Güncel

Turizm çalışanlarını koruyacak FON oluşumu için birleşin…

Pandemi nedeniyle deneyimli turizm çalışanlarının farklı sektörlere kaydığını, bu durumun sektör için büyük kayıp olduğu yönünde uyarıda bulunarak KÇÖ kapsamında devlet desteği gerektiğini belirten yazarımız Cem Polatoğlu’nun ardından yazarımız Ömür..

Turizm çalışanlarını koruyacak FON oluşumu için birleşin…

Pandemi nedeniyle deneyimli turizm çalışanlarının farklı sektörlere kaydığını, bu durumun sektör için büyük kayıp olduğu yönünde uyarıda bulunarak KÇÖ kapsamında devlet desteği gerektiğini belirten yazarımız Cem Polatoğlu’nun ardından yazarımız Ömür Kahraman’da görüşlerini açıkladı.  Her şeyi devletten beklememek gerektiğini belirten Kahraman; başta  TÜRSAB olmak üzere tüm meslek örgütlerinin  turizm çalışanlarını korumak için fon oluşturulması konusunda birleşmelerine yönelik çağrıda bulundu.

ÖMÜR KAHRAMAN

Tek başına “bir şey”, birlikteysen “her şey”sin sözünden yola çıkarak meslek kuruluşları oluşturulmuştur.  Meslek kuruluşları, belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlâkını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzel kişilikleridir.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, kısa adıyla TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak 28 Eylül 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1618 sayılı kanun ile kurulmuş, seyahat acentalarının kuruluş işlemlerinden itibaren tüm işlemlerinde yetkili kurumdur.

TÜRSAB’ın amacı, seyahat acentalığı mesleğinin ve faaliyet alanının temeli olan Türk Turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktır.

Seyahat acentaları konusunda şikayeti olan tüketiciler TÜRSAB’a başvurarak çok kısa sürede sonuç alabilmektedir.

TÜRSAB’ın Görevleri:

Seyahat Acentacılığı Meslek disiplininin sağlanması, -Seyahat Acentacılığı Mesleğinin gelişimine ilişkin faaliyetler, -Seyahat acentalarının karşılaştıkları sorunların çözümü yönünde yapılan çalışmalar, -Turizm sektöründe yaşanan gelişmeler ve karşılaşılan sorunlara ilişkin tüm konularla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek ve ilgili mercilerin dikkatine sunmaktır.

Sevgili arkadaşım duayen turizmci meslektaşım Cem Polatoğlu’nun “TURİZMDE ELEMAN YOKTUR, SATRANÇ TAŞLARI VARDIR.” başlıklı yazısını “Eğer bu değerlerimizi kaybetmek istemiyorsak, dünün 10-15,000 TL maaş alan arkadaşlarımıza “kısa çalışma ödeneği” 1070 TL’nin çok daha üzerinde maaş bağlanmalı. Daha açık konuşalım; Bu değerler için devlet yardımı bekliyoruz. Belki 10-15,000 TL değil ama en azından maaşlarının yarısı K.Ç.Ö acildir, elzemdir.” diyerek bitirir. Haklı aslında yazdığı yazıda; ama, bir başka taraftan da devletin kaynakları belli. Her şeyi devletten beklemek yerine kötü gün fonu yapılmalıdır. Bunu da meslek örgütümüz organize etmelidir. Belki turizmde çalışan her kişi için 100 TL işveren ve 100 TL çalışan vererek bir fon oluşturulmalıdır. Bu birikim bireysel emeklilik fonları gibi değerlendirilmelidir. Maalesef dünyada kriz bitmiyor. Yine lazım olacağı günler gelecek. Bu günleri düşünerek ve turizm çalışanlarını koruyacak ivedilikle bir fon için çalışılmalıdır. Bu da hiç şüphesiz TÜRSAB’ın görevleri arasındadır. Otel çalışanları için TUROB ve turist rehberleri için TUREB’de üyelerine aynı çalışmayı sunmalıdır. Her şeyi devletten bekleyerek gelişmiş ülke olamayız. Gördük ki elimizi taşın altına koymalıyız.

Haydi turizm sektörü meslek örgütleri, turizmde çalışan personeli bir başka krizde kaybetmemek için nasıl bir fon kurulmalıdır hakkında bir konsensus kurarak bakanlık vasıtasıyla yasalaşması için bir araya gelin ve kalifiye personeli ezmemek için birlikte çalışın lütfen.

 

YORUMLAR (1)

  1. Şevket Sayılgan diyorki:

    Tebrik ederim canim pandeminin en buyuk etkisinin oldugu bu sektörde sadece tespit degil cozum bakisli bir yazi olmus eline saglik seni seviyorum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL