Güncel

Türkiye’ye gelen tüm yolculara PCR testi zorunlu oldu

Türkiye’ye gelen tüm yolculara PCR testi zorunlu oldu

Covid 19 salgını ile mücadele kapsamında 28 Aralık tarihi itibariyle Türkiye’ye hava yolu ile gelecek olan yolcuların uçak biniş öncesi son 72 saatte alınacak negatif PCR testi sonuç belgesi istenecek.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi,  Sağlık Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda alınan kararı sosyal medyada şöyle duyurdu:
“Artık PCR testi zorunluluğu var. Kovid ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığımızın isteği doğrultusunda 28 Aralık tarihinden itibaren Türkiye’ye havayolu ile gelecek tüm yolcularımızdan uçak biniş öncesi son 72 saatte alınmış PCR (-) sonuç belgesi istenecektir.”
THY tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kurallara istinaden, Türkiye’ye gerçekleştirilecek seyahatler için bazı kurallar uygulanmaktadır. Tüm yolcularımızın yasa gereği aşağıdaki kurallara uyması zorunlu olduğundan, sizleri seyahatinizden önce bu kurallar hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

  • 28 Aralık 2020 tarihi itibarıyla yurt dışından Türkiye’ye giriş için, uçuştan önceki 72 saat içerisinde yapılmış ve negatif sonuç alınmış PCR testinin uçağa binmeden önce ibraz edilmesi zorunludur. Negatif PCR testi ibraz etmeyen kişiler, uçuşa kabul edilmeyecektir. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.
  • Havalimanları ve uçuşlarda tüm yolcularımızın maske takması gerekmektedir.
  • Yolcularımız Türkiye varışlı uçuşlarında “yolcu bilgi formu” dolduracaktır.
  • Tüm yolcularımız ve havayolu personeli sağlık taramasından geçirilecektir.

Birleşik Krallık/Danimarka/Güney Afrika çıkışlı Türkiye varışlı uçacak yolcularımızın dikkatine:

  • Son 10 gün içerisinde Birleşik Krallık/Danimarka/Güney Afrika’da bulunan ve Türkiye’ye uçacak tüm yolcularımızın, uçuştan önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi ibraz etmeleri gereklidir.
  • Bu ülkelerden uçuş yapacak yolcularımızın, Türkiye’ye girişin ardından beyan edilen ikamet adreslerine giderek 7 günlük izolasyona girmeleri gerekmektedir. 7. günün sonunda yeniden yapılacak PCR testinin de negatif çıkması halinde, kişisel izolasyon sona erecektir. Pozitif test sonucu alınması halinde filyasyon ekipleri devreye girecek ve durum yakın takibe alınacaktır.

Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda HES kodu alınması zorunludur. Yabancı yolcularımız için Hes Kodu zorunluluğu yoktur.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL