Güncel

Yeni yönetmeliğe göre artık araç kiralayan trafik cezasını ödeyecek..

Yeni yönetmeliğe göre artık araç kiralayan trafik cezasını ödeyecek..

Kiralık araçlarla trafik kurallarını ihlal edenlere kesilen cezaların  aracı kiralayanlara gönderilmesine dair  yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Kiralayan tarafından ödenmesi gereken trafik cezalarının kiraya veren firma tarafından ödenmesi  nedeniyle taşıt kiralama sektörü temsilcilerinin büyük mağduriyet yaşadığına dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin; “kiralanan araç bilgileri KABİS sistemine girilmelidir” uyarısında bulundu.

 ‘Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.  Yeni yönetmelik kapsamında kiralık araçlarda trafik kural ve ihlalleri üzerine ruhsat sahibine gelen ceza tutanakları, artık doğrudan aracı kiralayanlara gönderilecek. 25 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemede  yönetmeliğin ilgili maddesinde “cezai işlem kiralayana uygulanır” denildi.

ATSO Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, 46. Komitenin ısrarlı çalışmalarının sorunun çözümünde önemli rol oynadığını aktardı. ile ilgili  ATSO Başkanı Davut Çetin’i ziyaret eden Meclis Üyeleri Niyazi Şahin ve Ziya Özden Tezgel ile 46. Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesi Başkanı Sevgi Akça, Başkan Yardımcısı Cafer Yüce ve Meslek Komitesi Üyesi Cevdet Başkan, düzenlemenin hayata geçmesine katkıları nedeniyle ATSO Yönetim Kurulu’na teşekkür etti.

Taşıt kiralama sektörü mağdurdu

ATSO 46. Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) komitesinin uzun zamandır dile getirdiği, trafik cezaları konusunun son düzenleme ile çözüme kavuşturulduğunu belirten Davut Çetin şunları kaydetti: “46. Meslek Komitemiz 2018 yılından bu yana trafik cezalarının plaka üzerinden araç sahibine kesilmesinin taşıt kiralama sektörü için çok ciddi bir sorun olduğunu, MOBESE kamera tespiti ya da diğer yöntemlerle otomatik olarak kesilen trafik cezalarının, KABİS sisteminden kontrolleri yapılmadan direkt olarak plaka sahibine gönderilmesinin yanlışlığını dile getiriyordu. Kiralayan tarafından ödenmesi gereken trafik cezalarının kiraya veren firma tarafından ödenmek zorunda kalınması nedeniyle taşıt kiralama sektörü temsilcileri üyelerimiz büyük mağduriyet yaşıyordu. 46. Komitemiz pandemiye rağmen konunun ısrarla takipçisi oldu. Yönetim Kurulumuzun girişimleri sonucu ilgili kurumlar ve bakanlıklar nezdinde yürüttüğü çalışmalar sonucu 25 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile konu çözüme kavuşturuldu. Gerek konunun ısrarla takipçisi olan 46. Komitemiz meclis ve komite üyelerine, gerekse taleplerimizi dikkate alan ve sorunu çözüme kavuşturan İçişleri Bakanlığımıza ve Emniyet Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.”dedi.

Kiralanan araç bilgileri KABİS sistemine girilmeli

Davut Çetin, yönetmelikteki düzenlemenin uygulanabilmesi için, araç kiralama şirketlerinin sorumlu işleticileri ve yöneticilerinin, kiralanan araç bilgileri ile aracı kiralayanların kimlik bilgileri ve kira sözleşmesi kayıtlarını usulüne uygun şekilde günü gününe tutmaları ve bu kapsamda mevcut bilgi, belge ve kayıtları bilgisayarda tutarak, kiralık araç bildirim sistemine (KABİS) işlemeleri gerektiğini belirterek, “’Cezai işlem kiralayana uygulanır’ hükmünün işleyebilmesi için kiralanan araç bilgilerinin KABİS sistemine girişinin yapılmış olması gerekiyor” uyarısında bulundu.

Araç muayene ücretleri de kredi kartı ile ödenebilmeli

ATSO Başkanı Davut Çetin, 46. Komitenin yine gündeme taşıdığı araç muayene ücretlerinin kredi kartı ile ödenebilmesi konusunda henüz bir gelişme olmadığını söyledi. Birçok araç sahibinin nakit sıkıntıları nedeniyle araçlarının muayenelerini geciktirmek zorunda kaldıkları, bu nedenle muayenesiz araçların riskli bir şekilde trafikte dolaştığını belirten Davut Çetin, trafik kontrollerinde idari para cezası ile sürücü belgesinden ceza puanı düşüldüğünü, tanınan süre içerisinde araç muayenesinin hala yaptırılmaması halinde aracın trafikten men edildiğini ve gecikilen her ay için yüzde 5 gecikme bedeli hesaplandığını kaydetti.

Kamu hizmetine ilişkin pek çok fatura, vergi ve harcın bile artık internet üzerinden ya da kredi kartı ile ödenebildiğini hatırlatan Davut Çetin, “Nakit kullanımının giderek azaldığı günümüzde araç muayene ücretlerinin de kredi kartı ile ödenebilmesi gerekiyor” dedi.

2019 yılı Kasım ayında 46. Grup Komite kararı ile KABİS sisteminde statik IP zorunluluğunun kaldırılmasının istendiğini ve 09.11.2020 tarihinde statik IP kullanımı zorunluluğunun kaldırıldığını ifade eden Başkan Davut Çetin, ATSO tarafından taşıt kiralama sektörüne yönelik Mesleki Yeterlilik Belgesi çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL