemizde de bu çağrıya geniş yer verdik.  Zira bu adım bile işyeri giderlerin azaltılması açısından sektöre büyük bir destek anlamına geliyor. Üstelik sümen altında bekleyen Türsab yeni yasa taslağında yer alan maddelerinden biri home office başlığı. O halde Türsab’ın da  bu talebe sahip çıkması, çalışmalara başlaması, seyahat acentalarının zor günlerden düze çıkabilmesi için taleplerini dikkatle dinlemesi ve gerçek anlamda çözüm odaklı destekler sağlanması için çaba göstermesi  gerekiyor.

SEKTÖR NASIL TÜRSAB  İSTİYOR..

Ülkemizin önde gelen bir meslek örgütü olarak; TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya tarafından öncelikle ulusal ve görsel basının her kanalında seyahat acentalarının sorunları ve çözüm önerilerinin gündeme getirilmesi, Bakanlık ile daha fazla işbirliği ve iletişim içinde olması, Bakanlığa doğru yol haritası çıkarılması, sektörün yaşadığı zorlukları çok iyi bilen Bakan Ersoy’un da tüm bu talepleri dikkatle dinlemesi ve çözümler yaratması gerekiyor.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL