Sağlık

Görünmeyen Engellilik: Diyabet

ENAT (European Network for Accessible Tourism)Türkiye Temsilcisi- Yazarımız A. Nejat Şardağı; 14 Kasım Dünya Diyabet Günü başlıklı yazısında küresel bir sağlık sorunu haline gelen diyabeti  rakamlarla gündeme taşırken  ülkemizde ağırladığımız..

Görünmeyen Engellilik: Diyabet

ENAT (European Network for Accessible Tourism)Türkiye Temsilcisi- Yazarımız A. Nejat Şardağı; 14 Kasım Dünya Diyabet Günü başlıklı yazısında küresel bir sağlık sorunu haline gelen diyabeti  rakamlarla gündeme taşırken  ülkemizde ağırladığımız turist sayısının yaklaşık iki katı diyaliz hastasının sadece Avrupa’da olduğuna dikkat çekiyor.

A.NEJAT ŞARDAĞI- turizmhaberleri.com- İzmir

GÖRÜNMEYEN ENGELLİLİK – DİYABET. 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

1971 Haziran ayı, lise son sınıftayım, bitirme imtihanlarına (sınavlarına ) çalışıyorum. Biraz soluklanmak için balkona çıktığımda alt katımızda oturan teyzemlerin evinden gelen çığlıkları duyunca hemen koştum. Eniştem kendinden geçmişti..

Diyabetle tanışmam bu şekilde oldu.

Ülkemizdeki diyabet uzmanlarının (Türk Diyabet Cemiyeti ) ve Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun istatistikleri bu görünmeyen engelliliğin önemini çok net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Diyabet veya Komplikasyonları için yapılan harcamalar, Sağlık Hizmetleri Sistemleri üzerinde çok büyük bir yük oluşturmaktadır.. Diyabet Komplikasyonları maliyetinin, tüm dünyada total sağlık hizmetleri harcamalarının %5-10’unu oluşturduğu tahmin edilmektedir.Diyabet Komplikasyonlarının Hem maliyeti çok yüksek, hem de sonuçları çok üzücüdür.Diyabet, gelişmiş ülkelerde, erişkin yaş çalışma grubunda kısmi görme kaybı ve körlüğün temel nedenidir.Diyabete bağlı parmak veya bacak amputasyonları, kazalarda olu şan amputasyonlara göre daha fazladır.Diyabetli kişiler daha fazla kalp infarktüsü ve felç geçirme riskine sahiptir.Diyabetli kişiler çok yüksek bir böbrek hastalığı geliştirme riskine sahiptir.Dünyanın Birçok Yerinde, Hükümetler ve Karar Vericiler, Diyabete Gerekli Dikkati Göstermemektedirler. Ülkelerin tahminen %25’i, kendi ulusal sağlık planlarında diyabet bakımında herhangi bir özel önlem almamaktadırlar.

Daha fazla bilgilendirme için: Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) 7. Diyabet Atlası  http://www.diabetesatlas.org/     

Küresel Sorun – Anahtar Mesajlar

IDF Diyabet Atlası tahminlerine göre 2015’te,

11 yetişkinden 1’i diyabetli. (415 milyon)

2 diyabetli yetişkinden 1’ine (%46,5) teşhis konulmamış yani diyabetli olduğunu bilmiyor.

Küresel sağlık harcamalarının %12’si, diyabete harcanıyor. (673 milyar ABD Doları)

7 doğumdan 1’i gebelik diyabetinden etkileniyor.

Diyabet hastalarının dörtte üçü (%75) düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde yaşıyor.

542,000 çocuk Tip1 diyabet hastası.

Her 6 saniyede 1 kişi diyabet hastalığından hayatını kaybediyor. (hayatını kaybedenlerin sayısı 5 milyon)

Aşağıdaki linkten  ülkemizdeki diyaliz merkezlerinin adresine ulaşabileceğinizi hatırlatırken, sadece Avrupa’da, ülkemizde ağırladığımız turist sayısının yaklaşık iki katı diyaliz hastasının olduğunun göz önüne alınacağını ümit ederim.

http://www.nefroloji.org.tr/icerik.php?gid=99

Herkese sağlıklı günler dilerim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL