Güncel

Dünya Turizm Günü’nde Korona’ya rağmen umutlu olabilmek

Pandemi nedeniyle zor günlerden geçen turizmciler 27 Eylül Dünya Turizm Günü’nde herşeye rağmen umutlu ve birlik beraberlik mesajları veriyor.  Yazarımız Ömür Kahraman 27 Eylül Dünya Turizm Günü yazısında, “Bu yıl..

Dünya Turizm Günü’nde Korona’ya rağmen umutlu olabilmek

Pandemi nedeniyle zor günlerden geçen turizmciler 27 Eylül Dünya Turizm Günü’nde herşeye rağmen umutlu ve birlik beraberlik mesajları veriyor.  Yazarımız Ömür Kahraman 27 Eylül Dünya Turizm Günü yazısında, “Bu yıl buruk da olsak umutluyuz. Yine dünyamız normale dönecek ve bizler seyahat edeceğiz. Birbirimize daha çok kenetlenmeli, birlik olmalıyız.” diyor.

ÖMÜR KAHRAMAN- turizmhaberleri.com- Bari-İtalya

Bugün bizim günümüz sevgili meslektaşlarım. 1980 yılından beri biz turizmcilerin de bir günü var. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) 1979 yılında İspanya’daki kongresinde aldığı karar ile 27 Eylül, Dünya Turizm Günü olarak kutlanmaktadır. Turizmciler olarak bizler dakik olsak da bu tarih, 27 Eylül 1970 tarihinde belirlenmiş olmasına rağmen 1980 yılında yürürlüğe girmiştir.

Dünya Turizm Günü’nün amacı, uluslararası toplumlar için turizmin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmaktır.

Hani hep klişe olmuş bir sözümüz var ya, 54 sektörün bacasız sanayisidir turizm. Ülkelere döviz girdisi sağlayan, ekonomilerde %15-20 arasında pay sahibi olan turizm, maalesef bir o kadar da hassas. Pandemi, deprem, terör, doğal felaket, ekonomik kriz  hemen biz turizmcileri sarsar.

Turizmin katkısı elbetteki salt ekonomiye değildir. Uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici rolü de hiç yabana atılmayacak kadar kıymetlidir.

Her yıl dünyamızda ortalama olarak 800 milyon kişi seyahat ediyorken bu yıl ise rakamların ne denli düştüğü ortadadır. Biz turizmciler için hiç şüphesiz zor bir sene bu yıl. Birbirimize daha çok kenetlenmeli, birlik olmalıyız. Anladık ki bize bizden başka kimsenin faydası yok.

Oteli, rehberi, acentası, taşımacısı, restoranı, mağazacısı, eğitmeni ile turizmcilerin, Dünya Turizm Günü’nü kutlarım.

Naçizane benim de turizme katkım ve kendime ödülüm olan Puglia kitabımın yazımını böyle anlamlı bir günde bitirdim. İnşallah bir yayın evi bulunur ve emeğim kitap olarak sizlerle buluşur.

Bu yıl buruk da olsak umutluyuz. Yine dünyamız normale dönecek ve bizler seyahat edeceğiz.  Nice turizm dolu günlerde günümüzü kutlamak üzere hepinize sağlık ve mutluluk diliyorum.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL