Güncel

TÜRSAB Bahçesinde Eylem Planı ve TÜRSAB Cephesi

Pandemi nedeniyle dibi gören seyahat acentaları sesini duyurmak için tek çareyi TÜRSAB binası önünde gerçekleştirilecek eylemlerde gördü ancak geç kalan eylem planları İçişleri Bakanlığı Genelgesine takıldı. Nilgün Atar sektörün eylemlerini..

TÜRSAB Bahçesinde Eylem Planı ve TÜRSAB Cephesi

Pandemi nedeniyle dibi gören seyahat acentaları sesini duyurmak için tek çareyi TÜRSAB binası önünde gerçekleştirilecek eylemlerde gördü ancak geç kalan eylem planları İçişleri Bakanlığı Genelgesine takıldı. Nilgün Atar sektörün eylemlerini ve TÜRSAB cephesini değerlendiriyor.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Seyahat acentalarının “batıyoruz” çığlıklarına kulakların tıkandığı, en zor günlerde sektöre sırtını dönen küskün başkanların Bakanlık kapılarını aşındırmadığı, 190 ülkede milyonlarca insanın hayatını kaybettiği pandemide hiçbir şey olmamış gibi davranan yöneticilerin çoğunlukta olduğu Türkiye’de turizm meslek örgütleri sınıfta kalmıştır. Kriz yönetiminde 9 aylık karnesi en zayıf meslek örgütü ise Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB).  Pandemi gündeminin dışında kaldığı, sorunlara ve çözümlere uzak bir duruş sergilediği için TÜRSAB  üyeleri tarafından tartışmasız birinci sıraya yerleştirildi.

TÜRSAB Başkanı ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda toplantılar yapmak yerine, henüz şu günlerde ticaret ve sanayi odası başkanlarını, çeşitli valilik ve belediyeleri ziyaret etmesi, sektör sorunlarını buralarda dile getirmesi ve destek istemesi, hem gecikmiş aktiviteler olarak görülüyor hem de sektörün beklentisini bu saatten sonra karşılamıyor.

SEKTÖR SESİNİ DUYURAMADI, EYLEM ÇARE OLDU..

Seyahat acentaları aylardır eylem hazırlığındalar dar boğazdan çıkmak ve seslerini duyurabilmek için. Haziran ayında KKTC’de meslek örgütü KİTSAB’ın Başbakanlık binası önünde büyük yankı uyandıran geniş katılımlı eylemi ülkemizdeki seyahat acentalarına örnek model olmuştu. Benzer eylemin yapılması için turizm platformlarında görüş alışverişleri başladı. Ancak turizmciler her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde ortak  hareket edemediler. Türsab Başkanı ve Bakan Ersoy’u istifaya çağıran  grup Ankara Valiliği’nden olumsuz yanıt aldıkları için eylemden vazgeçerken, “Bacasız sanayi turizmde yangın var” sloganı ile 6 Ekim tarihinde saat 14.00 de TÜRSAB Genel Merkezi önünde eyleme hazırlanan bir diğer Platform, resmi makamlardan tüm izinleri aldıklarını açıklayarak TÜRSAB Yönetimini de eylem dayanışmasına davet etti.

TÜRSAB’IN BAHÇESİNDE EYLEM DAVETİ…

Eylem grubu açıklamasında; “Turizm sektörü içinde en önemli yeri tutan seyahat acentalarının salgın yüzünden yaşadığı sıkıntıların duyurulması için TÜRSAB kanalı ile hükümet nezdindeki çalışmalarına destek olmak, TÜRSAB ve Turizm Bakanlığımızın da bu güçten yararlanarak, ekonomik kurula ve Cumhurbaşkanına sesimizi daha güçlü bir biçimde iletmesini sağlamak istiyoruz. Bu sebeple  6 Ekim 2020 Salı günü, saat 14.00’te, TÜRSAB Genel Merkezi önünde basın açıklaması yapacağız. Bunun için  ilgili resmi makamlardan gerekli  tüm izinleri aldık. Her bir acentamızın artı katılımı, mesajımızın daha güçlü bir şekilde ulaşmasına katkı sağlayacaktır.” İfadelerine yer verdi.

KİTSAB İLE TÜRSAB’IN SEKTÖREL DURUŞ FARKI

Bu açıklamaya göre Türsab binası önünde toplanan seyahat acentalarının hem TÜRSAB’a hem de Bakanlığa ve hükümete  sesini duyurmak için toplanacağını görüyoruz. KKTC’deki eylemde ise Seyahat  acentaları KİTSAB çatısı altında hareket ettiler ve KİTSAB Başkanı açıklamalarıyla eyleme sahip çıktı, sonucunda istenilen haklar elde edildi, acenteler hem KKTC hem de Türkiye nezdinde ciddiye alındı, desteklendi. İki eylem planı arasındaki çok önemli fark budur. Tüm dünyada seyahat acentalarının meslek örgütlerine bakıldığında eylemlerini BİRLİK  çatısı altında gerçekleştirdiler ve sonuç aldılar.

Türkiye’de ise TÜRSAB geri planda ve sessiz kalmaya devam ederken, seyahat acenteleri TÜRSAB’ı eyleme davet etme, sorunların çözümü için harekete geçirme ve hükümete sesini duyurma çabasındaydı. Çünkü TÜRSAB Başkanı sektörün rahatlaması için yapması gerekenleri yapmıyordu. İşte bu tablo Türsab’ın meslek örgütü olarak yönetim yetersizliğini, Bakanlık ve daha üst makamlarla arasındaki iletişimsizliği ortaya koyuyor. Sektör bu tabloyu çok iyi analiz etmelidir.

İŞTE TÜRSAB’IN YANITI 

Ancak sahipsiz kalan seyahat acentalarının son çare olarak gördüğü eylem hazırlıkları; İçişleri Bakanlığı’nın Birlik, dernek,  kurum ve kuruluşların tüm etkinliklerinin 1 Aralık tarihine kadar yasaklandığını açıkladığı genelgeye takıldı.

TURSAPnet’in eylem öncesi bilgilendirme ve davetine 2 Ekim tarihli yazısı ile yanıt veren TÜRSAB’ın açıklaması sektörün içinde bulunduğu durumu bir özet gibi çok net ortaya koyuyor.

 

Konu: 6 Ekim 2020 Toplantısı Hakkında

“Turizm sektörünün ve seyahat acentalarının durumunu ve taleplerini ilgili makamlara iletebilmek amacıyla Anayasal bir hak olarak toplantı ve basın açıklaması yapacağınızı bildirdiğiniz yazıda; bu toplantıyı TÜRSAB Genel Merkez Binası önünde gerçekleştirmek istediğinizi ve bunun için gerekli izinleri aldığınızı ve TÜRSAB Başkanlığının da katılımını arzuladığınızı belirtmektesiniz.

 Ancak öncelikle İçişleri Bakanlığı’nın 2/10/2020 tarih ve 89780865-153-16230 sayılı Genelgesi ile “meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere tüm etkinliklerin 1 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendiği” belirtilmiştir. Bu gelişme karşısında Birliğimize ait alanlarda etkinlik yapılması hukuken mümkün olamamaktadır.

 Öte yandan bildiğiniz gibi, TÜRSAB Anayasa’nın 135. maddesinde tanımlanan “kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü” niteliği ile 1618 s. Kanunda yer alan görevleri yapmak üzere hak, yetki ve sorumluluklara sahip bir kurumdur. Bu niteliği nedeniyle kamu kurumu olarak seyahat acentalarının içinde bulunduğu sorunları çözmek üzere yasanın kendisine tanıdığı hak ve yetkileri kuruluş kanunu ve bağlı mevzuat kapsamında kullanarak raporlamakta, talepleri başta Cumhurbaşkanlığı Makamı olmak üzere devleti oluşturan kurumlara iletmekte, bu taleplerin karşılanması için ısrarla takibini yapmaktadır. Gelinen noktada sıkıntılar dayanılmaz hale gelmişse de ilgili makamlarla ortak çalışmalarımızın sonuç vereceğine olan inancımız güçlenerek sürmektedir. TÜRSAB, bu çalışmalarını daha büyük gayretle sürdürmek niyetindedir.

 TÜRSAB, tüm üyelerinin evidir, her üye TÜRSAB binalarından kanun kapsamında yararlanma hakkına sahiptir. Ancak, Basın Açıklaması, açık alan toplantısı benzeri faaliyetler içinde bulunulan durum itibarı ile kurumumuzun katkıda bulunacağı faaliyetler kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu gibi girişimlerin iyiniyetli ve Anayasal hakların kullanımı olacağı kabul edilmekle birlikte kamuoyunda yanlış anlaşılması, bir kısım tarafından üyelerinin TÜRSAB’a karşı olduğu, bir başka kısım tarafından da TÜRSAB’ın devlet makamlarına karşı düzenlediği bir faaliyet olarak algılanması ihtimali göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

 Yukarıda açıklanmaya çalışılan nedenlerle; toplantı ve Basın Açıklamanızın TÜRSAB Genel Merkez binası ve/veya bahçesinde yapılması hususunun İçişleri Bakanlığı Genelgesi nedeniyle yaptırıma konu olabileceğini, bu nedenle Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak uygunluk veremeyeceğimizi bilgilerinize sunarız.”

SEYAHAT ACENTALARI UMUTLA DESTEK BEKLİYOR..

İçişleri Bakanlığı genelgesine takılan  eylem grubunun duyurusu da, TÜRSAB’ın verdiği yanıt da sektörün çaresizliğinin trajik bir yansıması adeta. Seyahat acenteleri artık dibi gördü, kapanıyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin il genelinde turizmcilerle yaptığı araştırmada “en fazla 3 ay dayanabiliriz” sonucu çıktı. Seyahat acentalarının  çalışanları ekmek kapılarının kapanması nedeniyle ayrılmak zoruna kalırken, ofis eşyalarının turizm platformlarında dağıtılmasını büyük bir hüzünle izliyor turizmciler.. Yoğun stres ve gelecek endişesiyle sağlıkları bozulan, kalp krizi sonucu hastaneye yatan turizmcilerin duyuruları paylaşılıyor sosyal medyada şu günlerde.

Bu tabloya TÜRSAB, Bakanlık ve hükümet daha ne kadar seyirci kalacak.?

Seyahat acentaları pandemi gibi olağanüstü zor bir dönemde desteklenmezse ne zaman desteklenecek.?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL