Kültür-Sanat

Yeni Tarsus Müzesi’nden Kültür ve Tarih Yolculuğuna davet..

 Restorasyon çalışmaları tamamlanan Yeni Tarsus Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un katılımıyla açıldı. 70 yıllık tarihi ve mimari özellikleriyle bir kültür mirası olan yapının 1954 – 2013’te Tarsus Adliye Binası..

Yeni Tarsus Müzesi’nden Kültür ve Tarih Yolculuğuna davet..
 Restorasyon çalışmaları tamamlanan Yeni Tarsus Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un katılımıyla açıldı. 70 yıllık tarihi ve mimari özellikleriyle bir kültür mirası olan yapının 1954 – 2013’te Tarsus Adliye Binası olarak hizmet verdiğini belirten Bakan Ersoy; “Tarsus Müzesinde ziyaretçileri Kültür ve Tarih Yolculuğu bekliyor” dedi.
Müze teşhirinde Paleolitik Dönem’den Cumhuriyet dönemine kadar olan süreci yansıtan ve interaktif uygulamalarla desteklenen 805 arkeolojik, 408 etnografik ve 810 sikke olmak üzere 2 bin 23 eser sergilenecek.

Müzenin yenilenmesi çalışmalarında detaylı restorasyon gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Ersoy, şu açıklamada bulundu: ”Zemin iyileştirmesi ve yalıtım uygulamaları yanında mevcut yapı ve döşemelerde güçlendirme yaptık. Yapının çatısını, harçlı imalatları ve ahşap doğramaları aslına uygun olarak yeniledik. Orta avlunun üstünü modern konstrüksiyon ile kapladık. Nihayetinde müze fonksiyonuna yönelik elektrik ve mekanik imalatları tamamladık. Teşhir ve tanzim çalışmalarımızda da çağdaş müzecilik anlayışına yakışacak özen ve hassasiyeti gösterdik.

Yapı içerisinde Prehistorik Dönem’den Helenistik Dönem’e, Tunç Evi Canlandırma Odası’ndan Ashab-ı Kehf Canlandırması’na, Roma ve Doğu Roma Karma Salonu’ndan İslami Dönem Anlatımı’na, Tarsus Mutfak Kültürü’nden, Yörük ve Giyim Kültürü’ne kadar uzanan, dönemsel özellikleri, yaşamları, tarihi ve kültürleri yansıtan bölümler ve canlandırmalar var. Görsel ve işitsel sistemler ile desteklenen, görerek, hissederek, öğrenerek gerçekleşecek bir kültür ve tarih yolculuğu ziyaretçilerimizi bekliyor. 2 bin 23 eserin sergileneceği ve mescidinden hediyelik eşya dükkânı, kafesi, bebek bakım odası, engelli vatandaşlarımız için asansörüne kadar gerekli tüm sosyal donatıları tamamlanmış olan Tarsus Müzesi ile Mersin’e 32 milyon 250 bin liralık yatırım yapmış olduk.”

Çağdaş müzecilik anlayışıyla, teşriften teknoloji kullanımı ve günün gereklerini tüm müzeler için bir standart haline getirmek üzere yenileme çalışmaları yaptıklarını anlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Yeni açtığımız müzelerde de bütün bu modern altyapıyı inşa etmeye özen gösteriyoruz. Dünyanın en büyük havaalanı müzesi olan 1000 metrekarelik İstanbul Havalimanı Müzesi gibi projelerle müzecilikte öncü yaklaşımları hayata geçirirken, çok lisanlı elektronik sesli rehberlik sistemi ile müze ve ören yerlerimizi ziyaretçilerin ilgi ve merakına en üst düzeyde cevap verecek şekilde donatmayı sürdürüyoruz. Teknoloji kullanımı noktasında şunu da özellikle belirtmek isterim ki, önde gelen 32 müze ve ören yerimiz, sanal ortamda da gezilebilmektedir, sanalmuze.gov.tr web sayfası üzerinden sunduğumuz bu hizmet yaklaşık 11,5 milyon ziyaretçi rakamına ulaşmıştır.”

“Ziyaretçi memnuniyeti iki kat artmıştır”

Bakan Ersoy, teknoloji kullanımı konusunda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vererek, “Yine olası eksiklerin giderilmesi ve sürekli denetimin sağlanabilmesi adına, müze ziyaretçilerinin deneyim, öneri ve şikâyetlerini paylaşmalarını sağlayan sistemi hizmete aldık. Paylaşım konusuna dair yapılan işlemleri sürekli takip ettiğimiz ve ilgili vatandaşımızı da bilgilendirdiğimiz bu sistem sayesindedir ki şikâyetlerin hızla çözümlenmesi sağlanmış, ziyaretçi memnuniyeti iki kat artmıştır.” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL