Kültür-Sanat

Kazı Başkanı Doç.Dr. Aytaç Coşkun Zerzevan Kalesi’ni anlatacak

Pandemiye rağmen ulusal ve uluslararası ziyaretçileri,  çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması,  tanıtım faaliyetleriyle de ön plana çıkan Roma’nın sınır Garnizonu  Zerzevan Kalesi dikkat çekmeye devam ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği..

Kazı Başkanı Doç.Dr. Aytaç Coşkun Zerzevan Kalesi’ni anlatacak

Pandemiye rağmen ulusal ve uluslararası ziyaretçileri,  çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması,  tanıtım faaliyetleriyle de ön plana çıkan Roma’nın sınır Garnizonu  Zerzevan Kalesi dikkat çekmeye devam ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği  “Kadim Şehir Diyarbekir Şehir Sohbetleri”  konulu çevrim içi programa konuk olan Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’nın hikayesini anlatacak.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Covid 19 salgını nedeniyle  online düzenlediği “Kadim Şehir Diyarbekir Şehir Sohbetleri” konulu Aralık ayı programına Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı  Doç. Dr. Aytaç Coşkun  konuk oluyor.  2014 yılından beri arkeolojik kazıları sürdüren Doç. Dr. Coşkun; Diyarbakır’ın yeni çekim merkezi Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı hakkında son bulgular hakkında bilgi verecek ve yapılan çalışmaları aktaracak.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 60 dönümlük alanda yer alan ve son dönemlerde arkeolojik bulguları, çeşitli etkinlikleriyle ön plana çıkan Zerzevan Kalesi; pandemiye rağmen yurtiçi ve yurtdışı ziyaretçileriyle de dikkat çekiyor. Diyarbakır’ın yeni tanıtım yüzü ve çekim merkezi olan Zerzevan Kalesi ve Mithras Tağınağı’nı 11 ayda 156.614 yerli, 5.961 yabancı ziyaretçi olmak üzere toplam 162.575 kişi ziyaret etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kadim Şehir Diyarbekir Şehir Sohbetleri”  programına konuk olan Doç Dr. Aytaç Coşkun; Zerzevan Kalesi’ni tüm detaylarını aktarırken   sohbetin moderatörlüğünü Zuhal Çelebi Deniz üstleniyor.

Program 21 Aralık saat 18:00’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi resmi YouTube ( @diyarbakirbld ) hesabından izlenecek.

Doç.Dr. Aytaç Coşkun

Zerzevan Kalesi Hakkında:

Diyarbakır İli, Çınar İlçesi’nde yer alan Roma’nın sınır garnizonu Zerzevan Kalesi, konumu itibariyle bütün vadiye hakim, antik ticaret yolu üzerinde, geniş bir alanı kontrol altında tutan, stratejik bir askeri yerleşimdir. Antik yol güzergahında bulunan Zerzevan’ın tarihi Asur Dönemi’ne (M.Ö. 882-611) kadar gitmektedir. Pers Dönemi’nde de (M.Ö. 550-331) Kral Yolu üzerinde bulunan yerleşim alanının yol güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılmıştır. Mevcut mimari yapılar ve kazı çalışmalarında ele geçen buluntular incelediğinde M.S. 3 yy.’da Severuslar Dönemi’nde (M.S. 198-235) asıl askeri yerleşim inşa edilmiştir. Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (M.S. 491-518) ve Justinianos I (M.S. 527-565) dönemlerinde onarılarak, bazı yapılar ise yeniden inşa edilerek mevcut son haline getirilmiştir. 639 yılında İslam orduları tarafından bölgenin fethine kadar yerleşim kesintisiz kullanılmıştır.

Surlarla çevrelenmiş yerleşimde kamu yapılarının bulunduğu güney alanda, gözetleme ve savunma kulesi (güney kule), kilise, yönetim binası, arsenal, kaya sunağı gibi mimari kalıntılar yer almaktadır. Kuzeyinde ise cadde-sokaklar ve konutlar takip edilebilmektedir. Konutların bulunduğu alanda aynı zamanda su sarnıçları, yeraltı kilisesi, yeraltı sığınağı, Mithraeum bulunmaktadır. Surların dışında ise yerleşime su sağlayan kanallar, sunu çanakları ve taş ocakları vardır. Nekropol alanında ise kaya mezarları ve tonozlu mezarlar dikkati çekmektedir. Zerzevan Kalesi’nde hem yer üstü, hem de büyük bir yer altı şehri bulunmaktadır. Askeri yerleşimde dünyada bulunmuş son ve en iyi korunmuş Mithras Tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Bu önemli yapı Roma’nın doğu sınırındaki ilk tapınaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL