Güncel

Turizm sektörü için Pandemide ne yaptınız.!

Turizm Meslek Örgütleri başta olmak üzere, turizm STK’ları, TOBB Turizm Meclisi, Ticaret Odaları ve bünyelerindeki Turizm Meslek Komitelerinin Pandemi süreci boyunca yetersiz kaldığına dikkat çeken Nilgün ATAR,”turizm sektörü umutla hatırlanmayı..

Turizm sektörü için Pandemide ne yaptınız.!

Turizm Meslek Örgütleri başta olmak üzere, turizm STK’ları, TOBB Turizm Meclisi, Ticaret Odaları ve bünyelerindeki Turizm Meslek Komitelerinin Pandemi süreci boyunca yetersiz kaldığına dikkat çeken Nilgün ATAR,”turizm sektörü umutla hatırlanmayı ve sesinin duyulmasını bekliyor. Pandemiden aldığımız derslerle, somut çözümler yaratarak, kısır döngülerden kurtularak , sektöre iyi gelecek yeni reçeteler ve ekonomik desteklerle başlamalıyız yeni bir yıla.” dedi.

NİLGÜN ATAR

Geçen sene yeni yıla girerken ne büyük umutlar, hayaller içindeydik.  Ancak 2020 ile birlikte kara bir felaket senaryosunun tam ortasında bulduk kendimizi. Dünya büyük bir sınav veriyor ve halen devam ediyor mücadelemiz. 2020 ders aldığımız, yaşadıklarımız üzerine çokça düşündüğümüz, ortama uyum sağlamaya çalıştığımız ve en dibi gördüğümüz bir yıl oldu. En sevdiğimiz dostlarımızı kaybettik, ne çok özlemini çektik en yakınımızdakilerin bile, bir kafede  dostlarla kahve içmek, seyahat etmek şu an için hayal.  Maske ve mesafeden ibaret oldu tüm yaşantımız. İş yerlerimizi kapadık, evde oturarak işimizi nasıl değiştirip dönüştürebiliriz diye düşünmeye başladık.

TURİZM SEKTÖRÜ UMUTLA DESTEK BEKLİYOR

Her şeye rağmen yine umutlarla karşıladık 2021 yılını. Pandemiden en ağır darbeyi alan turizm sektörü yeni yılda; yeni stratejiler, işe yarayacak gerçek destekler bekliyor. Bütün bir yıl sesini Bakanlığa, meslek örgütlerine, Cumhurbaşkanlığına duyurmaya çalışan turizmciler  çaresiz ama yine de umutlu. Çünkü umutlu olmak hayatta ve ayakta kalmanın tek şartı. Umutsuzluk yok olmaktır.

TURİZM MESLEK ÖRGÜTLERİ PANDEMİDE SINIFTA KALDI

Pandemide turizm meslek örgütleri tüm yıl boyunca yetersiz kalmanın ötesinde kısır çekişmelerin de ana kaynağı oldu. Özellikle  mevcut TÜRSAB Başkanı  pandemi öncesinde ve pandemi sürecinde tam anlamıyla sınıfta kaldı. Seçimlerde en ufak  şansı yok. Seyahat acentaları istikrar olsun diye yeniden seçerse de sektörün pandemisi olur bu seçim sonucu.

TUREB Başkanı da pandemi sürecinde yok görünümündeydi. Turist Rehberleri sessizlik ve endişe içinde tamamladı 2020 yılını.

TÜRSAB BTK’lar ve Rehber Meslek Odaları pandemide  sesssizliklerini korudular. Pandemi sektör için çalışmaya fikir üretmeye, yol haritası çıkarmaya,  raporlar hazırlamaya ve sonuçları açıklamaya, sektörün durumuna dikkat çekmeye  engel değildi.  Tüm bunları yapacak oldukça geniş zamanımız vardı.

Turizm STK’larının 1 yıllık pandemi döneminde neler yaptığını da sorgulamak gerekiyor. Cevabını sizlere bırakıyorum. Tüm turizm STK’larını gözünüzün önüne getirin ve 1 yıl boyunca neler yaptıklarını, ne tür projeler ürettiklerini,  sektörün sesini duyurmak için ne kadar çaba gösterdiklerini düşünün.

TOBB Turizm Meclisi de sınıfta kalmıştır. Pandemi süreci boyunca TOBB Turizm Meclisi olarak ne zaman ve kaç toplantı yapmışlardır, ne tür kararlar alınmıştır, sektörün sorunlarıyla ilgili yetkililere ne tür uyarı ve önerilerde bulunulmuştur. Ticaret Odaları ve odalar bünyesinde faaliyet gösteren Turizm Meslek Komitelerinde pandemi ile ilgili yapılan çalışmalar, toplantılar da bu sorgulamaya dahildir.

Özetle herkes sorsun kendine:  “TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN PANDEMİDE  NE YAPTIM?…”

Bu sorunun yanıtı turizmcilerin içinde bulunduğu yalnızlığın ve sahipsizliğinin de karşılığı olacaktır. 

Zor geçen bir seneden aldığımız derslerle, somut çözümler yaratarak, kısır döngülerden kurtularak  sektöre iyi gelecek yeni reçetelerle başlamalıyız yeni yıla.

Turizmhaberleri.com Ailesi olarak, 2021 YILININ ÜLKEMİZE VE TÜM DÜNYAYA SAĞLIK, MUTLULUK, ÖZGÜRLÜK, BOLLUK VE BEREKET GETİRMESİNİ DİLİYORUZ.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL