Çevre - Doğa

Salda Gölü Beyaz Adalar bölgesinde göle girmek ve plaj kullanımı yasak..

Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olan Salda Gölü’nü gelecek nesillere taşımak için aldığı önlemlere bir yenisi daha eklendi. 15 Ekim’den itibaren Salda’nın “Beyaz Adalar” olarak adlandırılan bölgesinde göle girmek ve plajı..

Salda Gölü Beyaz Adalar bölgesinde göle girmek ve plaj kullanımı yasak..

Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olan Salda Gölü’nü gelecek nesillere taşımak için aldığı önlemlere bir yenisi daha eklendi. 15 Ekim’den itibaren Salda’nın “Beyaz Adalar” olarak adlandırılan bölgesinde göle girmek ve plajı kullanmak yasaklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Doğa harikası gölün  nesiller boyu yaşaması için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Salda Gölü’nün ekosistemi ve su kalitesini sürekli takip ettiklerini aktararak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Salda Gölü ve çevresinin korunan alan büyüklüğünün 7 kat artırıldığını ve alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini belirten  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; Salda’yı korumak için bugüne kadar aldıkları önlemleri şöyle sıraladı: “Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık.”

 

BEYAZ ADALAR BÖLGESİNDE GÖLE GİRMEK VE PLAJI KULLANMAK YASAK…

Salda’nın korunması için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulunun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

“Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor. Beyaz Adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir. Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık.”

Kurulun tavsiyesi doğrultusunda aldıkları bu yeni karar ve çalışmanın Salda Gölü Çevre Koruma Projesinin bir parçası olduğunu belirten Kurum, “Bu kararla Salda’nın eşsiz güzelliğini daha da korunaklı hale getiriyoruz. Tek gayemiz bu eşsiz güzelliği koruyarak gelecek nesillere aktarmak.” ifadesini kullandı.

görsel kaynak: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL