Güncel

Seyahat acentalarının desteklenmesi için Bakanlığa soru önergesi verildi..

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, pandemi nedeniyle 6 aydan bu yana kepenk kapatmak ve evde oturmak zorunda kalan seyahat acentalarının zor durumunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. KKTC’deki..

Seyahat acentalarının desteklenmesi için Bakanlığa soru önergesi verildi..

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, pandemi nedeniyle 6 aydan bu yana kepenk kapatmak ve evde oturmak zorunda kalan seyahat acentalarının zor durumunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. KKTC’deki turizmcilere Türkiye tarafından verilen 20 milyon liralık hibeyi gündeme taşıyan Şevkin,soru önergesinde  seyahat acentaları üvey evlat mı vurgusunda bulundu..

Nilgün ATAR- turizmhaberleri.com-haber merkezi

Koronavirüs  nedeniyle  turizm sektörünün en fazla desteğe ihtiyacı olduğu pandemi sürecinde özellikle seyahat acentalarının çaresizliği sürekli gündemde.. Tüm krizlerde elini taşın altına koyarak çalışmaya devam eden seyahat acentaları bu kez yüzyılın felaketinde hiç olmadığı kadar sahipsiz kaldılar. Hem meslek örgütleri TÜRSAB, hem de Bakanlık tarafından çözümsüzlük içinde beklemeye mahkum bırakılan seyahat acentelerinin sesleri önümüzdeki günlerde daha çok yükselecek gibi görünüyor.

20 yıldır 5 bine yakın üyesi ile sektörün buluşma noktası olan TURGÖN Turizm Gönüllüleri Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar’ın  TÜRSAB Yönetimine çağrıda bulunduğu  “Seyahat acentelerinin 2324 adet imzalı dilekçesi sümen altında bekliyor” başlıklı haberimizin ardından seyahat acentalarına bir destek de siyasi cepheden geldi.  CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, seyahat acentalarının içinde bulunduğu sorunlara dikkat çekti.

İlgili haber: https://turizmhaberleri.com/2020/09/24/seyahat-acentelerinin-2324-adet-imzali-dilekcesi-sumen-altinda-bekliyor/

BAKAN ERSOY’A SORU ÖNERGESİ…

Türkiye’deki 9 bin 500 seyahat acentasının Covid-19 nedeniyle iş yapamaz durumdayken Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) turizmcilere 20 milyon liralık hibe uygulaması gerçekleştirmesinin haksızlık olduğuna işaret eden CHP Adana Milletvekili Dr. Şevkin, getirdikleri yabancı turistlerle döviz açığının kapatılmasına ciddi katkıda bulunan ve turizmin lokomotiflerinden olan seyahat acentalarının koronavirüs sürecinde zor anlar yaşadığı gibi bir de üvey evlat muamalesi gördüğüne dikkat çekti.

CHP Adana Milletvekili Dr. Şevkin tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle meclise sunulan soru önergesi şöyle:

“Getirdikleri turistlerle Türkiye’deki döviz açığının kapatılmasına ciddi katkı yapan seyahat acentaları 6 aydır evde otururken, birçoğu kepenk kapatırken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) turizmcilerine hibe verilmesinin nedeni nedir?

Bu uygulama ile Türkiye’deki seyahat acentaları üvey evlat muamelesi görmüş olmuyor mu? Bu durumu nasıl izah edeceksiniz?

KKTC’deki turizmcilere uygulanan hibe destek programından bu yana önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Türkiye’ye bu yolla kaç yabancı turist gelmiş, ne kadarlık bir döviz girdisi oluşmuştur?

Türkiye’deki 9500 seyahat acentasının koronavirüs sürecinden daha fazla olumsuz etkilenmemesi için Bakanlığınızın alacağı önlemler var mıdır? Yoksa neden? Varsa nelerdir?

KKTC’deki turizmcilere uygulanan hibe destek programını Türkiye’deki seyahat acentaları için de düşünüyor musunuz?” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL