Güncel

Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1.Kılıçaslan’ın kayıp Mezarı Silvan’da bulundu

Anadolu Selçuklu hükümdarı 1. Kılıçarslan’ın Diyarbakır Silvan’daki kayıp mezarı, Dicle Üniversitesi’nin çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkarıldı. Anadolu tarihine ışık tutacak bu önemli keşif ile ilgili haber tüm ülkede ve Diyarbakır’da..

Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1.Kılıçaslan’ın kayıp Mezarı Silvan’da bulundu

Anadolu Selçuklu hükümdarı 1. Kılıçarslan’ın Diyarbakır Silvan’daki kayıp mezarı, Dicle Üniversitesi’nin çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkarıldı. Anadolu tarihine ışık tutacak bu önemli keşif ile ilgili haber tüm ülkede ve Diyarbakır’da sevinçle karşılandı.

Mezar yeri tespit çalışmaları kapsamında, Silvan Merkez’de bulunan 2 tarihi mezarda başlatılan kazı çalışmasının 8 günde tamamlandığını belirten Dicle Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakoç;  haberi sosyal medyadan şöyle duyurdu:

“Güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Anadolu Selçuklu hükümdarı I. Kılıçarslan’ın Silvan’daki kayıp mezarı DİCLE Üniversitemizin çalışmaları sonucu tespit edildi#KilicarslanSilvan#dicleuniversitesi — Mehmet Karakoç (@Mehmett_Karakoc)” 

ANADOLU TARİHİNE IŞIK TUTACAK…

‘Sultan 1. Kılıçarslan’ın, Habur Çayı’nda boğularak şehit olduğu ve Silvan’da defnedildiğinin bilindiğini ama mezar yeri bir türlü tespit edilemediğini belirten Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç; “2 tarihçi, 1 sanat tarihçisi, 1 arkeolog ve 1 yazma eser uzmanından oluşan komisyonumuz, veriler ışığında Silvan’daki muhtemel yerleri inceledi. Yöre halkıyla hep temas halinde olundu. Güzel haber bu hafta içinde geldi. Silvan merkezindeki Orta Çeşme Parkı’ndaki türbede iki mezarın, Kılıçarslan ve kızı Saide Hanım’a ait olduğu komisyonumuz tarafından belirlendi. Anadolu tarihine ışık tutacak olan bu gelişmenin Diyarbakır ve Silvan için hayırlı neticeler vereceğini temenni ediyor, başta Valimiz Münir Karaloğlu olmak üzere katkı sunan herkese Üniversitem adına teşekkür ediyorum.”açıklamasında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL