Güncel

Rekabet Kurulu’ndan Whatsup ve Facebook’a soruşturma

Son günlerde whatsup ve facebook kullanıcılarını tedirgin eden verilerin paylaşımına yönelik uygulama ile ilgili tartışmalar Rekabet Kurulu’nu harekete geçirdi. Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatarak WhatsApp verilerinin..

Rekabet Kurulu’ndan Whatsup ve Facebook’a soruşturma

Son günlerde whatsup ve facebook kullanıcılarını tedirgin eden verilerin paylaşımına yönelik uygulama ile ilgili tartışmalar Rekabet Kurulu’nu harekete geçirdi. Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatarak WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin kullanıcılara yapılan bilgilendirmede;  WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları konusunda uyarı yapılmaktaydı.  Whatsup gruplarında  sözleşme uyarısı tartışılırken whatsup üyeliğinden ayrılanlar da arttı.

Bu gelişmeler Rekabet Kurulu’nu hareket geçirdi. Rekabet Kurulu  4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla Facebook ve Whatsup hakkında resen soruşturma açıldığını duyurdu.

Rekabet Kurulu tarafından yayınlanan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL