Güncel

Gönül Gözü ile Görenler için hayata değer katan projeleri başlatalım

Aşık Veysel’den Helen Keller ve Anne Mansfield Sullivan’a uzanan geniş yelpazede gönül gözü ile görenlerin sıradışı yaşamlarına ışık tutan ENAT Türkiye Temsilcisi A. Nejat Şardağı; 15 Ekim Dünya Beyaz Baston..

Gönül Gözü ile Görenler için hayata değer katan projeleri başlatalım

Aşık Veysel’den Helen Keller ve Anne Mansfield Sullivan’a uzanan geniş yelpazede gönül gözü ile görenlerin sıradışı yaşamlarına ışık tutan ENAT Türkiye Temsilcisi A. Nejat Şardağı; 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü’nde  hayata değer katan projelerin çoğalması  için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunuyor. Tüm yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

A.NEJAT ŞARDAĞI- Turizmhaberleri.com-İzmir

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü’nde Gönül Gözü ile Görenler

”Helen Keller ve Anne Mansfield Sullivan” anısına

Bu satırların Turizmhaberleri.com Gazetesi’nde yer almasının nedeni bakanlığımızın adının Kültür ve Turizm Bakanlığı olmasıdır. Kimi zaman iki ayrı bakanlık tartışmaları ortaya atılsa da, şu an için tek bir bakanlık olduğunun altını çizmek isterim.

Aldanma cahilin kuru lafına

Kültürsüz insanın külü yalandır

Hükmetse dünyanın her tarafına

Arzusu hedefi yolu yalandır.

 Sözleri ile yolumuzu aydınlatan Veysel Şatıroğlu ya da herkesin bildiği şekliyle büyük ozan Aşık Veysel’i hürmetle anar, rahmet dilerim.

Alfabe kelimesinin kökeninin Latince’nin ilk harfleri olan alfa ve beta harflerinden türetildiğini hatırlatarak başlayalım. Devanagari Alfabesinin milyonlarca Hintli tarafından kullanıldığı pek bilinmez, Kiril ya da Latin alfabelerinin harflerinin kim ya da kimler tarafından icat edildiği sorusu yanıtsız kalırken, Braille Alfabesinin (körler alfabesi) mucidi ise birçok insan tarafından bilinir. Küçük yaşta kör olan Louis Braille bu alfabeyi 1821’de bulmuş, sonrasında nice görme engellinin okur-yazar olmasına, hatta eserler ortaya koymasına sebep olmuştur ki ben anısı önünde saygıyla eğilirim.

Başlıkta yer alan iki değerli insanın hangisinin önce yazılması konusunda kararsız kaldım. Her ikisi de azmin ve sabrın temsilcisi olarak örnek alınacak iki kadın.

Helen Keller: Pedagog -yazar; kör, sağır ve dilsiz.

Anne Mansfield Sullivan: Helen Keller’in öğretmeni, eğitimci.

Hellen Keller’in tüm engellerine rağmen idole dönüşmesi Sullivan’ı geri planda bırakmış gibi, ancak engelleri yıkan bu eğitimcinin önemini hatırlatmanın bize düşen görev olduğu kanısındayım. İdealist, mesleğine aşık ve yüreği insan sevgisi ile dolu bir öğretmenin, her ne engeli olursa olsun dünyayı değiştirecek bireyler yetiştirme potansiyeli çok yüksektir. İşte böyle bir öğretmen bayan Sullivan… 1880’li yıllarda küçük yaşta geçirdiği hastalık nedeniyle kör, sağır ve dilsiz kalan, insanlarla iletişim kuramayan Helen Keller’i öyle bir sabır ve azimle yetiştirdi ki dünyanın tanıdığı yazar ortaya çıktı.

Günümüz Türkiye’sinde, kimi zaman ellerindeki teknolojiden faydalanan, kimi zaman yetersiz kalan teknolojiye ulaşmak için öğrencileri ile yüksek tepelere çıkan, öğrencilerinin bilime, kültüre ulaşması için çaba gösteren eğitimcileri ana haber bültenlerinde izleriz. Bu tür haberleri izleyince “bizde de bayan Sullivan gibi öğretmenler var” diye düşünürüm. Sonra aklıma ülke için çok küçük hatta ihmal edilebilecek maddi bir yatırımla, Kültür ve Dinlerarası Erişilebilirlik ile OrCam (gözlüklere monte edilerek objeleri sesli aktaran cihaz) Projesinin hayata geçirilebileceği gelir. Kimbilir belki çok yakında adı Kültür ve Turizm olan bakanlık devreye girer…

Bu vesile ile Turizmhaberleri.com Gazetesi’nin de sesli gazete olarak yayınına devam edeceği müjdesi vermesini ümit ederken, sizleri de gönülden selamlarım.

Nejat Şardağı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL