Güncel

İzmir Eşrefpaşa’ya eşsiz bir mübadele heykeli yapılıyor

İzmir Eşrefpaşa’ya eşsiz bir mübadele heykeli yapılıyor

Konak Belediyesi ve Eşrefpaşalı Giritliler Derneği işbirliğinde, heykeltıraş Harun Atalayman tarafından yapılan Göç  heykeli Eşrefpaşa’da sergilenecek. 3.ncü Kuşak Girit göçmeni olan yazarımız Kemal Şendikici; Göç heykelinin kentte yaşayan Girit göçmenleri için büyük anlam ifade ettiğini ve vatan özlemlerini gidereceğini aktardı. İşte Göç heykelinin hikayesi.

KEMAL ŞENDİKİCİ

Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerinde kaybedilen Girit adasından Anadolu’ya, Anadolu’dan Yunanistan’a iki halk arasında karşılıklı yapılan zorunlu 1924 mübadelesi, Türkiye ve Yunanistan’ın sosyolojik ve kültürel yapısını çok büyük oranda değiştiren çok önemli tarihi olgulardan biridir.

Yunanistan veya Balkanlardan göç etmek zorunda kalanlar, tüm mal varlıklarını ve atalarının mezarlarını artlarında bıraktıkları çoğunlukla bir daha hiç göremedikleri ana vatanlarına hasretle yaşadılar. Bugün bile yaşayan genç kuşakların bu toprak özlemi devam etmektedir.

Mübadele sonrası kademeli şekilde büyük göç alan İzmir’de özellikle Eşrefpaşa, Çimentepe; Yapıcıoğlu ve Bayramyeri gibi Değirmen dağı ve Kadifekale eteklerinde bulunan semtlerinde halen 3 veya 4. kuşaktan Giritli, Tatar, Makedonyalı ve Afrika kökenli göçmen kimliğe sahip vatandaşlarımız yaşamlarını sürdürmektedir.

Bu göçmen topluluklar arasında dikkat çeken çoğunluk göçmen grubu Giritlilerdir.

Tüm yaşamsal alışkanlıklarını, kültürlerini ve dostluklarını şu anda yaşadıkları semt olan Eşrefpaşa’da sürdürmeye çalışan Giritliler, Eşrefpaşa Giritliler Derneği çatısında bir birlikteliğe ve işbirliğine sahip olduklarını düşünüyorlar. Bu dernek sayesinde bir araya gelerek yaşayan eski kuşak ve yeni kuşak birbirini tanıyorlar. Özellikle İzmir Buca’da açılan Mübadele Müzesine bu derneğin bağış katkıları oldukça fazladır.

Eşrefpaşa Giritliler Derneği’nin bu günlerde en önemli gündeminin Konak Belediye başkanı Abdül Batur’un semtlerine anlamlı bir heykel kazandırması olduğunu öğrendik. Bu heykelin Girit’e olan özlemlerini bir nebzede olsa gidereceğini düşünüyorlar.

Eşrefpaşalı Giritliler Derneği başkan yardımcısı Fahrettin Varol; pandemi nedeniyle ertelenen açılış töreninin önümüzdeki aylarda gerçekleşeceğini aktardı ve açılış törenine davet etti. İzmir Konak Belediyesinin, katkılarıyla manevi ve sanatsal değer taşıyan bir göç heykeli yapılacağını bildiren dernek başkan yardımcısı Fahrettin Varol, heykelin sergileneceği noktanın seçildiği ve buraya kentin her noktasından görülen bir parkta Göç heykelinin sergileneceğini aktardı.

Heykeltıraş Harun Atalayman tarafından tasarım ve kalıp çalışmaları bir yıldır devam eden mübadele heykelinin pik demir döküm çalışmaları yakında tamamlanacak ve  heykel belirlenen bir tarihte törenle halkın ziyaretine açılacak.

İzmir Eşrefpaşa ’da sergilenecek olan 2. 5 metre yüksekliğindeki heykel, bir Girit göçmeni Türk ailesini elinde tahta bavuluyla Girit’ten Anadolu’ya göç ederken, yan tarafında bir Rum ailesinin Anadolu’dan ayrılışını Yunanistan’a göçünü anlatan duygusal bir temaya sahip. Bu heykel içerdiği anlamlı tema açısından dünyanın en büyük tematik göç heykeli olacağı yetkililer tarafından ifade ediliyor.

Bu anlamlı ve vefa dolu sanat eserini, özellikle Giritlilerin yoğun yaşadığı Eşrefpaşa semtine ve İzmirlilere kazandıran Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Eşrefpaşa Giritliler Derneği temsilcisi Fahrettin Varol ile Heykeltıraş Harun Atalayman’a 3. kuşak bir Girit göçmeni olarak gönülden teşekkür ediyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL