Güncel

Deprem değil bina öldürüyor

İzmir’de 6.9 şiddetindeki depremle yıkılan binaların altında kalan vatandaşları arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ederken; 24 saat sonra uzun mücadelelerle kurtarılanlar geride kalanlara  umut veriyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı..

Deprem değil bina öldürüyor

İzmir’de 6.9 şiddetindeki depremle yıkılan binaların altında kalan vatandaşları arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ederken; 24 saat sonra uzun mücadelelerle kurtarılanlar geride kalanlara  umut veriyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Deprem değil bina öldürüyor. Maalesef yine depreme dayanıksız binalar göçtü. Depremle ilgili kararların artık alınması lazım.” dedi.

Kandilli Rasathanesi’ne göre 6,9 büyüklüğündeki Ege depreminin ardından CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le birlikte enkaz bölgesine gitti. İzmirlilere geçmiş olsun dileklerini ileten Seyit Torun, dayanışmanın önemini vurgulayarak İstanbul, Ankara, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay, Antalya, Mersin ve Adana’dan da belediyelerin kurtarma ve lojistik ekiplerinin yola çıktığını ifade etti. Yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da İzmir’de olacak.

Depremin değil binaların öldürdüğünü söyleyen Torun,  “Maalesef yine depreme dayanıksız binalar göçmüş. Bunun artık son olmasını diliyoruz. Depremle ilgili kararların artık alınması lazım. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız da ‘en büyük projeniz ne’ denildiğinde depreme hazırlık ve binaların güçlendirilmesi demişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız da aynı şekilde aynı ifadeleri kullanıyor. Artık hepimiz bu gerçeği görmek zorundayız. Bu bize umarım daha fazla can kaybına yol açmadan ders olur ve adımlarımızı daha hızlı atarız.”

 Enkaz halinde 19 bina var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yıkımın en çok Bayraklı’da olduğunu söyleyerek, “Enkaz halinde 19 binamız var. Şu ana kadar 12 vatandaşımız vefat etti. 500 civarında yaralımız var. Vefat sayısının artmasından endişe ediyoruz ama ekiplerimiz, AFAD ekipleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve dışardan gelen çok sayıda destek ekibimiz çalışmalarını sürdürüyor. Görev başındaki tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Kaybettiklerimizin yakınlarına baş sağlığı diliyoruz” dedi.

 Hasarlı binalara girmeyin

Binaları depremde hasar gören yurttaşlardan bu akşamı evlerinde geçirmemelerini isteyen Başkan Tunç Soyer, “Biz yurttaşların parklarda çadır, kumanya, mobil tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm departmanlarıyla görev başında. Hemşeri İletişim Merkezi vatandaşların taleplerini karşılamak için 24 saat görev başında. Arama kurtarma ekiplerinin rahat çalışabilmesi için özellikle Bayraklı bölgesinde trafik akışını rahatlatmak gerekiyor. Gecikmeler insan hayatına mal oluyor. Toplu ulaşımı bu nedenle ücretsiz yaptık. Bu bölgede ulaşımın tıkanmaması lazım.” dedi.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL