Güncel

ATURJET: Geçmiş olsun Hırvatistan…

Hırvatistan 6.3 şiddetindeki depremle sarsıldı. Deprem Petrinja,  Sisak, Glina ve çevresinde büyük hasara neden oldu.  FIJET Türkiye-Aturjet Başkanı Delal Atamdede; “Yılbaşı öncesi Hırvatistan’da meydana gelen deprem hepimizi derinden üzdü, depremde..

ATURJET: Geçmiş olsun Hırvatistan…

Hırvatistan 6.3 şiddetindeki depremle sarsıldı. Deprem Petrinja,  Sisak, Glina ve çevresinde büyük hasara neden oldu.  FIJET Türkiye-Aturjet Başkanı Delal Atamdede; “Yılbaşı öncesi Hırvatistan’da meydana gelen deprem hepimizi derinden üzdü, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz,  bu zor günlerin en az kayıpla aşılmasını umut ediyoruz.” dedi. FIJET Genel sekreteri Marijana Rebic ise bölgeden deprem ile ilgili detayları aktardı.

Nilgün ATAR- FIJET Türkiye- ATURJET Onursal Üyesi

Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz şu günlerde meydana gelen deprem,  tüm insanlığın dayanma gücünü daha da zorluyor. Sabrımızın, umutlarımızın, gücümüzün sınandığı bir yıl olan 2020’yi uğurlamak üzere olduğumuz şu günlerde Hırvatistan’da dün meydana gelen deprem yeni bir yıla hazırlanan insanlarda ” artık bu felaketler bitsin” dedirtti. Türkiye olarak aynı acıları kısa süre önce yaşadık. Hırvatistan’daki FIJET Üyesi dostlarımıza ve vatandaşlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

GEÇMİŞ OLSUN HIRVATİSTAN..

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET’in  Türkiye temsilcisi  ATURJET ( Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Delal Atamdede; “tüm dünyada olduğu gibi koronavirüs  salgınına rağmen yeni bir yıla hazırlanan Hırvatistan’da meydana gelen 6.3 şiddetindeki deprem FIJET Türkiye- ATURJET Ailesi olarak hepimizi derinden üzmüştür. Hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz, en az kayıpla bu zor günlerin aşılmasını umut ediyoruz. Hırvatistan’dan bizleri arayarak bilgilendiren FIJET Genel Sekreteri Marijana Rebic ve FIJET Üyesi Tina Cubrilo’ya da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” açıklamasında bulundu.

KARA GÜN DOSTU TÜRKİYE’DEN HIRVATİSTAN’A DESTEK…

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç ile  telefonda  görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan; Hırvatistan’da meydan gelen deprem dolayısıyla, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanoviç’e ve Hırvat halkına geçmiş olsun dileklerini iletti Türkiye’nin “kara gün dostu” olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, arama kurtarma başta olmak üzere gerekebilecek tüm yardımları temin etmeye hazır olduklarını ifade etti.

FIJET GENEL SEKRETERİ REBİC, DEPREM DETAYLARINI AKTARDI

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FIJET Genel Sekreteri Marijana   Rebic; Hırvatistan’da dün meydana gelen deprem ile ilgili şu bilgileri aktardı: “6.3 şiddetindeki deprem Hırvatistan’ın orta kesimini vurarak başkentin güneydoğusundaki Petrinja, Sisak, Glina , Zagorje ve çevresinde binalara büyük hasar verdi.  Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Başbakan Andrej Plenkoviç ve diğer bakanlar depremden sonra Petrinja, Sisak ve Glina’ya gelerek incelemede bulundular. Bölgede 5.0 şiddetinde çok sayıda sarsıntı devam etti, özellikle Petrinja merkezindeki binaların çoğunun kullanılamayacak hale geldi. Zagreb’in 48 kilometre güneydoğusunu vuran depremde ilk belirlemelere göre   yaklaşık 25.000 nüfuslu Petrinja kasabasında 12 yaşındaki bir kız öldü. Glina kasabası yakınlarında neredeyse yok olan bir köyde altı kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi hastaneye kaldırıldı.” ifadelerine yer verdi.

Tüm acil servislerin an itibariyle sahada faaliyette olduğunu belirten Rebic; “Sisak kasabasındaki hastane de ağır hasar aldı, hastalar askeri helikopter ve Zagreb’deki ambulanslarla tahliye edildi. Hırvat ordusu bölgede kurtarma operasyonuna yardım ediyor. Ayrıca Sivil Koruma Karargahı, Hırvat Dağ Kurtarma Servisi Ekipleri HGSS, Kızıl Haç, çok sayıda gönüllü Petrinja ve çevre bölgelere yardım etmek için durmadan çalışmaktalar.” dedi.

Koronavirüs hastaları için acil bakım merkezine dönüştürülen Zagreb’deki Arena  spor salonuna depremden etkilenen Sisak-Moslavina ilçesinden koronavirüs hastalarının nakline  başlayacağını belirten Rebic; “deprem evleri yıktı, ölümlere neden oldu. Ölü sayısının düşük olmasını umut ediyor, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum.  Üyemiz Tina Cubrilo ve beni arayan herkese nazik mesajları ve ilgileri için teşekkür ederiz. Umut, hepimiz için daha iyi bir geleceğin başlangıcıdır.” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL