Güncel

ATURJET: Üyemiz Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz

Mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp,  kalp krizi nedeniyle vefat etti.   73 yaşında İstanbul’da hayata gözlerini yuman Alp’in Cenazesi 11 Ocak tarihinde  Aydın Kuşadası’nda toprağa verilecek. ..

ATURJET: Üyemiz Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz

Mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp,  kalp krizi nedeniyle vefat etti.   73 yaşında İstanbul’da hayata gözlerini yuman Alp’in Cenazesi 11 Ocak tarihinde  Aydın Kuşadası’nda toprağa verilecek.  ATURJET Başkanı Delal Atamdede; “derneğimizin çok kıymetli üyesi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’ın beklenmedik vefatı bizleri derinden üzmüştür. Değerli çalışmaları ve fikirleriyle sonsuza kadar sevgiyle anılacaktır” dedi.

Mimarlık, şehircilik,  doğal ve kültürel mirasın korunması gibi alanlarda faaliyet gösteren birçok kuruluşun üyesi olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, mimari projeleriyle ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazandı.  FIJET Türkiye- ATURJET (Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin de üyesi olan Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp, Doğu Arabistan’da Mimari Miras (1990) isimli kitabı yazmıştır. Alp, 1994 yerel seçiminde, MHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmuştu.

Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp- Delal Atamdede

ATURJET: DAİMA SEVGİ VE SAYGIYLA ANILACAKTIR..

FIJET Türkiye- ATURJET (Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) Başkanı Delal Atamdede ;“derneğimizin çok kıymetli üyesi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’ın beklenmedik vefatı bizleri derinden üzmüştür. Yurtiçi ve yurtdışında hayata geçirdiği güzel projeleri, değerli fikirleri ve çalışmaları ile sonsuza kadar sevgi ve saygıyla anılacaktır.Ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

ONURSAL BAŞKANIMIZI KAYBETTİK

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz ise Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp’ın vefatından duyduğu üzüntüyü belirterek şu açıklamada bulundu: “2011 yılında kurulan Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği’nin; 30.04.2012 tarihinde “ Onursal Başkanlığı” nı kabul ederek bizi onurlandıran, derneğimize büyük değer katan, dünyaca ünlü mimarımız, büyüğümüz ve gerçek dava adamı sayın AHMET VEFİK ALP beyefendinin Hakk’a yürüdüğünü öğrendik ve derin üzüntü içerisindeyiz. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabır dileriz. Mekanı cennet olsun ve nurlarda yatsın. Büyük TÜRK milletinin başı sağ olsun.”

AHMET VEFİK ALP HAKKINDA:

1948 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Vefik Alp, 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu., 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu. İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerika’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı.

1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve  7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki “Uluslararası Mimarlık Akademisi” profesörlüğüne getirildi. Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. 1996 yılında T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğü’ne getirilen Alp, aynı yıl Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği’ne ve bunu takiben Güney Avrupa Direktörlüğü’ne oybirliği ile getirilmiştir.

Turizmhaberleri.com Ailesi olarak, değerli bilim insanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’e Allah’tan Rahmet, ailesine, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL