Güncel

TÜRSAB Bahçesinde eylem olmadı, Bakan Ersoy’la Otelde Toplandık..!

TÜRSAB Bahçesinde eylem olmadı, Bakan Ersoy’la Otelde Toplandık..!

Türsab’ın bahçesinde eylem planlayan seyahat acentalarına meslek örgütünden onay çıkmayınca; heyet İstanbul’da bir otelde gerçekleştirilen toplantıda Bakan Ersoy’a sektörün taleplerini iletti. Yazarımız Cem Polatoğlu seyahat acentalarının taleplerini ve  Bakan Ersoy’un açıklamalarından önemli başlıkları aktarıyor.

 EDİTÖR NOTU:

Cem Polatoğlu’nun toplantı notları sektör açısından oldukça çarpıcı ayrıntılar içeriyor. Özellikle Bakan Ersoy’un kendisinden randevu talep etmeyen ve toplantılara katılmayan TÜRSAB Başkanı ile ilgili eleştirileri toplantıya damgasını vurmuş. “Belgelerin dondurulması için Türsab’ı ikna edin” diyen Bakan Ersoy;  1618 yasası ve sümen altında bekleyen yasa taslağının işe yaramazlığı, sektör için tek ve yeni turizm yasasının gerekliliği,  dijital dünyanın sektörü nasıl yutacağı, Home Office uygulamasının kaçak acentacılığa yol açacağı,  Banka kredilerinin hibe olmadığı gibi açıklamalarda bulunuyor. Her başlık sektörde tartışma yaratacak nitelikte.

Diğer taraftan  Bakan Ersoy’un açıklamalarına göre sektöre destek konusunda yeşil ışık görünmüyor. Özetle seyahat acentalarının tüm sorunlarına ve sıkıntılarına, sektörün kronik sorunları ile yanıt vermiş Bakan Ersoy. “Seyahat acentalarının pandemi yalnızlığı nereye kadar devam edecek” sorusu yanıt aramaya devam ediyor..

İşte Cem Polatoğlu’nun toplantıyı değerlendirme yazısı:

CEM POLATOĞLU- turizmhaberleri.com- İstanbul

TURİZM BAKANI İLE TOPLANDIK

TÜRSAB ve Bakanlık birbirlerine küsecek ve biz sektör emekçileri ses çıkarmayıp ezileceğiz. Bu kez öyle olmadı. Türsapnet ve Cemal Kızıltan önderliğinde kendi aramızda bir komisyon oluşturup eylem kararı aldık. İzin problemleri yaşanınca yılmadık ve eylemi bir Otel salonunda gerçekleştirmek zorunda kaldık. İyi ki TÜRSAB’ın önüne gitmedik çünkü 1 midibüs dolusu Çevik Kuvvet çağrılmış, hazır vaziyette bizi bekliyor olacaktı. Şaşırdım çünkü 30 senelik TÜRSAB üyeliğimde ilk defa Acenta ile Polis hem de TÜRSAB binasının önünde karşı karşıya getirilecekti.  Büyük sürpriz ise gece yarısı Cemal Kızıltan’dan geldi. Bakanın CVK otelde bizimle görüşmek istediğini söyledi.

Toplantıdan çıkan notlar, bakanın söylemleri şu şekilde; 

– “Ben turizmin tüm paydaşlarına eşit mesafede olmak zorundayım. Ben devletim, benim TÜRSAB’a veya şahıslara küslüğüm söz konusu olamaz. Defalarca TÜRSAB’ı toplantılara çağırdım. Hepsine sektör başkanları katılırken TÜRSAB bir tanesine bile başkan düzeyinde icap etmedi. Sektör temsilcileri, dernekler hatta şahıslar bile benden randevu ister ve her biri ile görüşürken TÜRSAB bir kez bile benden randevu istemedi.”

– “Belge 400.000 TL olacak lafı koca bir yalan. Taksi plakası mı bu? Aslında dünyada hiç bir dernek ya da birliğe zorunlu üyelik yoktur. İsteyen üye olur ve aidatını öder.”

– “1618 miadı dolmuş bir yasadır. Bugünkü dijital dünyada bu yasayla tek adım atılamaz. Yeni hazırlanan taslak da öyle. Ayrıca bize TÜRSAB, TUREB veya Otelciler, Uçakçılar kanunu değil; sektör için tek bir TURİZM YASASI gerekiyor. Buna çalışmamız lazım.”

– “TÜRSAB’ın borcu konusunda; Devlet alacağını kimsede bırakmaz. Bırakmamalıdır da. Kötü niyetli olsak TÜRSAB’ı kitlerdik. Ancak bu yönetim borçların tasfiyesi konusunda bugüne kadar ne yapmış? Hangi batak şirketini tasfiye etmiş, hangi taşınmazını satmış, hangi bankayla ödeme planı için masaya oturmuş?”

– “75.000 TL hibe istiyorsunuz. İyi güzel de devlet bunu size verse milyonlarca esnaf da haklı olarak aynı hibeleri isteyecek. Bırakın Türkiye’yi Almanya’nın bütçesi buna yetmez.”

– “Kıbrıs  Seyahat Acentalarına 20 milyon destek verildi konusu farklı yorumlanıyor. Bu 2 sene önce Kıbrıs’a rutin yardım konusunda varılan bir anlaşma. Toplam 180.000 milyon TL tutarında Kıbrıs Turizmine yardım yapılacak. Bu 20 milyon ilk ödeme. Yani konunun bugünle ve Pandemi ile alakası yok.”

– “Seyahat Acentalarına kredi için Ziraat Bankası ile anlaşma yaptık. Şartlar, Acenta sahibi kendi dahil 2 sigortalı ve senelik 500.000 TL ciro gösterecek. Bu ciro maksimum senelik 50.000 TL kar yapar. O da zaten eleman maaşı. Bunu da sağlayamayan acenta zaten nasıl krediyi geri ödesin. Hibe olur onun adı.”

– Bakın söylüyorum. Dijital dünya hepimizi yutacak. Ona göre önlem alın.  Özellikle Global Markalar. Onlara Cirolarından %7,5 vergi alacaklarmış. Hepsi kabul etmiş. Kötü haber ise; Hepsiburada.com. N11.com gibi kuruluşlar da belge almak için TÜRSAB ve Bakanlığa müracaat etmişler.

– Home Office kararı ve KÇÖ uzatılacak. Ancak Home Office’in sürekli hale gelmesi kaçak acentacılığa yol açar diye sıcak bakılmıyormuş.

– Belgelerimiz yanmasın. Dondurun dedik. Olumlu karşılandı. “Siz yeter ki TÜRSAB’ı ikna edin. 2 seneye kadar belgeleri kademeli olarak dondururum” dedi.

– Bir müjde de Rehberler Odası eski başkanı Şerif Yenen zamanında, sırf derneğe gelir sağlamak amacıyla uydurulan saçma sapan kurslara 2 kez katılamayıp belgesi elinden alınan Rehberlere geldi. Aralık’ta imtihan var. Ancak umarız bu kez 5-6 sene önce önceki gibi Hattuşaş mimarlarını sormazlar. Çünkü o dönem imtihanı kazananlar nedense sadece belirli kesim rehberler olmuştu. Versinler hakkımızı gidelim. IRO’ya para kazandıracağız diye saçma sapan kursa gidip bir imza atmadık diye ekmeğimizden etmenin anlamı ne? Zaten şimdi kalktı bu şart.  Anlatacaklarım bu kadar. Yorum sizlerin.

SEYAHAT ACENTALARININ BAKAN ERSOY’A İLETTİĞİ TALEPLER:

TÜRSAB üyesi şirketlere hiçbir ticari kısıtlama olmaksızın, şirket başına 75 bin lira hibe verilmesi ve işe devamlarının sağlanması.

Devlet Bankalarından ticari sicili uygun olan turizm şirketlerine yönelik, bir sene ödemesiz, 36 ay vadeli ve düşük faizli KGF destekli kredi çıkartılması.

Turizm şirketlerinin 2021 yılı sonuna dek İŞKUR kısa çalışma ödeneği çerçevesinde desteklenmesi, turizm sektöründeki nitelikli elemanların istihdamına devam edilmesi, emeklilik hak kaybına uğramamaları için SGK primlerin tam sayılması

Turizm şirketlerinin 2021 yılı sonuna dek SGK, muhtasar ve kurumlar vergisinden muaf tutulması

Daha önce devlet bankalarından alınan KGF dahil, her türlü kredi taksiti ve ödemelerinin Haziran 2021 tarihine dek ertelenmesi

Konaklama Vergisi ve Turizm katkı payı uygulamasının 2021 sonuna dek ertelenmesi

Yerli Havayollarının uyguladığı turizm şirketlerine kısıtlama getiren kampanyaların önüne geçilmesi, acenta kanalının devre dışı bırakılması gibi haksız rekabet örneklerine müdahale edilerek son verilmesinin sağlanması

Yeni Turizm Kanun taslağının bizlerle paylaşılarak, sektörün ve turizm şirketlerinin ortak mutabakat ve menfaatleri doğrultusunda şekillendirilerek hayata geçirilmesi  

İki sene süreyle acenta belge taleplerinin dondurulması ve yeni Acente belgesi verilmemesi.

TTGA başta olmak üzere, Türkiye vizyonu için odaklanmış projelerin hayata geçirilmesi konusunda, nitelikli ve deneyimli turizm şirketlerinin de listeye alınması

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL