Güncel

Turizmcilere 10 milyar liralık Yeni Turizm Destek paketi

Covid 19  nedeniyle zor günlerden geçen turizm sektöründe salgının etkilerinin azaltılmasını desteklemek amacıyla Turizm Destek Paketi uygulamasını başlattıklarını duyuran Türkiye Bankalar Birliği;  Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti..

Turizmcilere 10 milyar liralık Yeni Turizm Destek paketi
Covid 19  nedeniyle zor günlerden geçen turizm sektöründe salgının etkilerinin azaltılmasını desteklemek amacıyla Turizm Destek Paketi uygulamasını başlattıklarını duyuran Türkiye Bankalar Birliği;  Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar  tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacağını açıkladı.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacağını duyurdu.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar  tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacaktır. Krediler, 01 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacaktır. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan olarak belirlenmiştir.

Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacaktır. Kredi ve kefalet limitleri ciro aralıklarına göre aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

Turizm Destek Paketini kullandıracak bankalar:

Akbank

Albaraka Türk Katılım Bankası,

Denizbank

Garanti BBVA

Halkbank

İş Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası

QNB Finansbank

TEB

Türkiye Finans Katılım Bankası

Vakıfbank

Vakıf Katılım Bankası

Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Bankası.

.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL