Güncel

Rus Tur Operatörlerinden Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’na övgü…

GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, DİKA ve İKA işbirliğinde düzenlenen”Mezopotamya İnfo Turu”  davetlisi olarak Diyarbakır’a gelen Rus Tur Operatörleri; Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’ndan çok etkilendiklerini,  önümüzdeki dönemde..

Rus Tur Operatörlerinden Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’na övgü…

GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, DİKA ve İKA işbirliğinde düzenlenen”Mezopotamya İnfo Turu”  davetlisi olarak Diyarbakır’a gelen Rus Tur Operatörleri; Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’ndan çok etkilendiklerini,  önümüzdeki dönemde başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerin önemli turlar düzenleyeceği  bir destinasyon olacağına inandıklarını  belirttiler.

Nilgün ATAR- Turizmhaberleri.com-haber merkezi

2020 yılında Unesco Dünya Mirası Geçici listesine giren Zerzevan Kalesi’nde çalışmalar 2014 yılından beri Kazı Başkanı Doç.Dr. Aytaç Coşkun tarafından başarıyla yürütülürken, bölge pandemi de dahi yoğun ziyaretçi çekerek adından söz ettirmeye devam ediyor. 2017 yılında ortaya çıkarılan Doğudaki ilk ve tek Mithras tapınağı, geçtiğimiz aylarda 1800 yıllık tek kale girişinin keşfi, Safir Tuz firmasının  20 yıllık sponsorluk desteğinin yanı sıra düzenlenen etkinlikler, ziyaretçi yoğunluğu, Zerzevan Kalesi’nden gelen güzel haberlerdendi. Antalya’da edindiği turizme yönelik deneyim ve birikimlerini Diyarbakır’a taşıyan Vali Münir Karaloğlu’nun çalışmalarıyla birlikte bölgeden sevindirici haberler gelmeye devam ediyor.

RUS TUR OPERATÖRLERİ ZERZEVAN’I TUR LİSTESİNE ALDILAR

GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, DİKA ve İKA tarafından geliştirilen “Mezopotamya Destinasyonu ve Markasının tanıtımı” kapsamında düzenlenen etkinlik programında Diyarbakır, Gaziantep, Urfa, Mardin’de tarih, inanç, kültür, doğa ve gastronomi alanında tanıtımlar gerçekleştirildi. ”Mesopotamia İnfo Tour” organizasyonuna davet edilen Rusya Federasyonu Tur Operatörleri 22 Ekim 2020 Perşembe günü Diyarbakır’ı ziyaret ettiler.

 ZERZEVAN KALESİ BÖLGE TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON…

Kazı Başkanı Doç.Dr. Aytaç Coşkun’un bilgilendirmesiyle Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağını gezen Rus Tur Operatörleri; gün ışığına çıkan tarihin zenginliği  karşısında çok etkilendiklerini belirterek şu açıklamada bulundular: “Zerzevan Kalesi’nde 2014’de başlayan arkeolojik kazıların kısa sürede bu kadar başarılı bir şekilde ilerlemesi hepimizi oldukça şaşırttı. Kazı başkanın bölge tarihi ve turizmi için yaptığı bu çalışmaların meyvesini vermesi, yapılan çalışmaların ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Kalede yer alan ziyaretçi yürüyüş yolları ve modern güncel bilgilendirme, yönlendirme tabelaları, gelen ziyaretçilerin rahat bir şekilde gezebilmesine imkan tanıyor. Türkiye’de birçok farklı noktaya geziler düzenledik fakat Zerzevan’dan çok etkilendik.  Konumu, mistik yapısı ve askeri yerleşimde çalışan arkeoloji ekibinin gösterdiği  misafirperverlik; Zerzevan’ı gördüğümüz birçok noktadan farklı bir noktaya taşıdı. Bölge turizmi için önemli bir destinasyon merkezi haline gelen Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı, 2021 yılı sonunda turist karşılama merkezinin hayata geçmesi ile Rusya başta olmak üzere çevre ülkelerden önemli turlara ev sahipliği yapacaktır.” İfadelerine yer verdi.

ZERZEVAN HEM YER ÜSTÜ, HEM BÜYÜK BİR YER ALTI ŞEHRİDİR..

Kazı ve restorasyon çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Kazı Başkanı Doç Dr. Aytaç Coşkun; “bu süreçte ziyaretçilere yönelik çevre düzenleme çalışmaları, yürüyüş parkurları tamamlanarak yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları alana yerleştirildi. Zerzevan Kalesi’ne gelen ziyaretçilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak “ziyaretçi karşılama merkezi” projesinin uygulamasına başlanacak. Mezopotamya İnfo Tur kapsamında Zerzevan Kalesi ve Mithras tapınağı’nı ziyaret eden Rusya Federasyonu Tur Operatörleri, gördüklerinden ve verdiğimiz bilgilerden çok etkilendiler. Önümüzdeki dönemde Rusya’dan bölgemize önemli turlar düzenlenecektir. Ayrıca Zerzevan Kalesi ve Mithras tapınağı’nın UNESCO Dünya Mirası asıl listesine girebilmesi için çalışmalar da devam ediyor.” dedi.

Önümüzdeki dönemde kazı çalışmaları ile ilgili bilgi aktaran Doç.Dr Coşkun; “Savunma amaçlı inşa edilen askeri yerleşim, 12-15 metre yüksekliğinde, 1200 metre uzunluğundaki surlar ile çevrilidir. Surlardan kaleye girişi sağlayan tek girişi bu yılki çalışmalarda tespit ettik ve kazılara başladık. Çalışmalar sırasında surların 9 metreye kadar korunduğu gördük.. Yıl sonuna kadar anıtsal girişin açılması planlanmaktadır. Ayrıca yönetim binası, arsenal, surlar, kaya sunağı, cadde-sokaklar, konutlar, villalar, su sarnıçları, su kanalları ve kaya mezarlarında çalışmalar yapılacaktır. Zerzevan Kalesi’nde  hem yer üstü, hem de büyük bir yer altı şehri bulunmaktadır.” Şeklinde konuştu.

Zerzevan Kalesi hakkında:

Diyarbakır İli, Çınar İlçesi’nde yer alan Roma’nın sınır garnizonu Zerzevan Kalesi, konumu itibariyle bütün vadiye hakim, antik ticaret yolu üzerinde, geniş bir alanı kontrol altında tutan, stratejik bir askeri yerleşimdir. Antik yol güzergahında bulunan Zerzevan’ın tarihi Asur Dönemi’ne (M.Ö. 882-611) kadar gitmektedir. Pers Dönemi’nde de (M.Ö. 550-331) Kral Yolu üzerinde bulunan yerleşim alanının yol güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılmıştır. Mevcut mimari yapılar ve kazı çalışmalarında ele geçen buluntular incelediğinde M.S. 3 yy.’da Severuslar Dönemi’nde (M.S. 198-235) asıl askeri yerleşim inşa edilmiştir. Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (M.S. 491-518) ve Justinianos I (M.S. 527-565) dönemlerinde onarılarak, bazı yapılar ise yeniden inşa edilerek mevcut son haline getirilmiştir. 639 yılında İslam orduları tarafından bölgenin fethine kadar yerleşim kesintisiz kullanılmıştır.

Surlarla çevrelenmiş yerleşimde kamu yapılarının bulunduğu güney alanda, gözetleme ve savunma kulesi (güney kule), kilise, yönetim binası, arsenal, kaya sunağı gibi mimari kalıntılar yer almaktadır. Kuzeyinde ise cadde-sokaklar ve konutlar takip edilebilmektedir. Konutların bulunduğu alanda aynı zamanda su sarnıçları, yeraltı kilisesi, yeraltı sığınağı, Mithraeum bulunmaktadır. Surların dışında ise yerleşime su sağlayan kanallar, sunu çanakları ve taş ocakları vardır. Nekropol alanında ise kaya mezarları ve tonozlu mezarlar dikkati çekmektedir. Zerzevan Kalesi’nde hem yer üstü, hem de büyük bir yer altı şehri bulunmaktadır. Askeri yerleşimde dünyada bulunmuş son ve en iyi korunmuş Mithras Tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Bu önemli yapı Roma’nın doğu sınırındaki ilk tapınaktır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL