Güncel

TUREV ile Rehber Odaları arasında acil işbirliği gerekiyor

Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sorunların  turist rehberleri arasında sektörel dayanışmayı getirdiğini belirten yazarımız Kemal Şendikici;  Turist Rehberleri Vakfı (TUREV) ile rehber odalarını işbirliğinin mesleğin geleceği ve gücü açısından hayati öneme..

TUREV ile Rehber Odaları arasında acil işbirliği gerekiyor

Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sorunların  turist rehberleri arasında sektörel dayanışmayı getirdiğini belirten yazarımız Kemal Şendikici;  Turist Rehberleri Vakfı (TUREV) ile rehber odalarını işbirliğinin mesleğin geleceği ve gücü açısından hayati öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Kemal Şendikici- turizmhaberleri.com-İzmir

TUREV İLE REHBER ODALARI ARASINDA ACİL İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR!

Bu yazının mesajını baştan belirtmek iyi olacak. Tüm eylemli ve eylemsiz turist rehberleri TUREV çatısı altında birleşmelidir. TUREV’e başta TUREB olmak üzere mevcut bölgesel odalar tarafından ivedilikle destek olunmalıdır.

Pandemi sonrası ekonomik sorunlar gösterdi ki, dönem önyargı ve ayrımcılık dönemi değil birleşme ve dayanışma günüdür.

Rehberler, gelecekteki öngörülemeyen ekonomik krizlere kişisel olarak birikim yapma alışkanlığını içselleştirmek zorunda olsa da hayat sürprizlerle doludur. Beklenmedik sağlık problemleri ve ekonomik sorunlar yaşayabiliriz.

Bunun için sırtımızı güvenle dayanabileceğimiz ve zor günümüzde bize destek olacak güçlü bir vakıf olması her rehber için hayati önem taşır.

Vakıf demek  biz demektir; her rehber var olan vakfını geliştirmek ve vakfa gelir sağlamak adına mücadele vermelidir.

Bu bağlamda, TUREV, TUREB, bölgesel odalar ve tüm rehberler TUREV bünyesinde maddi ve manevi birleşirse ortaya büyük bir güç çıkar.

Mevcut vakfın, geçmişte sahip olduğu başarılarının devamı için yeni bir sayfa açma zamanı gelmiştir.

Önyargılardan arınarak herkes birbirine ikinci bir şans vermelidir. TUREV çatısı altında elde edilen  maddi ve manevi yeni başarılar özellikle geleceğin rehberleri için büyük önem arz eder.

Pandemi sonrası küllerinden doğmaya çalışan TUREV’i özellikle geleceğin rehberleri çok iyi tanımalı, tanıtmalı ve vakıflarına destek olmalıdırlar.

-TUREV in sosyal medya kanallarına üye olunmalı ve tüm seminerler takip edilmelidir.

– TUREV in düzenlediği Kariye başlıklı fotoğraf yarışmasına katılarak kamuoyu desteği verilmelidir.

– Özellikle tüm meslek odaları, içlerinden seçtikleri bir kişiyi TUREV danışmanı olarak belirleyerek TUREV ile iletişim köprüsü kurulması acilen gerekmektedir.

– TUREB ve tüm birlik temsilcileri TUREV‘in az da olsa var olan maddi gücünü arttırmak adına dayanışma kampanyaları ve kokart veya aidat gelirlerinden bir miktar fon geliri ayırmaları kısa vadede büyük bir kazanç olacaktır.

-TUREV’in rehberlerin mesleki gelişimi yükseltecek bir eğitim kurumu olma özelliği artırılmalıdır. İleri zamanlarda tarih ve arkeoloji ağırlıklı kitap basımı, online eğitimler, online gazete, sertifika veren vakıf akademisi gibi girişimler tüm kurum ve rehberler tarafından desteklenmelidir.

-Özellikle dijital teknolojiden anlayan genç rehberler ve aday rehberler TUREV’e basın ve yayın, web teknolojileri konusunda destek olmalarında fayda vardır.

-TUREV’i geleceğin rehberlerine daha iyi tanıtmak adına mevcut turist rehberliği veren üniversitelerde TUREV i tanıtan dersler işlenmelidir ve mesleki dayanışma olgusu öne çıkarılmalıdır.

– Bu maddelerin arasında en önemlisi TUREV i tanımak ve tanıtmaktır. Bu nedenle meslek odalarımızda TUREV i temsil eden bir danışman bulunması ivedilikle gerekir.

TUREV, turist rehberlerine ait tek vakıftır, turist rehberleri bu vakfa gerçekten ait midir? Değil midir? Bunu verilen desteğe bağlı olarak zaman gösterecektir.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL