Güncel

Seyahat acentaları ve tüketicilerin dikkatine

İçişleri Bakanlığı’nın Koronoavirüs ile mücadelede yeni tedbirler kapsamındaki 18.11.2020 tarihli genelgede  yer alan kısıtlamaların uygulanacağı tarihlerde seyahat acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama ve transfer hizmetlerinden yararlanan tüketicilerin istisna..

Seyahat acentaları ve tüketicilerin dikkatine

İçişleri Bakanlığı’nın Koronoavirüs ile mücadelede yeni tedbirler kapsamındaki 18.11.2020 tarihli genelgede  yer alan kısıtlamaların uygulanacağı tarihlerde seyahat acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama ve transfer hizmetlerinden yararlanan tüketicilerin istisna kapsamında olacağı açıklandı. Ayrıca ülkemizde bulunan yabancı turistlerin sokağa çıkma kısıtlamasından  muaf tutulacakları belirtildi.

TÜRSAB web sitesinden  üyelere yönelik yapılan duyuruda şu bilgilere yer verildi:

Değerli Üyelerimiz;

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın, 18.11.2020 tarihli ve 19161 sayılı genelgesi ile getirilen kısıtlamaların seyahat acentaları tarafından rezervasyonu yapılmış tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanacak tüketicileri kapsamayacağına ilişkin T.C. İçişleri Bakanlığı’na yapmış olduğumuz başvuru sonuçlanmış olup, başvurumuza ilişkin Bakanlık tarafından yazılı açıklama yapılmıştır.

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 20.11.2020 tarihli, ekte bulunan yazısının 12’nci maddesi ile söz konusu kısıtlamaların uygulanacağı tarihte, seyahat acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanan tüketicilerin istisna kapsamında olacağı belirtilmektedir.  

Aynı yazının 23’üncü maddesi ile “Turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.” şeklinde düzenleme getirilmiş olup, Seyahat Acentalarımızın müşterileri olan yabancı uyruklu tüketicilerin söz konusu genelge kapsamındaki kısıtlamalardan muaf olduğu hususunu,

Siz Değerli Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği

(TÜRSAB)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL