Güncel

Yeni Turist Tiplemesi Dijital Göçebeler ve Dijital Tanıtım Elçileri Projesi

Yeni Turist Tiplemesi Dijital Göçebeler ve Dijital Tanıtım Elçileri Projesi

Pandemi ile hayatımıza giren uzaktan çalışma (home-office) uygulaması özellikle turizm sektörünün seyahat acentaları ayağında en fazla tartışılan konular arasında.  Çeşitli ülkelerde özel vize ile “yeni turizme” dahil edilmeye çalışılan Dijital Göçebelere dikkat çeken yazarımız A Nejat Şardağı; girişimci ve yaratıcı fikirleriyle “Dijital Turizm Elçileri” Projesini gündeme taşıyor.

A.NEJAT ŞARDAĞI- turizmhaberleri.com- İzmir

YENİ BİR TURİZM DALI VE YENİ TURİST TİPLEMESİ:

DİJİTAL GÖÇEBELER

Yıl 1972, çalışmaya başladığım ilk günler, rahmetli babam : ”Oğlum, sen sen ol, eve iş getirme” demişti. Baba kelamı üstüne yorum yapılmaz..!

Daha sonraları bu önermenin farklı kültürlerde de dile getirildiğini öğrendim.

Yıl 1972,  Washington Post gazetesinde tele-çalışma başlığı ile bir makale yayınlanmış. Bu makalede, telefon ve fax aracılığında iş yeri ile bağlantı kurularak kendisinden bekleneni evden yapabilme yöntemi ”tele-çalışma” tanıtılıyordu . O dönem için Home Office olarak adlandırılırken, sonraları internet ve mobil iletişim araçlarının yaygınlaşması, wi-fi benzeri ürünlerin devreye girmesi ile kafeterya veya plajda hatta karavanlardan da yapılabilen, gezgin veya uzaktan çalışmaya dönüştü.

Verimli-hukuki olup olmadığı tartışılır ve bu konuları ele alan yüzlerce kitap yazılmış ve yazılmaya devam ederken kuzey Avrupa ülkelerinde uzaktan çalışanların oranı %15’lere, bir ikisinde ise %17’e varmıştır.

23-EYLÜL 2020, Melanie Roseen yazısında;

”Turizm öldü mü? Uzaktan çalışma, turizm ekonomisine katkıda bulunabilir” diyor ve şöyle devam ediyor:

”Dört duvar arasında çalışıp, yaşamaktansa, hayal ettiğiniz yerde yaşayıp çalışabilirsiniz”.

Pandemi nedeni ile alınan önlemler kah sıkılaştırıp, kah kaldırılırken uzaktan çalışma giderek yaygınlaşmaktadır.

Kış aylarında adeta terk edilmiş kasaba görünümündeki yazlık siteler, bomboş hotel-pansiyonlar sadece pandemi sürecinde değil, uzaktan çalışan şimdilerde dijital göçebe diye adlandırılan yeni bir tip turist için ( %100 dijitalleşme sağlanarak) hazırlanabilir.

Bu sistemi hükümet politikası kabul eden Kanarya Adaları turizmdeki kayıplarını bu yöntemle telafi için bir kampanya başlatmış,

Barbados-Estonya-Gürcistan, özel vize ile dijital göçebeleri cezbetmeye çalışmakta ve başvuruda çalıştığını, aylık 3500 avro kazandığını belgelemesini istemektedirler.

İktisat Profesörü Richard Baldwin 2019 yılında The Globoties Upheaval: Globalization, Robotics and the Future of Work adındaki kitabında “telemigrasyon fenomeni gerçekleşmek üzere” derken sanırım pandemi süreci Baldwin’in öngörüsünü hızlandıracaktır.

Türkiye, ister Karadeniz yaylaları -isterse Anadolu platosu – Prens Adaları- Bozcaadası- Gökçeadası-  tüm sahil şeridi tüm dünyanın dijital göçebelerini fiziksel mesafeyi koruyarak ağırlayabilecek niteliktedir.

Dijital turizm elçileri,

Günümüzde pek çok kişi seyahat planlarken, dijital ortamda yayınlanmakta olan değerlendirme ve blogları dikkate almaktadır. Aynı dile ve kültüre sahip olmaları, yorumların (olumlu-olumsuz) etkisini artırmaktadır.

TUİK rakamlarına göre ülkemizde oturma ve çalışma izni olan 919 bin kişi bulunmaktadır. İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan ”Türkiye’de Yaşayan Yabancılar” filminde 7 yabancı kendi dillerinde Türkiye’yi anlatmışlar. Harika bir proje, ancak bir milyona yaklaşan nüfusları ile bu uzun soluklu misafirlerimizin sıra dışı programlara katılmalarını özendirip bilgilendirerek, ülkemizin dijital turizm elçisi yapma projesi geliştirilmesinde profesyonel turist rehberlerimizin büyük katkısı olacağına inanıyorum.

Sayın Numan Kurtulmuş, bakanlığı döneminde Ekim 2017’de yaptığı açıklamada 12783 memur + 1224 sanatçı + işçi ve sözleşmeli personel olmak üzere toplam 20573 kamu personeli ile çalıştığını ifade etmiştir. Bu açıdan bakıldığında sayıları on binlerle ifade edileceğini umduğum dijital turizm elçilerinin önemi daha belirgin olarak görülmektedir.

Yerel yönetimlerin bölgelerindeki uzun soluklu misafirlerimize ulaşarak dijital turizm elçisi projesine sıcak bakmalarını sağlayacakları, farklı seçenekler sunarak turizmi ülke geneline yayacakları günleri umut ve heyecanla bekliyorum.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL