Kültür-Sanat

Beethoven’ın 250. doğum günü Ay ışığı Sonatı ile Asklepion’da kutlanıyor

Beethoven’ın, 250. doğum günü,  antik çağda müzikle tedavinin ilk uygulandığı sağlık merkezi Bergama’nın Asklepion Antik kentinde “Ay Işığı Sonatı” eşiğinde kutlandı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Federal Almanya Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu, Bergama Belediyesi..

Beethoven’ın 250. doğum günü Ay ışığı Sonatı ile Asklepion’da kutlanıyor

Beethoven’ın, 250. doğum günü,  antik çağda müzikle tedavinin ilk uygulandığı sağlık merkezi Bergama’nın Asklepion Antik kentinde “Ay Işığı Sonatı” eşiğinde kutlandı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Federal Almanya Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu, Bergama Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen proje, ilerleyen dönemde sergiler ve konserler ile uluslararası boyutta devam edecek.

İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Kaya Demircan, Cengiz Sayın’ın aranje ettiği Ayışığı sonatı eseri, Burcu Sayın ve Cengiz Sayın tarafından seslendirildi,  İlkyaz Mumcu’da  İngilizce sözlerini yazdı.

Bergama Asklepion ve AASSM’de gerçekleştirilen çekimler 17 Aralık tarihinde youtube kanalında gösterime sunuldu. Projeyi İzmir Vakfı , Bergama Ticaret Odası, FIJET (Dünya Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu) ve ASİTEM (Anadolu Sinema Ve Televizyoncular Meslek Birliği) destekliyor.

FIJET-Türkiye ATURJET  tarafından yapılan açıklamada; “Tüm dünyayı etkileyen pandemi döneminde; insanoğlunun sağlıklı yaşamı keşfettiği Bergama Asklepion’dan Beethoven ile seslenirken ruhumuza da  şifa olsun istedik. Bizleri yaşatmak için kendilerinden ödün veren tüm sağlık çalışanlarımıza ve ruhumuzun şifacıları tüm sanat emekçilerine en içten teşekkürlerimizle ...” ifadelerine yer verildi.

Beethoven’ın 250. Yılı kapsamında hayata geçirilen proje ile ilgili şu açıklamalara yer verildi:

“2020 yılının gündemine pandemi damga vurmasaydı hiç kuşkusuz bu yıl Beethoven adını daha çok duyacaktık. 2020 yılı Beethoven’ın 250. Yılına denk geldiği için tüm dünyada bu yıl Beethoven yılı olarak kutlanacaktı. Ancak pandemi hepimizin hayatlarını değiştirdi. 

Sağlıklı yaşamak her şeyin önüne geçti bu yıl. Tam da bu noktada Bergama çağırdı bizi. Asklepion ;antik çağın en önemli sağlık merkezlerinden biri, dünyanın ilk psikiyatri hastanesi, asırlar önce bünyesindeki seçkin hekimler ,çamur banyoları, su ve spa terapileri, meditasyon, telkin, doğal bitkisel karışımlar, masaj, aromaterapi, özel diyetler gibi günümüzde tekrar popülarite kazanan yöntemlerle hastalara şifa dağıtan bir yerdi. Ve müzikle tedavinin ilk uygulandığı yer.

BEETHOVEN’IN AY IŞIĞI SONATI MÜZİKLE TEDAVİNİN İLK UYGULANDIĞI YERDE…

Yaşadığımız bu zorlu dönem Beethoven yılına denk gelince biz de, bu büyük deha bize müzikle tedavinin ilk uygulandığı yerden seslensin, ruhlarımıza şifa olsun istedik. Beethoven’ın ünlü eseri Ay Işığı Sonatı, İzmir Devlet Opera ve Bale Sanatçıları Kaya Demircan ve Cengiz Sayın  tarafından aranje edildi. Üzerine İlkyaz Mumcu ingilizce sözler yazdı. Dünyanın çeşitli yerlerinde temsillerde yer almış sanatçılarımız Burcu Sayın ve Cengiz Sayın tarafından seslendirilerek hayat buldu. Bergama Asklepion ve AASSM’de gerçekleştirdiğimiz çekimlerle bu güzel eser filme alındı. “Where Do We Go From Here?” insanların yolunu kaybettiğini düşündüğü pandemi döneminde yolun sonunu hep birlikte aşacağımızı ve sonunda aydınlığa kavuşacağımızı anlatabilmek ve umut olmak adına hazır hale geldi…

On Point projenin fikir sahibi oldu, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Federal Almanya Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu, Bergama Belediyesi projeyi sahiplenip hayata geçirilmesini sağlayarak proje ortağı oldu. İzmir Vakfı , Bergama Ticaret Odası, FIJET (Dünya Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu) ve ASİTEM (Anadolu Sinema Ve Televizyoncular Meslek Birliği) projeye eşsiz katkılarını koydu. Medusa Medya film çekimlerimizi gerçekleştirdi.

Projenin ilk basamağı 17 Aralık 2020 günü videonun youtube yayını ile başlıyor. İlerleyen günlerde pandeminin izin verdiği ölçüde sergiler ve konserler ile uluslararası boyutta devam edecek. Kazılarını Alman Arkeolojisi Enstitüsü’nün yaptığı Bergamamızın değerlerini uluslararası boyuta taşımaktan heyecan duyuyoruz.

Videonun Linki.   https://youtu.be/bg6raHb1WSI

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL