Güncel

Kuşadası Dijital Akademi’de Kuşadası Geleneksel Meslekleri konuşulacak

Kuşadası Dijital Akademi’de Kuşadası Geleneksel Meslekleri konuşulacak

Uzun yıllardır yakından takip ettiğimiz ve basın-STK işbirliğinde  ortak çalışmalar yürüttüğümüz Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği; Covid 19 salgınına rağmen aktif çalışmaları ve projeleriyle sivil toplum kuruluşlarına rol model olmaya devam ediyor. Kuşadası Dijital Akademi’nin 11 Aralık Cuma günü saat 20:00 de çevrim içi programında Kuşadası Geleneksel Meslekleri ve Zanaatları konuşulacak.

NİLGÜN ATAR

Ulusal ve uluslararası alanda geniş yankı yaratan projeleri, kitapları, kongreleri, seminerleriyle örnek bir model Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği.  Akademi camiası ve yerel yönetimlerle sonuç odaklı işbirlikleri ve yaratılan stratejik beyin fırtınaları derneğin başarısının sihirli anahtarı adeta. Türkiye’deki tüm sivil toplum kuruluşlarının bu derneğin çalışmalarını izlemeleri gerekiyor. Zira ülkemizde atıl durumda ve alanında hiçbir şey yapmadan oturan o kadar çok dernek var ki…

Dernek Başkanı Mahmut Ökçesiz, mesleğe yıllarını veren duayen bir turist rehberi ve ülkemizin taş kütüphaneleri olan tarihi mezartaşlarının önemini projeleriyle gündeme getirmesiyle dikkat çeken değerli bir fikir insanı. Covid 19 nedeniyle ülkemizde ve dünyada turizmin kilitlendiği şu günlerde aktif çalışmalarına devam eden Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz; dernek çalışmalarını dijital ortama taşıyarak bilgi ve paylaşım köprüsü olmayı sürdürüyor. Bir yandan da araştırma ve  çalışmalar kitaplaştırılıyor.

 

KUŞADASI DİJİTAL AKADEMİ DE BU HAFTA:

Kuşadası Dijital Akademi’nin yayın programı aktaran Dernek Başkanı Mahmut Ökçesiz; zoom üzerinden gerçekleştirilecek programın içeriği ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“11 Aralık 2020 Cuma akşamı Kuşadası Digital Akademi’de “ Alın teri, göz nuru, el emeği; Kuşadası Geleneksel Mesleklerini ve Zanaatlarını “ konuşacağız. 2016 yılında derneğimiz, Ege Üniversitesi Tük Dünyası Araştırma Enstitüsü Halk Bilimi ABD başkanlığına başvurarak Kuşadası’nda kaybolmaya yüz tutmuş Kuşadası Geleneksel Mesleklerinin ve Zanaatlarının bilimsel metotlarla araştırılmasını, kaynak kişilerle sözlü-yazılı çalışmalar yapılmasını ve derlenen bilgilerin bir kitapta toplanmasını talep etmişti.

Dönemin Enstitüsü müdürü ve şu anda Türk Halk Bilimi ABD başkanı değerli dostumuz sayın Prof. Dr. Metin EKİCİ başkanlığında oluşturulan uzman ekip, Mart 2017-Kasım 2017 arası, Kuşadası’nda 8 ay süren saha araştırması yaptı, kaynak kişilerle görüştü, ziyaretlerde bulundu, geleneksel metotlarla çalışan atölyeleri gezdi ve çok kapsamlı veriler topladı.

2018-2020 yılları arasında ise toplanan bu veriler deşifre edildi ve kitap olarak basılması için bilgiler/belgeler hazırlandı. Kasım 2020 sonunda ise 19 geleneksel meslek ve zanaat, 289 sayfalık bir kitap haline getirildi ve baskı aşamasına geldi. İşte bu hafta değerli hocalarımız Prof. Dr. Metin EKİCİ ve Doç. Dr. Sıtkı Bahadır TUTU bize bu özgün çalışmanın değişik safhalarını anlatacaklar ve son durumu bildirecekler. 11 Aralık 2020 Cuma akşamı saat 20.00 hepinizi yayınımıza bekliyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL