Güncel

Seyahat acentelerinin 2324 adet imzalı dilekçesi sümen altında bekliyor

Seyahat acentelerinin 2324 adet imzalı dilekçesi sümen altında bekliyor

20 yıldır sektörün nabzını tutan TURGÖN Turizm Gönüllüleri Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar; TÜRSAB Başkanına çağrıda bulundu: “Lütfen iade ve bilet iptalleri konusunda havayollarını ziyaret edin. Haklarımıza sahip çıkın. Seyahat acentelerinin imzaladığı 2324 adet dilekçe sizde.” Yaylacıklılar Covid 19 sürecinde sektörün durumunu ve TÜRSAB Yönetmini değerlendiriyor.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

190 ülke  ve Türkiye genelinde artan vakalarla Koronavirüs salgınında yedinci aydayız. Yüzyılın felaketi olan salgın dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken pandemiden en büyük zararı gören turizm sektörü cephesinde değişen bir şey yok. 12 Mart tarihinden bugüne kadar seyahat acentalarının sorunları çözülemedi, şikayetler yedi aydır aynı. Acentalar batıyor, el değiştiriyor, can pazarındalar adeta.

Meslek örgütü Türsab  7 aydır neler yaptı.

TÜRSAB bu krizi yönetmede aktif ve çözümcü bir rol üstlenemediği gibi Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile TÜRSAB Başkanının iletişimsizliği, sektörün menfaati için gereken toplantılara Başkanın katılmaması, sorunlara seyirci kalınması nedeniyle sektör nefes alamaz hale geldi. Almanya, İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya, İspanya gibi  ülkelerin meslek örgütleri devletten istedikleri desteği alırken TÜRSAB Yönetiminin bu krizi yönetemediği çok açık ve net. 7 aylık TÜRSAB karnesi üyelerinin verdiği zayıf notlarla dolu.

Gerek gücünü tüketen seyahat acentalarının baskısı,  gerek “Başkan Bağlıkaya ya gereğini yapın ya da bırakın” uyarıları, platformlardan yükselen çığlıklar, çeşitli platformların eylem hazırlıklarının tamtam sesleri TÜRSAB Yönetimini sonunda harekete geçirdi.

BAKAN ERSOY “HAZIRLIKSIZ GELDİNİZ” DEDİ Mİ?

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda tur operatörleri ve önceki Türsab Başkanı Başaran Ulusoy’un da katılımıyla gerçekleştirilen toplantının içeriği ve sonuçları sektörde hala tartışılıyor. Pandemide satılan uçak biletlerinin iadesinde yaşanan sorunlar, sektöre can suyu olacak banka kredileri ve devlet desteği taleplerinin aktarıldığı toplantıda Bakan Ersoy’un bu gruba “hazırlıksız geldiniz” dediği iddiası paylaşılıyor turizm platformlarında. Sektör açısından hayati öneme sahip bu toplantı ile ilgili Bakanlığın resmi basın açıklaması yapmaması da ayrı bir tartışma konusu. Seyahat acentaları Bakanlık tarafından yok mu sayılıyor?

TÜRSAB BAŞKANINDAN TİCARET ODALARINA ZİYARET ATAĞI..

Şu günlerde Türsab Başkanı Bağlıkaya,  tv’lerde seyahat acentalarının sorunlarına dikkat çeken açıklamalar yaparken, bu hafta ard arda Ankara, İzmir, Antalya Ticaret ve Sanayi Odalarını ziyaret ederek meslek örgütünün varlığını ve sektörün sıkıntılarını gündeme taşıdı. ATSO, ATO, İZTO Başkanları ile gerçekleştirilen toplantılarda seyahat acentalarının hibe, SGK, Banka kredisi desteklerine ihtiyacı ve karşılıklı daha fazla işbirliği çalışmalarına yönelik başlıklar öne çıktı.

BU ZİYARETLER BAŞKAN İÇİN BÜYÜK, SEYAHAT ACENTELERİ İÇİN KÜÇÜK ADIMLAR

20 yıldır turizm sektörünün nabzını tutan TURGÖN Turizm Gönüllüleri Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar, Korona günlerinde sektör sorunları ve  TÜRSAB Yönetimini değerlendirdi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın sonunda sektörün anladığı dilden konuşmaya başladığını, uzunca bir aradan sonra  TV programlarında Seyahat Acentelerine hibe ve cansuyu kredisi verilmesi konusunda basın üzerinden talepte bulunduğunu belirten TURGÖN Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar; “bu seyahat acenteleri için küçük, Sayın Başkan için büyük bir adımdır. Ben de bu durumu Sayın Başkanın söylemlerimizi dikkate almaya başlaması olarak değerlendiriyorum.” dedi.

EN BÜYÜK SORUN  UÇAK BİLETİ İADELERİ. SAYIN BAŞKAN DERHAL HAVAYOLLARI İLE GÖRÜŞÜN..

Salgın sürecinde Havayolları ile seyahat acentaları arasında yaşanan iptal ve bilet iadeleri konusunda sorunların her gün arttığını ve yoğun bir iletişim trafiği yaşandığına dikkat çeken Aydın Yaylacıklılar şu açıklamada bulundu:

“Havayolları Seyahat acentelerine ücret iadesi yapmak yerine MCO ( Miscellaneous charges order) ödemek istiyorlar. MCO, çeşitli amaçlı belge olarak da bilinen çeşitli ücretler siparişi seyahat düzenlemelerinin ödemesini işlemek için kullanılan eski tarz bir uçak biletine benzer sorumlu bir IATA belgesidir. Havayolları tarafından verilir ancak normalde uçak bileti dışındaki hizmetler için ödeme yaparlar. Yani MCO alacağız ve yeni bir müşteri gelirse bu MCO ile bilet satın alacağız. Müşteriden aldığımız ücreti de (ki nakit alırsak) bu ücreti iade bekleyen müşterimize iade vereceğiz. Yani bize iade yapmıyorlar, kredi yüklüyorlar. Müşterinin parasını vermiyor, “sen bir bilet sat, onun parasını müşterine ver” deniliyor. İyi ama müşteri nerede. Kimsenin bilet aldığı yok. Satılırsa 3-5 uçak bileti satılıyor. Her gün bu şikayetlerle ilgili en az 3-4 telefon alıyorum. Acenteler “ne yapacağız, siz nasıl yapıyorsunuz” diye bana soruyorlar.

İMZALI 2324 DİLEKÇEMİZ SÜMEN ALTINDA BEKLİYOR…

Ticaret ve Sanayi Odalarını gezen TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya’ya bir çağrım var:  “Sayın Başkan, halihazırda ticaret odalarını ziyaret ediyorken, birliğimizin en üst mercisi olarak lütfen başta THY, Pegasus olmak üzere Havayollarına ziyaretlerde bulunun. Toplantılar yapın, özellikle iade ve iptaller konusunda haklarımıza sahip çıkın. Ve bunu yapacak gücünüz sümenin altında mevcut. Seyahat acenteleri tarafından kaşelenmiş, imzalanmış 2324 adet dilekçe sizde. Sayın Başkan sizden ricamız derhal havayollarına gidin ve bu konuda bizi müşterilerimize yolcularımıza daha fazla mağdur etmeyin.” ifadelerine yer verdi.

TÜRSAB’ın aylardır pasif ve sessiz bir tutum sergilediğini,  üyelerine sahip çıkmadığını vurgulayan Yaylacıklılar, Ticaret Odalarından yani yetki sahibi olmayan kurumlardan SGK ve HİBE desteği talep etmek yerine Havayollarına gidilerek uçak biletleri iptal ve iadeleri konusunda üyelerinin kazanılmış haklarının korunmasının daha doğru bir strateji olacağına dikkat çekti.

YÖNETENLERİN ÜYELERİNE OLAN UZAKLIĞI, BİZİ DAHA ÇOK  YAKLAŞTIRIYOR

Zor günlerde sektörün dayanışma yaratan bir yapıya sahip olduğunu, bu anlayışla pek çok krizin üstesinden geldiğini belirten TURGÖN Başkanı Yaylacıklılar, sektöre umut veren şu açıklamada bulundu:

“Bu gelişmeler Seyahat Acenteleri için küçük, Sayın Başkan için büyük bir adımdır.. ⠀Bende bu durumu sayın Başkan’ın söylemlerimizi dikkate almaya başladığı ve çalışma konusunda bir çaba içerisinde olacağı şeklinde değerlendiriyor ve kendisini tebrik ediyorum…

Bu taleplerin sürmesini ve Acentelerin dertlerine derman olunması için çalışmaların devamını yükselen bir ivme ile bekliyoruz. Birlik, beraberlik ve güç olma konusunda kanaatimce eskisine göre olumlu bir farklılık yaşanıyor ve bunu net olarak görebiliyorum.  Özellikle de bu hafta başından beri baskı kurmaya çalıştığımız ve gündeme getirmiş olduğumuz “Birliğin ve başkanının üyesi faydasına çalışmadığı”  konularında Başkanın bugün beklentilerimiz konusunda daha talepkar hale geldiğini görebiliyoruz. Bu ve benzeri şekilde geri dönüşler alıyor olmamız “birlik beraberlik ve güçlenme” anlamında bizi daha fazla umutlandırıyor. Birlik beraberlik ve güçlenme konusunda her geçen gün birbirimize daha da fazla kenetlenerek ilerleyeceğimizi de düşünüyorum.  Özellikle içinde bulunduğumuz çaresizlik ve yönetenlerin görevleri konusundaki basiretsizliği ve üyelerine olan uzaklığı artık bizleri birbirimize daha da yakınlaştırıyor.”

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL