Güncel

Turizmcilerin Hayatı Eve Sığar mı….!

Turizmcilerin Hayatı Eve Sığar mı….!

2020 yılında mücadele ettiğimiz pandemi sürecini çok geniş bir açıdan ve çarpıcı detaylarla gözden geçiren yazarımız A Nejat Şardağı; “pandemiden en çok etkilenen turizm sektörüne bilimin ışığı altında karar alan yöneticilerin  pusula olması, yol göstermesi ve desteklemesi sonucunda turizmcilerin Hayatı Eve Sığacaktır.” dedi.

Roma mitolojisinin tanrılarından Janus’a atfedilen pek çok hikaye bulunduğunu belirten Şardağı; “bunlardan biri  iki yüzü olan Janus’un, bir yüzü geçmişe bakarak ders almayı, diğer yüzü de çıkarılan dersten geleceği daha sağlıklı görmeyi temsil etmesidir. Janus’un bu hikayesinden esinlenerek bazı batı dillerinde yılın ilk ayına january, janvier adı verilmiştir. 2020 yılında yaşadıklarımızdan  ders alarak yine zor geçeceğini öngördüğümüz 2021 yılına ilk aydan itibaren daha iyi hazırlanmamız, dersimizi iyi çalışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. İşte Şardağı’nın üzerinde dikkatle düşünülmesi ve ders alınması gereken yazısı:

A.NEJAT ŞARDAĞI- turizmhaberleri.com- İzmir

.HAYAT EVE SIĞAR MI?

Benim evim dört duvarla çevrili, ailemle yaşadığım yerle sınırlı değil; evimiz ülkemin, tüm insanlığın barındığı dünyamızdır. Dünyada olup biten neredeyse her şey yaşadığım yere doğrudan ya da dolaylı yollardan haber olarak ulaşır.

Küresel ısınma, çevre sorunları, kuraklık tüm canlıları tehdit ederken, yaşadığımız bu dönemde özellikle insanları hedef alan pandemi, kurumsal olduğu kadar bireylerin farkındalık yoksunluğu nedeniyle bir süre daha tehdit olamaya devam edecek gibi…

Güneş, yıldızlar ve ağaçların yosun tutan yerleri yön bulmamız için doğal işaretlerdir. Ancak, denizlerin karanlık ve yağmurlu gecelerinde pusula gezginlere yol göstermiştir. Gezgin notlarının turizmin tohumlarını attığını düşünürüm. İşte bu nedenle turizmin gelişmesinde pusulanın etkisi inkar edilemez sanırım.

Pusula ve gelişen teknoloji turizm sektörünü dünyanın en büyük endüstrisine dönüştürmüştür. Ekonomik, sosyal ve sağlık gibi ani değişikler gösteren hassas yapısı gereği, pandemi bu sektörün en büyük yarayı almasına neden olmuştur. Aşı haberleri peş peşe umut verirken gölgede kalan bazı haberlere dikkatinizi çekmek isterim.

Almanya’da bulunan aşının -70 derecede saklanmasının gerekmesi üzerine hızla bu koşullara uygun buzdolabı üretimine geçen, başta buz paten sahaları olmak üzere 440 sabit ve pek çok gezici aşı ekibi yanında askeri nakliye uçakları ve diğer nakliye araçlarını hazır tutan Almanya, günde yaklaşık 250 bin kişiyi aşılayabileceklerini açıkladı.

https://www.bfmtv.com/international/europe/allemagne/covid-19-comment-l-allemagne-se-prepare-a-vacciner_VN-202012160030.html

83 milyon nüfusu olan Almanya’da haziran ayına kadar tatil günleri dahil her gün aşı yapılsa 45 milyon kişiye ulaşılabilir. Bu rakam % 60 sürü bağışıklığının altındadır.

Ülkemizi en çok ziyaret eden Avrupalı turistlerden ilk sırayı Almanların, ikinci sırayı ise  İngilizlerin aldığını ve İngiltere nüfusunun da yaklaşık 56 milyon olduğunu biliyoruz. En çok turist aldığımız bu iki Avrupa ülkesinin tüm olanaklarına ve gelişmişliğine rağmen bilimsel açıklamalara göre en az toplumun % 60’ının aşılanması -aynı zamanda ilk aşının süresinin 6 ay olduğu düşünülürse- 2021 yılının ilk yarısının turizm açısından pek aydınlık olmayacağını söyleyebiliriz.

Kaybolmak nerede olduğunu bilememektir. Pusula, kaybolmadan hedefe ulaşmamızı sağlar. Bilimin ışığı altında karar alan yöneticilerin pusulamız olması; turizmcilerin kaybolmasını önleyecek ve ancak o zaman turizmciler için hayat eve sığacaktır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL