Güncel

Polatoğlu’na Profesyonel Turist Rehberlerinden tepki yağıyor..

Hem seyahat acentası sahibi hem de turist rehberi olan Cem Polatoğlu’nun TUREB Başkanı Suat Tural ile çevrim içi gerçekleştirilen  toplantıdan aktardığı  izlenim ve eleştirilere rehberler camiasından gelen tepkiler çığ gibi..

Polatoğlu’na Profesyonel Turist Rehberlerinden tepki yağıyor..

Hem seyahat acentası sahibi hem de turist rehberi olan Cem Polatoğlu’nun TUREB Başkanı Suat Tural ile çevrim içi gerçekleştirilen  toplantıdan aktardığı  izlenim ve eleştirilere rehberler camiasından gelen tepkiler çığ gibi büyüyor.  İşte profesyonel Turist Rehberi Doç.Dr. Ali Türker’in Polatoğlu’na yanıtı….

Nilgün Atar- turizmhaberleri.com-haber merkezi

Koronavirüs’ün mutasyona uğraması ile tüm dünya ve ülkemiz alarma geçti. Şimdi birlik beraberliğin tam zamanı;  tüm dünya salgına karşı hayatta kalma mücadelesi veriyor ancak desteksiz kalan turizm sektörü el ele vermek yerine; tartışmaların, kırgınlıkların baş aktörü olmaya devam ediyor. Seyahat acentaları ve rehberler aynı geminin esas kaptanları ancak sorunları yıllardır çözülemeyen sektör temsilcilerinin “sen ben- patron-eleman” çekişmeleri ve yılların sorunsal birikimi, meslek örgütlerinin kriz yönetimindeki yetersizliği, tüm otoriteler tarafından yok sayılmanın yarattığı sahipsizlik duygusu, kapalı ofis kapıları ve gelecek endişesi dünyanın en büyük krizinde sektörü iki kat vurdu. Bu acımasız tablonun yarattığı gerginlik seyahat acentaları ve rehberleri karşı karşıya getirdi..

İşte Polatoğlu’nun yazısı ve Profesyonel Turist Rehberi Doç.Dr. Ali Türker’in yanıtı….

Acenta Yoksa Rehber de Yok…!

 

Profesyonel Turist Rehberi Doç. Dr. Ali Türker’in sosyal medyada yayınlanan yanıtının tamamı şöyle:

Cem Polatoğlu benim şahsen tanışma fırsatı bulamadığım ama sosyal medyadan takip ettiğim ve turizm alanındaki sözlerine değer verdiğim bir insandır. Geçenlerde TUREB başkanı Suat Tural ile yapmış oldukları bir toplantıyla ilgili eleştirilerini yazmış.


Suat Bey’e yapılan eleştiriler onu bağlar, kendisi isterse cevap hakkını kullanır ya da kullanmaz. Ama ben Cem Bey’in yazısını üzülerek okudum. Kendisinin de rehber olduğunu ifade eden bir insanın bu düşüncelere nasıl sahip olabildiğini hayretler içinde gördüm.


Bu nedenle Cem Bey’in sorularına naçizane kendi açımdan cevap vermek isterim:
1. Çanta rehber, sepet rehber, gölge rehber yoktur. Bakanlıktan belgeli turist rehberi vardır. Ve turlarda rehberlik bilgilerini vermeye tek yetkili olan kişi odur. Bunu da 1618 sayılı kanunun 10. Maddesinin “a” fırkası söyler. Yani rehber yasası değil, acenta yasası söyler. Nedeni basittir. Kendi ülkenizi anlatmayı başka ülkenin insanına bırakamazsınız. Bu konuda geçmişte pek çok sorun da yaşanmıştır. Eğer nadir dilden tura çıkacaksanız ortak bir dil bulur (örneğin; İngilizce, almanca vb.) o dilde bir rehber bulur, grubun başına da çevirmenlik işini yapacak, çoğunlukla tur operatörünün görevlendirdiği bir tur lideri koyarsınız. “Çanta rehber” veya benzeri şekilde ifade edilen uygulamalara sektör göz yumsa da bu uygulamayı yapan acenta da rehber de suç işlemektedir.
Biri gelip size “acentaya ihtiyacımız yok. Biz zaten gezeceğiz. Bize TURSAB plakanı ver. Gerisine karışma” diyebiliyor mu? Çanta acenta olabiliyor mu? Grubun yanında gezen ve sadece gerektiğinde belgesini gösteren kişinin kendi mesleğine saygısı yok demektir. Böyle insanlarla çalışmayın. Tutun İngilizce rehber ama tam anlamıyla bir rehberlik hizmeti bekleyin. Diğer eleman çeviri hizmetini yapsın.


2. Nadir dillerde kurs açmayla bu dil sorunun çözmeniz mümkün değildir. Adı üzerinde nadir dil olduğu için o dilleri bilen ve rehberlik yapmak isteyen insan bulmak çok zordur. Çözüm yukarıda anlattığım yöntemdir.


3. Ender dillerde rehberlerin talep ettikleri ücreti bilmem ama fiyatı piyasa belirliyor. Eğer o ücretler ödeniyorsa veren acenta var demektir. Aynı şekilde taban yevmiye altını acenta önerebiliyorsa kabul eden rehber olduğu gibi.


4. 587 TL çok yüksek gibi mi görünüyor? Cem bey de rehber olduğunu ifade etmiş. Benden çok daha iyi bildiğine eminim. Bir rehber yılın 365 günü çalışmaz. Yılda ortalama 150 günü doldurabilen rehber geçimini ancak sağlar. 150×587=88.050/12= aylık 7337,5 TL bu miktarın da günümüz koşullarında bir rehberin geçimi için çok yüksek olmadığını kabul edersiniz diye tahmin ediyorum ki pek çok rehberin 150 günün altında çalıştığını da vurgulamak gerekir.


5. Türkçe rehberlik istemişsiniz. Peki ama sizin istediğiniz olsa Türkçe rehberlik ücreti daha mı düşük olacak? Neden? Verilen hizmete mi dile mi para ödüyorsunuz?


6. Rehber gerekmeyen turlar demişsiniz. Turist rehberini sadece anlatım yapan kişi olarak görüyorsanız haklısınız ama rehber turunuzu emanet ettiğiniz kişidir. Anlatımdan başka da pek çok sorumluluğu vardır.


7. Rehbere ihtiyaç olmayan turlarda rehber alınmamasını dünyadan örnek vermişsiniz. Peki ama biri gelse “biz mahallece arkadaş grubu geziyoruz” dese acenta gerekir mi? Arkadaş grubunda belki şoförü de rehberi de vardır ve hep beraber acenta ve rehbere ihtiyaç duymadan gezmek isterler. Belki de hiçbir maddi kazançları yoktur. Yine de acenta belgesi aramalı mıyız?


8. Ben öğretim üyesi olduğum eğitim kurumunda senelerdir TURSAB’ın aldığı karara saygı duyarak “tur acentanın işidir” diyerek okul gezisi düzenlemiyorum. Aynı saygıyı acentacılardan rehberlik mesleği için de beklemek çok mu?
Bu sektörün iki vazgeçilmez ayağıdır acentalar ve rehberler. Bu zor günlerde birbirleriyle uğraşmak yerine sektörün sorunlarına karşı birlikte uğraşmalarının daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.

Doç.Dr. Ali TÜRKER
Turist Rehberi

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL