Güncel

Nisan ayı itibarıyla sezonun açılacağını düşünüyoruz.

2021 turizm sezonuna yönelik öngörülerini paylaşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  “Bu hafta itibarıyla aşılama başlayacak. Mart ayında vaka sayısında 2 binli rakamlara ineriz. Nisan ayı itibarıyla sezonun..

Nisan ayı itibarıyla sezonun açılacağını düşünüyoruz.

2021 turizm sezonuna yönelik öngörülerini paylaşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  “Bu hafta itibarıyla aşılama başlayacak. Mart ayında vaka sayısında 2 binli rakamlara ineriz. Nisan ayı itibarıyla sezonun açılacağını düşünüyoruz. 2021 de yüzde 100’lük bir büyüme ile 31 milyonluk turist sayısını geçeceğimizi, 23,5 milyar doları geçeceğimizi umuyoruz.” açıklamasında bulundu.

2021’de turizmde V çıkışı beklediklerini belirten Bakan Ersoy; . Vaka sayıları önlemlerle hızlı bir şekilde aşağıya iniyor. Her ülkenin nüfusuyla orantılı bir hesaplama yöntemi var. Bu hafta itibarıyla aşılama başlayacak. Mart ayında vaka sayısında 2 binli rakamlara ineriz. Nisan ayı itibarıyla sezonun açılacağını düşünüyoruz. Toplum disiplini ile alakalı bir konu. Sadece bizim ülkemizle alakalı bir konu değil. Yurt dışındaki vaka sayıları da önemli rol oynayacak. 2019 rakamlarını 2021’de yakalama şansımız yok ama yüzde 100’lük bir büyüme ile 31 milyonluk turist sayısını geçeceğimizi, 23,5 milyar doları geçeceğimizi umuyoruz. Ay ay olan gelişmelerle rakamları takip edeceğiz.”dedi.

Bakan Ersoy, 2020’ye turizmde büyük hedeflerle başladıklarını ama salgın dolayısıyla hedeflere ulaşılamadığını belirterek, şunları söyledi:

“Uluslararası turizm gelirlerinde yüzde 88’lik bir daralma oldu. Türkiye ile kıyaslandığında biz Yunanistan, İspanya gibi ülkelere göre nitelikli turist getiren ülkeleri rakip alıyoruz ve gelir seviyesi yüksek turist getiren ülkeler sınıfına girdi Türkiye. Oralarda turizm gelirlerinde yüzde 80’lik bir daralma olduğunu görüyoruz. Türkiye 2020’de 15,5 milyon yurt dışı ziyaretçi elde edecek ve yüzde 70’lik daralma ile seneyi kapatacak. Gelirlerde 11 milyar doların üzerinde bir rakam bekliyoruz. Dünyada turizmdeki yüzde 80 daralmaya karşı, Türkiye yüzde 20’lik performansla ve yüzde 68 daralmayla bu seneyi kapatacak gibi görünüyor. Ay sonunda açıklanacak verilerle bunu görmüş oluruz.”dedi.

Turizmde sektöre verilen destekler hakkında da bilgi veren Bakan Ersoy, seyahat acentelerine, turist rehberlerine çeşitli destekler verdiklerini, işletmelerin arazi kullanım bedellerine, konaklama vergilerine yönelik kolaylıklar sağladıklarını ve çeşitli düzenlemeler yaptıklarını anımsattı. Bakan Ersoy, havayolu şirketlerini de desteklediklerini belirterek, Türk kökenli yabancı bayraklı hava yolu şirketleri arasında bulunan dört büyük tur operatörüne iki etapta orta vadeli kredi desteği verildiğini, bu şirketlerin bünyelerinde 160 uçak barındırarak, resort bölgelerine bu uçaklarla turist taşıdıkları için önemli olduğunu kaydetti.

TURİZM TANITIMINDA TEK SESLİLİĞE GEÇİYORUZ

Bakan Ersoy, 2021’de Türkiye’nin zengin ürün ve destinasyon çeşitliliği ve dünya turizminin değişen trendleri çerçevesinde golf turizmi, müzeler, kültür rotaları, inanç turizmi, gastronomi, alışveriş gibi 50’yi aşkın başlığı “GoTurkey” üzerinden tanıtacaklarını belirterek, GoTurkey’i son teknoloji ile yaptıklarını, dünyada en çok ziyaret edilen siteleri incelediklerini, buralarda son teknolojiyi kullandıklarını ifade etti.

Bakan Ersoy, şu değerlendirmede bulundu:

“GoTurkey’de Türkiye hakkında haber yapma olasılığı olan haber portalları, akıllı zeka tarafından takip ediliyor. Dünyanın en büyük yolcu tedariği yapan tur operatörlerini sistem takip ediyor. Yolcu alışkanlıklarını analiz ediyor. Türkiye ile ilgili olumlu ve olumsuz yönlendirmeleri alıp ona göre tanıtım önceliği yapıyor. Siteye önceden yaptığınız ziyaretleri kayıt altında tutuyor. Eğilimlerinizi kaydediyor, size ona göre planlamalar gösteriyor. GoTurkey, dünyada en çok ziyaretçi alan sitelerin başında. Nitelikli ziyaretçiyi öncelikledik ve ikinci aşamaya geçtik. Farklı lisanlarda hizmete vereceğiz. 81 vilayeti ve 50 ürünü tanıyoruz. Hem destinasyonları hem ürünlerini tanıtıyoruz. 30’dan fazla ürün işlenmiş durumda, şubat sonuna kadar tüm şehirler işlenmiş durumda. Turizm tanıtımında tek sesliliğe geçiyoruz.”dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL