Güncel

Tavuk kümesiydi, butik otel oldu, geceliği 1500 TL

Tavuk kümesiydi, butik otel oldu, geceliği 1500 TL

Antalya’nın Kaş ilçesinde geçmişte tavuk yetiştirilen binayı lüks otele çeviren AKP’li eski başkanın yakınlarının yaklaşık 5 yıldır işlettiği tesis hakkında yıkım kararı çıktı. Yazarımız Yusuf Yavuz takipçisi olduğu Hidayet Koyunda yaşanan yapılaşma sürecini masaya yatırıyor.

Yusuf Yavuz-Turizmhaberleri.com- Antalya

Antalya’nın Kaş ilçesinde AKP’li eski Belediye Başkanı Halil Kocaer’in oğlu ile kayınbiraderi tarafından doğal sit alanı ve orman arazisinde inşa edilen lüks kaçak otel ve plaj işletmesi hakkında yıkım kararı çıktı. Hidayet Koyu olarak bilinen bölgede biri geçmişte tavuk besiciliği için kullanıldığı belirtilen eski yapılar için ‘basit onarım’ ruhsatı alınarak inşa edilen ve yaklaşık 5 yıldır faaliyet gösteren işletme hakkında daha önce de Orman İşletmesince dava açılmıştı.

Konuyla ilgili yapılan başvuruyu değerlendiren Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, Hidayet Koyundaki izinsiz uygulamaların kaldırılması, yapan ve yaptıranlar hakkında ise Savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Kaş Kadastro Mahkemesinin ise 2015 yılında aldığı kararda, üç yıldır işletilen lüks butik otel ve plajın bulunduğu koydaki arazinin orman vasfıyla Hazine adına tescil edilmesine hükmettiği ortaya çıktı.

Antalya’nın gözde turizm merkezlerinden biri olan Kaş’ta 2017 yılında dönemin AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer’in oğlu M.B.K ile eski başkanın kayınbiraderi H.B tarafından yapıldığı öne sürülen otel ve plaj işletmesi hakkında ‘izinsiz’ olduğu gerekçesiyle yıkım kararı çıktı. Hidayet Koyu olarak bilinen ünlü koyda, üzerinde bazı eski yapı kalıntılarının da yer aldığı arazide tadilat ruhsatıyla 13 odalı butik otel, restoran ve plaj işletmesi açıldı. İlgili haber için bakınız: https://odatv4.com/babam-sag-olsun-ranti-2601171200.html

Hidayet koyunda bugün izinsiz yapılan lükls bir otel ve plaj yükseliyor

DÜŞÜK SEZONDA BİLE 2 KİŞİLİK ODA 1500 TL

Tepkilere rağmen yaklaşık 5 yıldır faaliyette olan işletmede konaklama fiyatları ise oldukça yüksek. Düşük sezon olarak bilinen Kasım ayında bile söz konusu otelde 2 kişilik odada bir gecelik konaklama fiyatlarının 1500 TL olduğu belirtiliyor. Kaş’taki doğa yağmasının çarpıcı örneklerinden biri olarak görülen Hidayet Koyundaki işletmenin kıyı kenar çizgisini de işgal ederek ahşap platformlar yerleştirmesi tepkilere neden oldu.

Koyda kıyı kenar çizgisi içinde beton dökülerek işletmeye alan yaratıldı

KORUMA BÖLGE KOMİSYONU YIKIM KARARI VERDİ

Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ise tartışmaların odağındaki butik otel hakkında ikinci kez yıkım kararı verdi. Komisyonun 20 Ağustos 2020 tarihli kararında, bahse konu alanın Çukurbağ Yarımadası Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı içinde kaldığı belirtilerek, özetle şu ifadelere yer verildi:

YAPAN VE YAPTIRANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU İSTENDİ

“Bahse konu izinsiz uygulamalarla ilgili yapılan iş ve işlemler hakkında Kaş Belediye Başkanlığı’ndan bilgi ve belge istendiği ancak cevap alınamadığı, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından 30. 03. 2017 ve 30. 01. 2018 tarih ve sayılı ara kararlar alındığı ancak Belediyesince işlem yapıldığına dair herhangi bir bilgi ve belge gönderilmediği anlaşıldığından Çukurbağ Yarımadası Hidayet Koyunda 207 ada 19 parselde (eski 123 ada 17 parsel) kayıtlı taşınmaz üzerinde yapılan izinsiz uygulamalar hakkında 2863 sayılı kanunun 9. Maddesi, 16. Maddesi ve 65. Maddesi ile ilgili hükümleri doğrultusunda yapanlar ve yaptıranlar hakkında ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına, ilgili belediyesince izinsiz uygulamaların kaldırılmasına ve sonucundan komisyonumuza bilgi verilmesine karar verildi.”

Hidayet koyu 2014

KAŞ HİDAYET KOYUNDA NE OLMUŞTU

Kaş’ta yerel halkın denize girdiği Hidayet Koyu, adını bu arazide geçmişte odun kömürü yakıp satan, bir süre de tavuk yetiştiriciliği ve tarımsal üretim yapan yerli girişimci Hidayet Özden’den alıyor. Hidayet Özden yaşamını yitirince arazi varislerine kalmış. Arazideki eski yapıları tamir etmek amacıyla yapılan başvuruya Kaş Belediyesi 11 Şubat 2015 tarihinde basit onarım izni verdi. Belediyenin 291 sayılı yazısıyla verilen iznin kapsamında, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve tavan kaplamaları, sıhhi tesisat tamirleri ve çatı onarımı gibi basit onarım işleri yer alıyordu. Ancak basit onarım izniyle başlatılan girişim, Hidayet Koyunda 13 odalı lüks bir butik otel, restoran, otopark ve plaj tesisiyle sonuçlandı.

Hidayet Koyu Mayıs 2015

‘SİYASİ NÜFUZ KULLANILARAK RANT ELDE EDİLMİŞTİR’

Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Kaşlı bir yurttaşın verdiği bilgiye göre bundan sonraki süreç şöyle gelişti: “Burada daha önce küçük bir baraka, gözleme çay satılan bir yer vardı. Barakalardan birinde geçmişte bir dönem tavuk yetiştiriciliği yapılmış, diğeri ise bekçi kulübesi olarak kullanılmıştı. Hidayet Koyuna çok göz dikenler oldu ancak Orman idaresi ile süren bir dava olduğundan kimseye burada ruhsat verilmesi söz konusu olamazdı. Eski belediye başkanı arazinin varisleri ile olan yakın ilişkisi sayesinde yakınlarının burada böyle bir işletme yapabilmesinin önünü açmıştır. Burada siyasi nüfuz kullanılarak rant elde edilmiştir.”

13 Ocak 2017, koydaki yapılaşma sürüyor

HİDAYET KOYU ORMAN VASFIYLA HAZİNE ADINA TESCİL EDİLSİN KARARI

Kaşlı yurttaşların sözünü ettiği Orman idaresi davası, Çukurbağ Yarımadası’nda yıllardır bitmeyen bir hukuki süreç. Yarımadadaki pek çok mülk sahibi ile orman ve Hazine arasında süren davaların birçoğu henüz karara bağlanmamış durumda. Ancak Hazine ve Kaş Orman İşletme Müdürlüğü’nün Hidayet Koyundaki araziler için Kaş Kadastro Mahkemesi’nde açtığı ‘2010/42 Esas’ sayılı dava, 9 Ekim 2015 tarihinde karara bağlandı. Mahkeme, Hidayet Koyunun da içinde yer aldığı 123 ada 16 ve 17. parsellerin ‘orman’ vasfıyla Hazine adına tapuya kayıt ve tesciline, taşınmazın beyanlar hanesine ise 3. Derece doğal sit alanı içerisinde kaldığının belirtilmesine karar verdi. Yargı kararında anılan 123/17 parsel, (Günceli: 207/19) Hidayet Koyunu ve buradaki tesisleri kapsıyor.

Hidayet Koyu Ekim 2020

BELEDİYE YARGI SÜRECİ DEVAM EDEN ARAZİDE ONARIM İZNİ VERDİ

Kaş Kadastro Mahkemesinde görülen dava, 2010 yılında açılmış. Kaş Belediyesi’nin davalı olan Hidayet Koyundaki yapılar için verdiği basit onarım izni ise Mahkeme’nin verdiği karardan yaklaşık 8 ay öncesine dayanıyor. Mahkeme söz konusu arazinin ‘orman’ olarak Hazine adına tescil edilmesine karar verdiği dönemde ise yargı kararına göre ‘kamu malı’ olan arazide açılan işletme, aynı zamanda kıyı kenar çizgisinin içinde de platformlar kurup şezlong ve şemsiyeler koyarak ticari faaliyetine başlamıştı. Korunan alandaki bu gelişme ilçedeki sivil toplum örgütleri ile bazı vatandaşların dikkatini çekince konu hakkında Kaş Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, Kaş Belediyesi de gelişmelerle ilgili bilgilendirilmişti.

Kaş Hidayet Koyunda bulunan eski yapılar onarım ruhsatı alınarak lüks otele dönüştürüldü. Tesisi AKP’li eski başkanın yakınları işletiyor

AKP’Lİ ESKİ BAŞKAN: ‘BETON DÖKÜLMEDİ, BUTİK OTEL HAYAL ÜRÜNÜ’

Kaş’ta tartışmaların odağında olan lüks kaçak otelle ilgili haberler üzerine dönemin AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer, kamuoyunun gözleri önünde inşa edilerek işletmeye açılan tesis için ‘hayal ürünü’ ifadelerini kullanmış, konunun gündeme getirilmesini basit siyasi çekişmeler olarak değerlendirmişti. Hidayet Koyunda beton dökülmediğini savunan Kocaer, o arazinin tapularını da eline alarak yaptığı açıklamada, şunları dile getirmişti: “Alan üzerinde yapıldığı iddia edilen yeni bir butik otel tamamen hayal ürünüdür. Söz konusu koy halkın kullanımına açıktır. Giriş için hiç kimseden ücret alınmamaktadır. 60 yıl önce yapılan 3 bina yeni yapılmış gibi gösterilerek kamuoyuna yansıtılmakta. Konu farklı boyutlara taşınarak şahsım yıpratılmaya çalışılmaktadır.” İlgili haber için: (https://odatv4.com/burada-otel-de-beton-da-yokmus-1702171200.html )

Hidayet Koyundaki lüks otel ve plajı AKP’li eski belediye başkanı Halil Kocaer’in oğlu ve kayınbiraderi işletiyor

ESKİ BAKAN EROĞLU, ‘5 ADET SUÇ ZABTI DÜZENLENDİ’ DEMİŞTİ

Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise konuyla ilgili bir soru önergesine ‘https://odatv4.com/o-rant-basbakanin-masasinda-0202171200.html’ verdiği yanıtta, “Hidayet Koyunda orman statüsü olan kısımlarda 5 adet suç zaptı düzenlenmiş ve Kaş Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş olup Kaş Asliye Ceza Mahkemesi’nde davaları devam etmektedir. Bakanlığım ve bağlı birimlerince plaj işletmesi adı altında verilmiş herhangi bir izin yoktur. Hidayet Koyunda orman sayılan alanlarda Ocak ayı içerisinde herhangi bir yapılaşma veya beton dökme işleri yapılmamıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Hidayet Koyu, Ekim 2020. Koydaki işgal her geçen gün yayılarak artıyor

‘ORMAN İDARESİ YARGI KARARINI UYGULAMAK İÇİN NEYİ BEKLİYOR?’

Gelinen aşamada Çukurbağ Yarımadası’nın en gözde koylarından birinde eski bir belediye başkanının yakınları tarafından işletilen lüks butik otel ve plaj tesisinin bulunduğu arazi kamu malı niteliğinde görünüyor. Hazine ve Orman idaresinin açtığı davanın sonucuna göre mahkemenin kararının uygulanması için orman idaresinin adım atması gerekiyor ancak kararın üzerinden 5 yıl geçmiş olmasına rağmen aradan geçen süre içinde yaşananlar kamu vicdanını yaralıyor. Orman idaresinin yargı kararını uygulamak için neyi beklediğini anlayamadıklarını dile getiren Kaşlı bir yurttaş, yaşananlar şöyle değerlendiriyor: “Benzer bir yargı kararı sıradan bir vatandaş için alınsaydı iki-üç ay içinde gereken yapılırdı. Mahkeme kararına göre şu anda işgal edilen alanın tamamı orman olarak tapuya tescilli. Kaş Orman İşletme Müdürlüğünün lehinde verilen bu kararın gereğinin bir an önce yapılması gerekiyor. Zaten bu arazideki ağaçlar ve makiler temizlenirken Orman işletmesi zabıt tuttu ve ilgili kişi bu konuda yargılandı. Bu dosya neden bekletiliyor? Koydaki kiracıların biraz daha rant elde etmeleri için mi?

Hidayet Koyunda basit onarım ruhsatıyla yapılan inşaat çalışması (Mayıs 2015)

BU İLK YIKIM KARARI DEĞİL, GÖZLER ŞİMDİ İLGİLİ KURUMLARDA

Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun Hidayet Koyundaki işletmeyle ilgili geçtiğimiz Ağustos ayındaki toplantısında aldığı yıkım kararı ilk değil. Ağustos 2017’de Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koydaki kaçak yapılar hakkında yıkım kararı almış ve yıkım işleminin ivedilikle yerine getirilmesi için ilgili kurumlara resmi yazı göndermişti. Şimdi gözler korunan alan niteliğindeki orman arazisinde, kamuoyunun gözleri önünde inşa edilen ve gün geçtikçe koya yayılan bu işletme hakkında yetkililerin bir adım atıp atmayacağına çevrilmiş durumda.

Koydaki tesisle ilgili Ağustos 2017’de alınan yıkım kararı
Hidayet Koyundaki izinsiz yapılaşmak hakkında Koruma Bölge Komisyonunun yıkım kararı ve suç duyurusu çağrısı
Hidayet koyu Mayıs 2014
HİDAYET GÜNCEL KOYU TAPU KAYDI DAVALI ŞERHİ GÖRÜNÜYOR

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL