Sağlık - Sağlık Turizmi

Hedef en az 10 bin kişinin organ bağışını sağlamak

Hedef en az 10 bin kişinin organ bağışını sağlamak

Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr. Sinan İbiş koordinatörlüğünde; Halk Bankası, Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen organ bağışına yönelik  “Bir Bağış Çok Hayatprojesinin ilk etkinliği HalkBank Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi. Projenin ulusal çapta kuruluşların geniş katılımlı işbirliğiyle sürdürüleceğini belirten Uzm. Dr Sinan İbiş;  “2021 sonuna kadar 1 milyon kişi üzerinde farkındalık yaratmak ve minimum 10 bin kişinin bağışçı olmasını sağlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Uzm.Dr. Sinan İbiş

Medikal Turizm Derneği Başkanı

Şimdi Hayat Kurtarmaya Hazır Mısınız?

Organ nakli, pek çok hastanın tek şansıdır. Türkiye’de 2019 yılında 5 bin 756 organ nakli gerçekleştirilmiştir. Tek çaresi organ nakli olan ve organ bekleyen, beklerken de organ bulunamadığı için hayatını kaybeden maalesef birçok insanımız vardır. Halen ülkemizde 24 bin 745 kişi, umutla kendisi için uygun bir organın çıkmasını beklemektedir.

Herkes Koronavirus hastalığına yakalanabilir. Herkes kaza geçirebilir.

Yıllar içerisinde oluşan bilinçlenme sayesinde organlarını bağışlayan kişilerin sayısı giderek artmaktadır. Böylece, organ bekleyen hastaların şansları da artmış oluyor. Bağış için form doldurmak yetiyor. Organ bağışı hala pek çok insanın çekinerek yaklaştığı bir konu. Bunun temelinde ise organ bağışıyla ilgili kulaktan dolma asılsız bilgiler yatıyor. Oysaki organ bağışı, tıbben yaşamını yitiren bir hastanın doku ve organlarının, nakil bekleyen başka hastaların tedavisi amacıyla kullanılmasından ibaret.

Herkes yaşamak için organa ihtiyaç duyabilir.

Organ bağışı, bireyin beyin ölümü gerçekleşip vefat ettikten sonra, bir başka insana hayat vermesi için ailesi tarafından verilen izindir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabiliyor. Bağış yapmak isteyenler için tek yapılması gereken, bir form doldurmak.  Ardından bilgiler, Sağlık Bakanlığının Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi’ne giriliyor. Bu bilgileri, Bakanlık yetkilileri dışında kimse kesinlikle görmüyor. Organ bağışı yapanlara, bağışçı olduğuna dair bir de kart veriliyor. Organ bağışı için aynı zamanda ailenin yazılı onayı şart. Dolayısıyla organ bağışını önceden yapmak, bir anlamda hayatını kaybeden kişinin vasiyeti anlamına geliyor.

Organ nakli iki şekilde yapılıyor; canlıdan ve kadavradan. Canlıdan yapılan nakiller sadece böbrek ve karaciğerle sınırlı. Kadavradan yapılan nakiller ise böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea, yüz, el, kol ve bacakları kapsıyor.

Organ bağışı başkalarının yeniden doğuşuna imkan vermektir.

Ülkemizde 24 bin 745 hasta organ nakli bekliyor. Türkiye genelinde bugüne kadar organ bağışında bulunanların sayısı 468 bin 710’a ulaştı. Organ bağışıyla ilgili istatistiklere göre, kadınlar bu konuda biraz daha duyarlı. Türkiye genelinde organ bağışında bulunanların yüzde 51.03’ü kadın, yüzde 48.97’si ise erkek. Organ nakli bekleyen hasta sayısı Temmuz 2019 verilerine göre 26 bin 524. Bunların 22 bin 868’i böbrek nakli bekleyen hastalar. 2.250 kişi karaciğer, 1.116 kişi kalp ve 289 kişi pankreas nakli bekliyor.

Organlarımızı bağışlamak her bireyin sorumluluğu olmalıdır.

Organ nakli konusunda titiz bir çalışma yürütülüyor. Bu işlem her hastanede yapılamıyor. Türkiye’de 32 şehirde, 103 organ nakli merkezinde bu önemli operasyonlar gerçekleştiriliyor. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organlarının kime nakledileceğine, Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi karar veriyor. Koordinasyon Merkezi, veri tabanındaki bilgiler ışığında kime hangi organın nakledileceğini kararlaştırıyor.

Ailenizin veya sevdiklerinizin anılarını yaşatmak için organ bağışı müthiş bir değer.

Ülkemizde organ bağışı konusunda farkındalığın ve organ bağışının geliştirilmesi için Uzman Dr.Sinan İbiş koordinasyonunda Medikal Turizm Derneği ve Sağlık Bakanlığı ile bir işbirliğine varmıştır. Bu işbirliği çerçevesinde çeşitli kurum ve kuruluşlarında katılımı sağlanarak, ülkemizde organ bağışı bekleyerek hayata tutunmaya çalışan insanlarımızın organ bulabilme şansları artırılmaya çalışılacaktır. Bu proje kapsamında Covid-19 sürecindeki kısıtlamalar çerçevesinde birçok etkinlik, bilgilendirme, farkındalık, görünürlük faaliyetleri ile Sağlık Bakanlığımızın organ bağışı alma çabalarına destek sağlanacaktır.

Sizler hayat kurtarmaya yardım eden insanlar olun.

3-9 Kasım Haftası tüm dünyada Organ Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır ve küresel olarak organ bağışının insanlar için değeri biçilmez bir tedavi şansı olduğu vurgulanmaktadır. Şu an projemizin ilk paydaş kuruluşu olan Halkbank ile Halkbank Genel Müdürlüğünde küçük bir etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlikte proje lideri Uzman Dr.Sinan İbiş ile Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, organ bağışı ve organ bağışına yönelik gerçekleştirilecek “Bir Bağış Çok Hayat” projesiyle insanlığa katkı sağlamada organ bağışının çok önemli bir gurur olduğunun altını çizmişlerdir. Bu etkinlikte organ bağışı ile hayat bulacak ve bağımlılıktan kurtulacak insanlar için Bir Bağış Çok Hayat balonları uçurulmuştur. Organ bağışında ilk kurum olarak Halkbank çalışanları ve aileleri, Halkbank müşterileri ve tedarikçilerini de içerisine alan aktiviteler gerçekleştirilerek, bağışçı olma farkındalığı ile organ bağışlarının alınmasında Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarına destek sağlanacaktır.

Birçok kuruluş organ bağışı için el ele verecek.

“Bir Bağış Çok Hayat” projesinde Sağlık Bakanlığı ve Medikal Turizm Derneği işbirliği ile birçok kuruluşun güç ve duyarlılık birliği yapması hedefleniyor. Bu proje ile ülkemizde kamu, özel, akademi, STK kuruluşları başta olmak üzere birçok kuruluş el ele verecektir. Projenin planlayıcısı ve yürütücüsü olan Uzman Dr. Sinan İbiş; proje hedeflerinin en az 10 kuruluş ile iş birliği yapılarak 2021 sonuna kadar ülkemizde 1 milyon kişinin farkındalığını ve minimum 10 bin kişinin bağışçı olmasını sağlamak, medya iletişiminde organ bağış konusunu öne çıkarmak, başta çocuklar ve eğitimcilerin farkındalıklarının öncelikle geliştirilmesi ile gelecekte de organ bağışı konusunda duyarlı bir toplum olmak için kalıcı etkiler bırakmak olduğunu ifade etti.

Organ bağışı ile birlikte başka hayatların kurtarılmasını sağlayabilirsiniz.

Her bir son yeni bir hayatın başlangıcı olabilir. Organlarımızı bağışlayalım.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL