Güncel

Bizler yine dertlerimizin altında ezilmeye devam etmekteyiz.

Bizler yine dertlerimizin altında ezilmeye devam etmekteyiz.

3 Aralık Dünya  Engelliler Günü mesajı yayınlayan Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural; “Covid-19 salgını ile dün erişebildiğimiz bir çok   hizmete de artık erişemez halde olmanın sıkıntısını yaşıyoruz. Kamudan özele hemen her kesimdeki kurumlarda yaşanan kuralsızlıkların, duyarsızlıkların ceremesini en fazla bizler çekiyoruz.” açıklamasında bulundu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaşadıkları sorunları ve beklentilerini aktaran Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural; Tek isteğimiz bir parça anlayış, duyarlılık, kurallara uymak ve uyulması için çaba sarf edilmesi. Basit, kolay ve yapılabilir küçük adımların nasıl büyük değişimlere yol açtığına unutmayın.Engellilerin de yararlanabileceği, yaşayabileceği bir dünya düşündüğünüz kadar büyük maliyetleri gerektirmiyor.”şeklinde konuştu.

Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural, açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler yine dertlerimizin altında ezilmeye devam etmekteyiz.

Sorunlarımız mevcutların üzerine binen yeni sorunlarda daha da ağırlaşmaktadır. Yapılan her yeni düzenleme, bir öncekini aratır boyutlarda bizleri çaresiz bırakmaktadır. Yıllardır uygulaması ertelenen yasa maddesi nedeniyle hala engelliler toplu taşıma araçlarından yararlanamaz durumdadır.

Yıllardır mevcut mevzuata uygun yapılmayan yollar, kaldırımlar, meydanlar, köprüler,altgeçitler, kamuya açık binalar nedeniyle erişim öncelikli sorun olmaktan çıkarılamamıştır.

Sağlık Uygulama Tebliğinden yapılan değişiklikler engelliler için yaşamsal öneme sahip ilaç,ortezve protezler ile diğer araç ve gereçlerden yararlanma koşulları neredeyse ortadan kaldırılmaktadır. Büyük çoğunluğu yeterli gelire sahip olmayan engelliler ve aileleri yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli araç ve gereçleri sağlamak için yüksek bedellerle karşılaşmakta, ödemeye güçleri olmadığı için satın almaktan vazgeçmek zorunda kalmaktadır.

Özellikle engelliler için büyük önemi bulunan ve birçok hakkın kullanımı için zorunlu olan Rapor Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler yeni hak kayıplarını beraberinde getirmektedir. Bu alanda giderek Dünya Sağlık Örgütünün ölçütlerinin çok uzağına düşülmektedir.

Yeni bir rapora gereksinim duyamayacak engellilerden yeniden rapor istenmesi, derecelendirmedeki ölçütlerinin değiştirilerek engelli oranlarının düşürülmesi istihdamdan emekliliğe, sağlıktan eğitime birçok alanda hak kayıpları doğurmaktadır.

Buna bir de toplu ulaşıma erişim olmadığı için motorlu araç almak zorunda kalan engellilere kur farkının yarattığı fiyat artışları sorunu eklenmiştir. Özellikle ağır engelliler açısından tekerli sandalye veya sedye taşıyabilecek donanıma sahip bir aracın fiyatı, vergi indirimi için konulan fiyat üst sınırını oldukça almıştır. Son birkaç ay içinde kur farkı yüzde 30’un üzerinde artış yaşarken, motorlu araç fiyat üst sınırı yalnızca yüzde 9,11 oranında artırılacaktır.

Eğitimde karşılaştığımız sorunlar,saymakla bitmeyecek düzeydedir. Zihinsel engellilerden işitme ve görme engellilere varıncaya kadar farklı gruplardaki engelliler için eğitim ulaşılamaz bir hayal haline dönüşmüş durumdadır.

Engelli bireyler için spor birden fazla önem taşımaktadır. Rehabilite olmak, sosyalleşmek, başarı, özgüven ve bireysel gelişimlerini desteklemek vb.

Sporda eşit imkânların oluşması için özel sporcuların spor kulüpleri ve diğer engel gruplarının spor yapmasını sağlayan kulüplerine başta antrenör desteği verilmeli ve alt yapı sorunlarının hızla iyileştirilerek pozitif ayrımcılık yapılarak desteklenmesi gerekmektedir. 

Engelliler için istihdamda konulan kotaları sene kamuda nede özel Resimde önemli oranda boş kalmış durumdadır. İstihdam edilen engelliler arasında, ayrımcılıktan ücretlerinin bir kısmının ellerinden alınmasına varıncaya kadar çok sayıda suistimal ile karşılaştıkları bilinmektedir.

Covid-19 salgını ile dün erişebildiğimiz bir çok   hizmete de artık erişemez halde olmanın sıkıntısını yaşıyoruz. Kamudan özele hemen her kesimdeki kurumlarda yaşanan kuralsızlıkların, duyarsızlıkların ceremesini en fazla bizler çekiyoruz.

Bir 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde de bizler güzel şeyleri paylaşmayı çok istiyoruz.

Tek isteğimiz bir parça anlayış, duyarlılık, kurallara uymak ve uyulması için çaba sarf edilmesi.

Basit, kolay ve yapılabilir küçük adımların nasıl büyük değişimlere yol açtığına unutmayın.

Engellilerinde yararlanabileceği, yaşayabileceği bir dünya düşündüğünüz kadar büyük maliyetleri gerektirmiyor.”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL