Kültür-Sanat

Türkiye’den Almanya’ya ARTY Eğitim Seti ile Sanat Köprüsü

Arty Akademi Sanat Atölyesi’nin pandemi sürecinde hazırladığı Arty Eğitim Setleri Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya sanat köprüsü oluyor. Almanya’nın Hanau kentinde, 8 yaşındaki Arhan Kayıhan’ın başarılı çalışmasını görmekten büyük mutluluk duyduklarını..

Türkiye’den Almanya’ya ARTY Eğitim Seti ile Sanat Köprüsü

Arty Akademi Sanat Atölyesi’nin pandemi sürecinde hazırladığı Arty Eğitim Setleri Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya sanat köprüsü oluyor. Almanya’nın Hanau kentinde, 8 yaşındaki Arhan Kayıhan’ın başarılı çalışmasını görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Arty Akademi Sanat Atölyesi kurucusu-Ressam ve Eğitmen Ayşecan Hizmet; “Pandemi sanata engel olamaz. Sanat sınırları aşar, hayata renk katar. Sanatla ilgilenen çocuklar derslerinde ve sosyal hayatlarında daha başarılı, daha yaratıcı oluyorlar” dedi.

Nilgün ATAR- Turizmhaberleri.com- ÖZEL HABER

Tüm dünyayı etkileyen Covid 19 salgını nedeniyle içinden geçtiğimiz şu zorlu günlerde yetişkin ve çocuklar üzerinde sanatın pozitif etkileri tartışılmaz bilimsel bir gerçek. Üstelik bu süreçte Koronavirüs’ün sanata engel olamadığını, sosyal mesafeyi korurken sanata daha da yakınlaştığımızı fark ettik. Çünkü “Sanat Ruhun Şifasıdır.”

Arty Eğitim Seti projesini karantina döneminde geliştirdiklerini belirten Arty Akademi Sanat Atölyesi kurucusu-Ressam Ayşecan Hizmet; “karantina nedeniyle evlerden çıkamadığımız dönemde bir yandan her kente, her eve, yetişkin, çocuk, ileri yaşlara ulaşmayı hedeflerken, diğer yandan “ben Cin Ali bile çizemem” diyenleri cesaretlendirmek, sanatı yaygınlaştırmak için video çekimlerine başladık. Setlerimizde yer alan resim malzemeleriyle birlikte, çalışma aşamasında kendilerine eşlik edecek 1 saatlik video eğitim linkimizi gönderiyoruz.

ARHAN’IN BAŞARISI İLE MUTLU OLDUK.

Arty Eğitim Setimizin sanata değer veren Gülseren Kayıhan tarafından Almanya’ya ulaşması ve ilk uygulamanın torunu tarafından başarıyla tamamlanması bizler için büyük mutluluk. 8 yaşındaki Arhan Kayıhan’ı ailesinin gönderdiği videoda resim yaparken izledim; çok yetenekli ve başarılı. Sevgili Arhan’ı tebrik ediyor, sanat alanındaki başarılarının devamını diliyorum. Yeteneklerin keşfedilmesi konusunda çocuklarının sanat heyecanı ve isteğine ortak olan, kendisini geliştirmesi için destek veren anne babaların, aile büyükleri ve öğretmenlerin rolü çok önemli ve değerlidir.” Dedi.

PATENTLİ YEPYENİ BİR SANAT ÜRÜNÜ YARATTIK: “ARTY MASAÜSTÜ ŞÖVALE”

Zorluk ve krizlerin yaratıcılığı, yeni fikirleri tetiklediğini belirten Hizmet; “karantina sürecinden hem yeni projelerle çıktık hem de kendi özel tasarımım olan, estetik, kullanışlı ve rahat taşınabilir, faydalı yepyeni bir ürün  “Arty Masaüstü Şövale”yi sanat dünyasına kazandırdık. Türkiye ve dünyada bir ilk olan ürünümüz için iki kategoride patent başvurumuzu yaptık. Özetle pandemi işimizi geliştirmemiz, yeni hedefler belirlememiz için bir fırsat oldu bizim için.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEN ALMANYA’YA ARTY SET İLE SANAT KÖPRÜSÜ

Arty  Set in Türkiye’den Almanya’ya sanat yolculuğu ise sıcacık, sevgi ve sanat dolu bir hikaye: Almanya’da öğretmenlik yapan Gülseren Kayıhan tatil için geldiği Antalya’da resim yapmayı çok seven torunu Arhan Kayıhan’a Arty Eğitim Setini  alarak sürpriz yapmak ister. Torunu Arhan’ın Iki yaşından beri devamlı kağıtlara bir şeyler çizdiğini belirten babaanne Gülseren Kayıhan; “önce önemsemedik ama daha sonraları çizdiği resimlerin hepsinin ayrı bir güzelliği olduğunu fark ettik. Detaylar birebir uyuyordu. Aldığımız boyama kitaplarına çok seviniyordu. İçindeki resim sevgisini bize kendisi fark ettirdi. Bu yeteneğin doğuştan geldiğine inanıyorum. Sanat yeteneği maalesef herkese nasip olmuyor. Çok iyi değerlendirilmeli, daha fazla teşvik edilmeli. 

Ressam Ayşecan Hizmet’in pandemi sürecinde hazırladığı uzaktan eğitim veren sanat setleri çok ilgimi çekti. Torunuma farklı ve çok seveceği bir hediye ile sürpriz yapmak istedim ve kendisine söylediğimde çok heyecanlandı, büyük bir merakla bekledi.. Arty Akademi iyi ki bu eğitim setlerini hazırlayarak evlerimize ulaştırıyor. Birçok kişi belki resim yeteneğini keşfedecek ve bu projeyle geliştirecek.” dedi.

2 YAŞINDA KEŞFEDİLEN ÇOK RENKLİ RESİM YETENEĞİ…..

Arhan’ın annesi Emra Kayıhan ise zamanı geriye sarıyor ve yetenek keşfinde miladı ve sonrasını şöyle anlatıyor:

Arhan eline kalemleri almaya başladığında 2 yaşındaydı.  O zamanlar benim için önemli olan elinde tutması, az da olsa bir şeyler karalamasıydı. Sonra bir gün kreşte görüşmemiz esnasında öğretmeni bize Arhan’ın çizdiği resimleri gösterdi. Hiç unutmuyorum… Rengarenk ve çok güzeldi. Ne çizmişti derseniz söyleyemem, belli belirsizdi. Ama rengarenk olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Öğretmeni şöyle söyledi: Bu yaş grubu çocuklardan beklenen; ellerine kalem almaları, 1-3 dakika bir şeyler karalamaları. Ve bu genelde hep tek renkte kalır. Ama Arhan’ın kağıtlarına bakarsanız hepsinde neredeyse her renk var. ”

O gün bizim ve Arhan için bir  milat oldu. Daha çok kalemler ve renklerle vakit geçirmeye başladık.  Sonra arkası geldi. Bir baktık ki saatlerce çizim yapıyor ve bundan çok mutlu oluyor. Şu an 8 yaşında. Kendine ait 100 e yakın çizimi var. Bazen bir çizgi film kahramanı bazen de gördüğü bir kuşu çiziyor.  Durum böyle olunca ona en güzel hediye böyle bir set olurdu.. Babaannesi bu seti aldığında Arhan’a  “sana bir sürprizim var ama yolda,  deden getirecek ” dedi.  Paket geldiğinde gözlerindeki heyecanı sizlere anlatamam. Açar açmaz şövalenin çıtalarını birleştirip renklerin içine gömüldü.” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIN SANAT YETENEĞİ DESTEKLENMELİ…

Sanat yeteneğinin doğuştan geldiğine inandığını belirten Emra Kayıhan;” sanatın hangi dalı olursa olsun destek olmak yapılacak tek doğru şeydir. Bütün parçalarıyla beraber kapımıza kadar gelen bu Set başlamak isteyenler için harika bir ilk adım.  Çoktan başlamış olanlar için ise mükemmel bir yönlendirici.  Bunu düşünen ve hayata geçirenlere tekrar teşekkür ediyorum. Arhan’la beraber Arty ailesi ve eğitmenimiz Ayşecan Hizmet’le tanışacağımız günü iple çekiyoruz.” Dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (1)

  1. Armagan Özkan diyorki:

    Böyle gurur verici ve basarili cocuklarimizi daima desteklediginiz icin size ayrica tesekür ederiz.
    Arhana yolacikligi diliyorum ve dahada güzel performanslar diliyorum.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL