MICE

Zazadin Han’da pandemiye rağmen projelerimizi canlı tutuyoruz..

Zazadin Han’da pandemiye rağmen projelerimizi canlı tutuyoruz..

Müzik, sinema video yapımcılığı, turizm yayıncılığı, gastronomi, turizm gibi farklı sektörlerde başarılı girişimlerle tanıdığımız Konya’nın önde gelen renkli isimlerinden Hikmet Çetiner; “çalışmalarımızdaki yükseliş grafiği pandemi ile durma noktasına geldi.  2019 yılında turizm fuarlarında “Konya’ya gel” diyorduk, pandemide tüm kapılar kapandı ama proje ve umutlarımızı canlı tutuyoruz” dedi. İşte Hikmet Çetiner ile  gerçekleştirdiğimiz sohbetten yansıyanlar….

Nilgün ATAR-

Bazı kişiler vardır, yaratıcı fikirleri, girişimler ve yaptığı işlerle adeta bir kentin yüzü olur. Onlar girişimcilere özgü cesaretle attığı adımlarla kentin ufkunu açarlar. Konya’nın kültür, turizm ve tanıtım elçisi olarak tanınan Hikmet Çetiner, aynı zamanda Konya Turizm ve İş Dünyasını Geliştirme Derneği- TURİDER’in de kurucu üyesi.  Zazadin Han Kervansarayı ile ilgili aktif çalışmalarını izlediğimiz Hikmet Çetiner’e çalışmalarını, projelerini ve pandemi sürecine yönelik görüşlerini sorduk.

Çetiner Müzik Yapım olarak yıllardır müzik sektöründe kültürel çalışmalar yapan Hikmet Çetiner; enstrümantal Cappadocia Albüm serileri, Ege yöresi Troy Albümü, dünyanın en çok dinlenen Türk bestesi Gülümcan Eseri, Sufi Müzik alanında aslına uygun eserlerden,  Hz. Mevlâna Türbesinde Türbe iç Müziği olarak yayınlanan Ney Taksimlerine, klasik tarzda Taksim Saz Eserleri gibi çalışmalardan, Etnik Müzik albümleri, Folklor temalı albümlere kadar 90 civarında farklı çalışmalar yayınladığını, bu albümlerin dijital portallarda 243 ülkede yayınlandığını aktardı.

 

Hikmet bey, müzik sektöründen turizm sektörüne tarihi bir kervansaray ile giriş yaptınız ve müzik birikiminizle turizmi çeşitlendirdiniz. O zaman söze müzikle başlayalım

Az önce anlattığım müzk albümleri turizm sektörü için çok önemli eserlerdir, Türkiye’ye gelen turistler Türk Kültürü ile ilgili müzik ve yayın ararlar. Bizim yayınladığımız eserleri turizm noktalarından alırlar, ülkelerine götürürler. Yayınlarımızın her biri Türk Kültürünün taşınır tanıtım elçisidir. Yayınladığımız bu eserlerden dünyanın farklı ülkelerinden yıllar sonra bile çok güzel duygularla mailler, mesajlar alıyoruz, bu da bizi mutlu ediyor.

Han Caravanserai Albümü uluslararası alanda büyük beğeni kazandı

2010 yılında “Han Caravanserai” adında enstrümantal bir albüm yayınladık. Bu albümü Mustafa Güzel hocamız ile projelendirmiş ve yayınlamıştık. Şu anda TRT’de yayınlanan Büyük Selçuklu dizisinin müziğini yapan kişidir Mustafa Güzel.  Bu albümün eserleri de han ile ilgilidir. Anadolu, Meydan, Mola, Gezgin, İpekyolu gibi hanlara özel bir albümdü; uluslararası alanda çok beğeni kazandı. Albümün içeriğine farklı hanların fotoğraflarını koymuştuk, kapağında Zazadın Hanı Kervansarayı’nın fotoğrafını kullanmıştık. 2018 yılında Zazadın Hanı kiralayıp turizme açmak nasip oldu.

Sinema-video yapımcılığında 9 dilde yayınladığımız Mevlâna Celaleddini Rumi adlı bir eser ve Işığa Gelenler Belgeseli (Mevlâna’dan etkilenip Müslüman olanlar ) folklor kültürümüzü gelecek nesillere aktaracak olan “Konya Baranası” gibi kültürümüzü yaşatacak eserler yayınladık. Turizm Yayıncılığı alanında kendi fotoğraflarımdan oluşan Konya Mevlâna adında 6 dilde 108 sayfalık Turizm Guide Kitabı, 12 dilde kartpostal ve yine kendi fotoğraflarımdan oluşan özel Kartpostal serileri yayınladık.

Peki Gastronomi alanına nasıl girdiniz?

Konya’nın vazgeçilmezi geleneksel yemek kültürü olan etli ekmektir. Konya’da Mevlâna Müzesi çevresinde tarihi Mengüç caddesinde Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen bir Konya konağında aslına uygun geleneksel Konya Etli ekmeği için özel yapılan bir mekânı faaliyete geçirdik.  Adını Hz. Mevlâna’nın baş ucunda asılı olan Dergah Kandilinden alan “Kandil Etli ekmek Evi” Konya’ya gelen misafirlere geleneksel Konya Etli ekmeği ile ev sahipliği yaptık.

PANDEMİDE TÜM KAPILAR KAPANDI

2019 yılında turizm fuarları, dizi çekimleri ve yeni projelerle gündemdeydiniz. Ancak pandemide en ağır darbeyi turizm sektörü aldı.  Zazadin Han’da 2020 yılı nasıl geçti.?

2019 yılı bizim için önemli bir tanıtım yılı oldu, Travel Expo Ankara, Emitt-İstanbul gibi turizm fuarlarına katıldık ve fuar süresince çok olumlu tepkiler aldık. Kervansaray ve İpek yolu’nun merkezi olan Konya’nın turizmi açısından iyi bir tanıtım oldu. Ancak pandemi dünya genelinde en fazla turizm sektörünü etkiledi, biz Turizm fuarlarında tema olarak Konya’ya “GEL” diye çağrı yaparken, pandemi nedeni ile Konya’nın girişlerinde dijital tabelalarda “Pandemi nedeni ile şehrimize girişler kapatılmıştır” yazarak şehre girişlere “GELME” diye yazmak zorunda kaldık. Yerli ve Yabancı Turizmde Kültür Turları Konya için büyük önem taşımaktadır. Pandemi nedeni ile tüm organizasyonlar iptal edildi, Konya’ya bireysel gezginler bile gelemediği için herkes gibi bizi de çok olumsuz etkiledi.

 

Dizi ve film çekimleri için önemli bir plato haline gelen Zazadin Han’da son durum nedir?

Zazadin Hanı turizme açtıktan sonra Konya’da sadece kervansaray turizmi değil film turizmini de başlatmış olduk. Dizi, film, belgesel gibi farklı çalışmalarla film platosu olarak kapılarımızı açtık. Son yıllarda gündemde olan dönem filmleri için 800 yıllık özel hazır bir mekan Zazadin Hanı ama içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde burada çekilen film çalışmaları vizyona giremedi. Turizme en ağır darbeyi vuran pandemi, film ve sinema sektörünü de çok etkiledi.

Bu yıl TRT Konya’ya Türkiye’nin en büyük Film Platosunu kuruyor, Konya’da Hz. Mevlâna ile ilgili önemli bir dizinin çekimleri başlıyor. Film-sinema sektörü için Konya Lokasyon ve determinasyon olarak çok önemli bir konumda. Zazadin Hanı da gerek film sektörü gerekse turizm sektörü için önemli bir destinasyondur. Geçtiğimiz ay ı MasterChef programı Zazadin Han’da yapıldı ve çok beğenildi, Google’da en çok arananlar listesine girdi, tüm ulusal basında MasterChef’in çekildiği Zazadin Hanı nerede diye haber oldu. Bu çok önemli bir şehir tanıtımıdır, bu tarz tanıtımlar şehrin kültür turizmini ve tarihini gün yüzüne çıkarıyor.

Zazadin Han ile ilgili projelerinizden bahseder misiniz? Develerle kervan turları projeniz ne durumda?

Zazadin Hanı ile ilgili projelerimiz çok, Konya İpekyolu’nun geçiş güzergahının merkezidir. Ege’den ve Akdeniz’den gelen kervanların toplanma merkezi konumunda olan Zazadin Hanı Kervansarayı Selçuklu Devletinin çok önemli bir lojistik merkezi. Zaman zaman 400 deve ile büyük tacirlerin kervanları gelir ve aynı zamanda büyük ticaretlerin döndüğü ticaretin merkezi imiş o dönemlerde. Ahi Evran’ın Konya’da yaşaması Ahiliğin meşalesinin yandığı yer olması Zazadin Han’a ayrı bir özellik katıyor. Ayrıca Zazadin Hanı Selçuklu Devletinin en önemli yeridir, Alaadin Keykubat’ın Abbasi Halifesinin elçisini burada karşılayıp ağırlaması bunu gösteriyor. O nedenle Konya’daki Selçuklu Turizminde bunları öne çıkarmak için farklı projeler üretmemiz gerekiyor.

Zazadin Han’da büyük ilgi çeken özel bölümler tasarladınız. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Proje olarak Zazadin Han’da 13. Yüzyılda Konya’da yaşayan Hz.Mevlâna, Şemsi Tebrizi, Sadrettin Konevi, Celaleddin Karatay, Ahi Evran gibi önemli zatların hanı konaklama merkezi olarak kullandığı için onlara özel bir Derviş Odası (Dervişhane)  hayata geçirip tefrişatını yaptık. Hanın mimarı Sadettin Köpek’in Makamı (Makam: Yatak odası, Çalışma odası) olarak bir oda düzenledik. Handaki ticareti yöneten ve Konya’da esnaflardan Ahi ordusu kuran  Ahi Evran için özel bir makam ve debbahhane (Deri Atölyesi)  projemiz var, sezona inşallah bunu da yapacağız. Ayrıca Hanın çevresinde çok büyük bir alan var, buraya 200.000 metrekare Lavanta bahçesi Projemiz var, bunu Konya Büyükşehir Belediyesi yapacak inşallah.

Zazadın Hanı İpek yolu’nun önemli bir Kervansarayı; burası aynı zamanda Keykubat yolu ve Baharat Yoludur. buradan yola çıkarak turizmde farklılık yaratmak için Otağ Çadırı kurup, İpek yolu’nda Deve Safarisi turları düzenlemeyi, gün doğumu ve gün batımında Deve Safarisi yapmayı düşünmüştük ama pandemiden dolayı hayata geçiremedik. Umarım en kısa sürede her şey normale döner, biz de projelerimizi gerçekleştiririz.

www.ipekyoluonline.com ticaret sitesi yeni girişiminiz. Nasıl başladınız,  hedefleriniz nedir?

İpekyoluonline.com adlı online satış sayfamız yeni yayına açıldı. Tarihi İpek yolu’nu canlandırmak için “Kuşak yol projesi” oluşturan Çin’e Türkiye’de destek veriyor ve biz de Tarihi İpek yolu’nun Lojistik Merkezi konumundaki Konya’da ve ticaretin merkezi Zazadın Han’dayız. Kendi ürettiğimiz kültürel yayınlar, Konya ve çevresindeki üretici dostlarımızın ürünlerin tanıtılması ve pazarlanması için dijital dönüşümde biz de yerimizi alalım dedik. “Geçmişten Geleceğe, Tarihten Kültüre”  sloganı ile İpek yolu’nda kervanlarımız ile dijital dünyada yola çıktık. Sayfamızda kitap, müzik, şekerleme, lokum, hediyelik eşya, kozmetik, oyuncak, yöresel ürünler ile başladık. İnşallah bu projeyi daha da geliştirerek İpek yolu’nda ticaretimize devam edeceğiz.

 

YORUMLAR (4)

  1. Yıldız diyorki:

    Hikmet Çetiner Zazadinhani’in kapılarını açarak yeniden yaşayan bir yapıya dönüştürmüştür. Çok değerli bir çabadır bu.

  2. Yıldız diyorki:

    Zazadın Han’ın kapılarını yıllar sonra yeniden açtıran Hikmet Çetiner’e teşekkürler.

  3. Nimet Altindaş diyorki:

    Şehrimiz Konya’nın aynası siniz bu hizmetleriniz çok büyük takdir ve teşekkür sebebimizdir devlet mitlet sizin gibi emektarlarin kıymetini bilmelidir kültürümüze sahip çıkışının bizlerin hazinelerine sahip cikisinizdir neslin mirasına değer vermenizde çok teşekkür ederim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL