Güncel

7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü kutlu olsun

7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü kutlu olsun

7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nün sektörün bayramı olduğunu belirten yazarımız Ömür Kahraman;”Dünyamızı etkileyen ve turizm sektörü ile sivil havacılığı da  sarsan pandemi koşullarında camiamızın gösterdiği özveri ve fedakarlık sivil havacılık tarihinde yerini alacaktır” dedi. 

ÖMÜR KAHRAMAN

7 Aralık 1944 tarihinde imzalanan Chicago Sözleşmesi ile Birleşmiş Milletlerin bir organı olarak Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurulur.  Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) kuruluş günü olan 7 Aralık; 50. yılında 1994’te alınan bir genel kurul kararıyla 7 Aralık’ı  “Uluslararası Sivil Havacılık Günü”  ilan edilerek Dünya Sivil Havacılık Günü olarak kutlanmaya başlandı. 

 

Milli Bayrak Taşıyıcı olarak sivil havacılığımızın da dünya göklerindeki temsilcisi olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Türk Hava Yolları, sadece yolcu ve kargo taşımacılığı ile değil, bakım-onarım, eğitim ve yer hizmetleri alanında da hiç şüphesiz dünya sivil havacılığına yön veren aktörlerden biridir.

 

Dünyamızı etkileyen ve turizm sektörü ile sivil havacılığı da  sarsan pandemi koşullarında da camiamızın gösterdiği özveri ve fedakarlık sivil havacılık tarihinde yerini alacaktır. İnanıyorum ki, gelecek yıldan itibaren havacılığın ve turizmin yeniden yükselişi her zamankinden daha büyük bir motivasyon ve azimle çalışmamızı sağlayacaktır.

Ulaşım, hiç şüphesiz her insan için vazgeçilmezdir. Güvenli, emniyetli ve hızlı bir bağlantı sunmanın, havacılığın dünya genelindeki temel misyonu ve diğer tüm uluslararası kuruluşların temel değeridir.

Havayolu ulaşımı, sadece ülkeler arasındaki mesafeleri kısaltmaz aynı zamanda kültürel birliktelik, halklar arası diyalog ve insanlar arasında kurduğu ticari, ekonomik ve dostluk köprüleriyle dünyamızın sosyal ve ekonomik refahının yükseltilmesinde ve düzenli bir çevrenin inşa edilmesinde büyük önem arz eder. Bugün havacılık sektörün bayramıdır. 

 

Ülkemizde sivil havacılığın gelişmesine emek veren çalışma arkadaşlarım, öğrencilerim ve havacılığa gönül veren meslektaşlarımın olmak üzere tüm sivil havacılık camiasının 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nü kutluyorum. 

YORUMLAR (3)

  1. Mebrure Yüce diyorki:

    Her zamanki gibi bilgi dolgu olumlu mesaj veren güzel bir yazı olmuş. Mersi gününüzü kutlarım

  2. Hayri Yıldız diyorki:

    Hocam emeğinize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş. Özledik sizi ve derslerinizi

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL