Güncel

TÜRSAB 2020 aidatlarını ödeyen acentalara geri ödeme yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın twitter hesabından yapılan açıklamada; 17 Nisan 2020’den önce aidatlarını ödeyen seyahat acentalarına ödedikleri aidat tutarının, TÜRSAB tarafından iade edilmesi gerektiğini bildirildi. Covid-19 nedeniyle gelir kaybına uğrayan..

TÜRSAB 2020 aidatlarını ödeyen acentalara geri ödeme yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın twitter hesabından yapılan açıklamada; 17 Nisan 2020’den önce aidatlarını ödeyen seyahat acentalarına ödedikleri aidat tutarının, TÜRSAB tarafından iade edilmesi gerektiğini bildirildi.

Covid-19 nedeniyle gelir kaybına uğrayan işletmeler ile salgının vatandaşlar üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla çeşitli alacakların ertelenmesi, alınmaması veya yapılandırılmasına ilişkin yapılan düzenlemeleri içeren 7244 sayılı Kanun’un 17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirten Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“7244 sayılı Kanunun birinci maddesinin ilgili bendinde “14 Eylül 1972 tarihli ve 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun 35. maddesinde düzenlenen yıllık aidat 2020 yılında alınmaz.” şeklinde olup, anılan hüküm gereğince seyahat acentelerinin 2020 yılı için aidat ödeme yükümlülüğü bulunmadığı ile ilgili düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda, aidatlarını ödememiş seyahat acenteleri ile 7244 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 17 Nisan tarihinden önce aidatlarını ödeyen acenteler arasında, Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenmiş olan eşitlik ilkesine aykırı uygulamalara sebebiyet verilmeksizin 17 Nisan 2020’den önce aidatlarını ödemiş olan seyahat acentelerine, ödedikleri aidat tutarının TÜRSAB tarafından iade edilmesi gerekmektedir”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kamuoyu duyurusu

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL